„Ūkininko patarėjas“ Nr. 67, 2017 m. birželio 15 d.

0,45 € 0,30 €

Elektroninis leidinys

Mokslo žmonės palaiko Dirvožemio įstatymo idėją

Irma DUBOVIČIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Žinia apie paruoštą Dirvožemio įstatymo projektą visuomenėje sutikta nevienodai. Ašt­riausias kritikos strėles tokio teisės akto sumanytojams svaidė Lietuvos laisvosios rinkos institutas. Nemenka žemdirbių bendruomenės dalis taip pat skeptiškai žvelgia į sumanymą reglamentuoti dirvožemio naudojimo sritį. Pilietiškai nusiteikę agrarinės politikos mokslinininkai neabejoja dėl tokio įstatymo reikalingumo. Dirvožemis yra didžiausias turtas, tai vienas iš biosferos elementų, kaip ir kiti aplinkos elementai – vanduo ar oras. Pastarųjų apsaugai yra specialūs įstatymai ir skiriamos lėšos, o dirvožemių apsaugai, specialistų įsitikinimu, dėmesio iki šiol trūko, dirvožemis degraduoja.

Lauko tualetais, vietine nuotekų surinkimo sistema naudojasi trečdalis šalies gyventojų, tačiau jungiantis prie centralizuotos sistemos kompensacijų sulauks tik tie, kurie gyvena miesteliuose su daugiau kaip 2 tūkst. gyventojų.

Aplinką tausoti miestelėnus skatins kompensacijomis, kaimiečius – baudomis!

Monika KAZLAUSKAITĖ
„ŪP“ korespondentė

Masinės vandentiekio ir nuotekų tinklų centralizacijos nuotaikomis gyvenanti Aplinkos ministerija (AM) ne juokais išgąsdino kaimo žmones. Ir taip vos galą su galu vargiai suduriantys sodiečiai nuogąstauja, kad toks valdžios it buldozeriu stumiamas užmojis jiems skaudžiai kirs per kišenę.
Tačiau užkurtam centralizacijos garvežiui tokie nuogąstavimai nė motais, mat Europos Komisija (EK) įspėjo, kad jei nebus išpildyti Direktyvos reikalavimai, grės sankcijos, tad, regis, Lietuvai trauktis nėra kur. Kad infrastruktūros tiesimas ir jungimasis prie jos įgautų pagreitį, privalės atsirasti ir kompensacinis mechanizmas. Tiesa, kompensacijų aruodas bus prieinamas ne visiems. Vienkiemiuose ir mažuose kaimuose gyvenantys žmonės, neturintys galimybių jungtis prie centralizuotų vandentiekio ir nuotekų tinklų, aplinką tausoti turės iš savos kišenės – jiems nei ES, nei valstybinė parama nebus pasiekiama.
Savo ruožtu specialistai atremia, jog EK reikalavimus AM suvokia kardinaliai skirtingai nei kitos ES šalys ir tai palanku vandentiekio įmonėms, kurios iš viso to turėtų susikrauti solidų pelną.

KITI NUMERIAI
Susisiekite su mumis

Šiuo metu nesame prisijungę. Bet Jūs galite palikti mums žinutę ir mes su Jumis susisieksime artimiausiu metu.

Turite klausimų? Mes Jums padėsime.

Žinutės išsiuntimui paspauskite ENTER
PAGALBA
Norėdami skaityti pilną leidinio versiją ir aiškiai matyti tekstą, spauskite PRIDĖTI Į KREPŠELĮ ir atlikite apmokėjimą.