Ashburn +9,7 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024
Ashburn +9,7 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024

Braškės žydi. O ar derės?

2016/06/01


Šiuo metu braškynai baltuote baltuoja nuo žiedų. Kaip braškes prižiūrėti šiuo laikotarpiu, kad jos gausiai derėtų, klausiame Alekso ir Pauliaus Speičių sodininkystės ūkio vadovo Alekso Speičio. Anot jo, norint didelių uogų, dabar pats laikas pasirūpinti, kad augalams užtektų drėgmės, dirva būtų puri, papildomai patręšta, mulčiuota, o esant reikalui – apsaugota ir nuo šalnų.

Laistymas Braškių šaknys auga dirvos paviršiuje, todėl augalai jautrūs drėgmės trūkumui, būtina laistyti. Jei dirvožemyje drėgmės tiek, kiek reikia, išauga ir gausus, ir kokybiškas derlius. Braškėms drėgmės ypač reikia keliais kritiniais laikotarpiais. Pirmuoju – prieš žydėjimą. Jei prieš braškių žydėjimą sausa ir karšta, sodinukus būtina palaistyti. Iki žydėjimo laistoma 1–2, kai auga uogos – 2–3, o nuėmus derlių – 1–2 kartus. Braškynas laistomas vakare ar naktį, kad dieną augalai galėtų apdžiūti ir nesusidarytų palankių sąlygų puviniams. Pavasarį nuo to laiko, kai ima augti lapai, iki žydėjimo patartina braškes purkšti vandeniu – tai skatina lapų augimą. Uogoms nokstant reikia laistyti tik žemę – taškiniu būdu, kai vandens šaltinis atvedamas kiekvienam augalui.

Dirvos purenimas – antrasis laistymas Braškės labai mėgsta išpurentą dirvą. Kai tik žemė aplink augalus kiek pradžiūna ir jau galima dirbti, išpurenkime tarplysvius. Tai padės išsaugoti drėgmę dirvoje, šaknys gaus daugiau deguonies. Kartu išravėkime ir daugiametes piktžoles. Prie pat braškių krūmelių giliai purenti negalima, kad nepažeistume paviršinės šaknų sistemos. Purendami atsargiai apkaupkime krūmelius, kad augančios pridėtinės šaknys būtų po žemių sluoksniu.

Tręšimas Jaunas ir derantis braškynas tręšiamas, kai išauga 1–2 jauni lapeliai: birželio viduryje – kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais (2–2,5 kg/arui, N:P:K – 10:10:20), jei nebuvo tręšta prieš sodinimą, o jei buvo, papildomai tręšiama nedaug.

Mulčiavimas Patręšus ateina laikas mulčiuoti braškių tarplysvius. Mulčiui tinka švarūs javų šiaudai arba agroplėvelė.

Apsauga nuo šalnų Braškynuose dažniausiai nukenčia labai ankstyvų veislių braškės, auginamos lengvose sausose dirvose, pietiniuose ar rytiniuose šlaituose bei lomose. Mažai ar visai nenukenčia vidutinio vėlyvumo, vėlyvųjų ir labai vėlyvų veislių braškės – jos dažniausiai pradeda žydėti pasibaigus šalnoms. Prieš šalnas būtina braškes apdengti agroplėvele.

Jei norime skinti uogas anksčiau Jei pavasarį braškės auginamos po plėvelės priedangomis, uogos sunoksta 1–3 savaitėmis anksčiau negu įprastai lauke. Tuneliai dengiami storesne (0,1 mm) polietileno plėvele, o ant augalų klojama balta agroplėvelė. Virš juostų ar lysvių kas 1,2–1,5 m susmeigiami 0,6 m aukščio vielos lankai, viršuje sutvirtinami viela. Geriausia lankus susmeigti rudenį, kol žemė neįšalusi. Užtraukta polietileno plėvelė viename tuneliuko šone įkasama į žemę, o kitame pritvirtinama prie medinės siauros lentutės, kad vėdinant ją būtų galima suvynioti. Dengti galima ir perforuota polietileno plėvele ar tik balta agroplėvele. Dengtuose tuneliuose uogos sunoksta anksčiau negu tiesiog apklotos plėvele (be karkaso). Braškės uždengiamos kovo trečią dekadą ir neatidengiamos iki žydėjimo. Plėvelė nuvyniojama, kai tik braškės pradeda žydėti, kad vabzdžiai apdulkintų žiedus. Pirmą kartą nuimama, kai oras apsiniaukęs arba vakare, kai nėra šalnų, kad augalai priprastų prie pasikeitusių sąlygų. Žydinčios braškės uždengiamos tik naktį prieš šalnas, rytą vėl atidengiamos. Kad anksčiau sunoktų, po priedangomis geriausia auginti ankstyvąsias ir vidutinio ankstyvumo braškes.

Rūta ANTANAITIENĖ

rasos Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.
2024/03/28

Tyrimas atskleidė – rytinė ES siena visiškai atvira baltarusiškai medienai, neva atkeliaujančiai iš Azijos

Šiomis dienomis į viešumą iškilo Europos Sąjungos (ES) medienos sektorių kompromituojanti medžiaga. Nepriklausomo baltarusių portalo „Zerkalo.io“ žurnalistai paskelbė Baltarusijos tyrimų centro (BTC) medžiagą, atsk...
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...