AGROSFERA naujai įsigytame Nakiškių elevatoriuje steigs agrocentrą

Prieš pat didžiosios javapjūtės startą Šiaurės Lietuvos ūkininkams duris atvėrė Agrosferos grūdų elevatorius. Nakiškėse (Pasvalio r.) grūdų elevatorių įsigijusi grūdų prekybos įmonė „Agrosfera“ ne tik priims ir tikrins grūdus, bet ir teiks agronomines konsultacijas, grūdų valymo, saugojimo, birių, skystų ir mikroelementinių trąšų, pesticidų, degalų tiekimo ir sėklų augimo bei valymo paslaugas. Antrąjį agrocentrą įsteigusi „Agrosfera“ šiemet planuoja dar labiau išplėsti tinklą ir derasi dėl trečiojo agrocentro įsigijimo.

“Agrosferos” Nakiškių elevatoriuje netrukus darbą pradės ir modernus agrocentras, kuriame ne tik bus galima įsigyti trąšų, pesticidų, žymėto dyzelino, bet ir dalyvauti sėklų auginimo programose.

Elevatorius jau startavo
Šiemet „Agrosfera“ grūdus superka net 27 elevatoriuose ir aikštelėse visoje Lietuvoje. Prieš kelias savaites pirmieji grūdai byrėjo ir į „Agrosferos“ elevatoriaus Nakiškėse aruodus. Iš Šiaurės Lietuvos ūkininkųį šį elevatorių planuojama šiemet priimti apie 25 tūkst. t grūdų.
Ūkininkams brangi kiekviena javapjūtės valanda, todėl elevatoriuje įdiegtos visos pažangiausios technologijos, kad jie čia užtruktų kuo trumpiau – vieno automobilio iškrova užtrunka vos penkias minutes, o vienu metu galima krautis keturiose duobėse net iki keturių skirtingų kultūrų. Elevatoriuje bus atnaujinta ir visiškai automatizuota grūdų paėmimo įranga, vietoje atliekami grūdų mėginių tyrimai, įrengta ir metrologiškai patikrinta laboratorinė įranga.
Į naują agrocentrą Nakiškėse „Agrosfera“ investavo apie 1,5 mln. Eur ir jis savo investicijų apimtimis pralenkė pernykštį „Agrosferos“ pirkinį Viduklėje (Raseinių r.). Viduklės agrocentre įrengti du antžeminiai sandėliai, talpinantys 11 t grūdų. Į agrocentrą vidurio Lietuvoje daugiausia gabenamos ankštinės kultūros. Jame įrengta moderni pupų ir žirnių precizinio valymo bei fasavimo įranga, leidžianti išvalyti žaliavą iki 99,7 proc. šiemet planuojama atidaryti ir grūdų džiovyklą.
Ruošiasi rekordiniam sezonui
Elevatorių Pasvalio krašte „Agrosfera“ nusižiūrėjo neatsitiktinai. Pasak bendrovės vadovo Armino Kildišio, prieš dvejus metus „Agrosfera“ įsigijo agrochemijos įmonę Latvijoje, todėl agrocentras Pasvalio krašte sujungs Latviją su Vidurio Lietuva. Į elevatorių plauks grūdai iš šiaurinės Lietuvos dalies, o jie vėliau bus eksportuojami per Rygos uostą. Be to, kiekvienas naujas elevatorius, pasak A. Kildišio, reiškia trumpesnį kelią nuo lauko iki sandėlio, o tai ūkininkui padeda sutaupyti ne tik degalų, bet ir svarbaus laiko. „Esame bent tris kartus finansiškai stipresni nei pernai. Agrocentrų tinklą plečiame ruošdamiesi rekordiniam sezonui. Iš ūkininkų superkamų grūdų kiekį žadame padidinti nuo 170 iki 250 tūkst. t.“, – tvirtina „Agrosferos“ vadovas ir priduria, kad bendrovė derasi ir dėl trečiojo elevatoriaus įsigijimo.
Nakiškių agrocentro vairą patikėta valdyti buvusiam kooperatyvo „Šiaurės aruodai“ vadovui Gintautui Aglinskui. Darbo tvarka ir naujas požiūris tiesiogiai priklauso nuo vadovo. Gintautas turi patikimo vadovo ir gero partnerio reputaciją tarp regiono ūkininkų, tad tikime, kad jis užtikrins greitus ir teigiamus pokyčius.

Į naujai įsigytą „Agrosferos“ elevatorių kasdien atvežama keli šimtai tonų grūdų.

Ūkininko darbas – pasėti ir nupurkšti
Pernai „Agrosfera“ buvo pirmoji Lietuvoje įmonė, žemdirbiams pasiūliusi sėjomainos alternatyvą – pluoštinių kanapių auginimo programą. Net 32 ūkininkus (apie 1500 ha) sudominusią programą šiemet žadama dar labiau išplėsti ir Nakiškių agrocentre jiems bus siūloma auginti naujus augalus. Į programą ketinama įtraukti žirnius, pupas taip pat ruošiamasi pasiūlyti ir Lietuvoje anksčiau neaugintų augalų.
Bendradarbiavimo su ūkininkais modelis paprastas – bendrovė aprūpina ūkius sėklomis, trąšomis, konsultuoja visose auginimo stadijose, vėliau derlių pati nupjauna, sufasuoja, superka ir išveža į perdirbimo fabriką. Ūkininkui belieka tik pačiam pasėti sėklą, prižiūrėti, patręšti pasėlius. Šis konceptas tenkina abi puses – ir ūkininkas patenkintas, nes laukuose reikia mažiau lenkti nugarą, ir išlošia bendrovė, gaudama kokybišką derlių. Be to, ūkininkams nereikia pirkti specialios technikos, mat seserinė „Agrosferos“ įmonė ūkininkams teikia technikos paslaugas.
„Taip ūkininkauti dabar gali praktiškai bet kas, o ypač smulkieji ūkininkai, kurie neturi nuosavos technikos. Tiesa, mūsų programa sudominti žemdirbius buvo ne taip lengva. Juk kai pasakai, kad jiems praktiškai nieko daryti nereikės, žmonės ima į tai žiūrėti įtariai. Tačiau pamatę, kad dalį darbų nudirbame mes, o jie gauna už pasėlių auginimą fiksuotą uždarbį, ūkininkai galop liko patenkinti. Juk sutaupius laiko jie galėjo kokybiškai padaryti kitus darbus, juolab kad visi žinome, jog dėl darbo jėgos ūkininkams kasmet kyla vis daugiau problemų. Be to, ūkininkai sutaupo, nes mes turime specialią technką, fasavimo įrangą, patys žaliavą išsivešime, todėl jiems nereikės atskirai investuoti, gaišti laiko vežant derlių perdirbėjams.“
Bendradarbiaus, o ne konkuruos
Paklaustas, ar „Agrosfera“ ilgainiui nesiruošia steigti žemės ūkio bendrovės, A. Kildišis patikino tokių planų neturintis. Anot jo, vienu metu aptarnauti ūkininką ir su juo konkuruoti įmonė neketina, nes tai prasilenkia su bendrovės strategija. „Ūkininkams žemė labai brangi, todėl jau nuo pat pradžių priėmėme sprendimą nepirkti sklypų ir taip išvengti nereikalingos trinties su mūsų partneriais ūkininkais. „Agrosfera“ dirba jau dešimt metų ir per visą šį laiką nebuvo nei vieno atvejo, kad ūkininko žemę paimtume ar įkeistume. Mes esame ūkininkų partneriai, o ne jų priešai“, – tvirtina A. Kildišis.

Monika KAZLAUSKAITĖ
ŪP korespondentė