„Ūkininko patarėjas“ Nr. 90, 2017 m. rugpjūčio 12 d.

0,45 € 0,30 €

Elektroninis leidinys

Sodas pašykštėjo uogų, bet žada riešutų

Milda JONKIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Greta Antanavo miestelio (Kazlų Rūdos sav.) esantis riešutų ir trešnių sodas šiais metais nėra itin dosnus. Pavasarinės šalnos pakenkė tiek trešnių, tiek riešutų žiedams, tad trešnių derlius šiemet buvo labai menkas, o riešutų taip pat subręs gerokai mažiau nei pernai.

Kaip vienų nenuskriausti, o kitus pažaboti?

Parengė „ŪP“ korespondentė Angelė PILVELIENĖ

Žemdirbiškoje visuomenėje ne vienus metus audringai diskutuojama „sofos“ ūkininkų – žemės savininkų, turinčių ūkininko pažymėjimus, tačiau žemės nedirbančių – tema. „Sofininkai“ ne tik nuomoja žemę ir už tai gauna sutartus pinigus, bet dar ir naudojasi tiesioginėmis išmokomis, lengvata žymėtajam kurui įsigyti. Pernai tokių ūkininkų būta apie 16 tūkst. Remiantis pastarųjų kelerių metų duomenimis, jų deklaruojamas plotas buvo 70–80 tūkst. ha, maždaug 2,5–3 proc. visų deklaruojamų žemės ūkio naud­menų ir iki 10 proc. visų deklaruojamų pievų ir ganyklų ploto.
Nors žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo taisyklėse aiškiai parašyta, kad deklaruoti žemę gali tik tas, kuris ją dirba, o Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) kasmet pasirinktinai patikrina 5 proc. deklaravusiųjų ir ypač daug dėmesio skiria vis kitoms Kaimo plėtros programos paramos priemonių patikroms, „sofos“ ūkininkų savivalę pažaboti iki šiol sunkiai pavyksta.
Šių metų kovo viduryje žemės ūkio ministro Broniaus Markausko įsakymu pakeistos žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo taisyklės. Naujovėse numatyta, kad pareiškėjai, jų paprašius, privalės įrodyti, kad deklaruojamuose plotuose patys vykdo žemės ūkio veiklą. Nustatytas neatitikimų sąrašas, kuriuo vadovaujantis bus prašoma iš pareiškėjų papildomų dokumentų.
Žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas baigėsi. Palyginti su 2016 metais, bendras deklaruotas pasėlių plotas šįmet sumažėjo 2,5 tūkst. ha, arba 0,09 proc. „Ūkininko patarėjas“ klausia: „Ar šiemet priimtos žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo taisyklių naujovės pajėgs iš aktyvaus žemės ūkio eliminuoti „sofos“ ūkininkus ir tiesioginės išmokos pagaliau pasieks tik tikrai žemę dirbančius žmones?“

KITI NUMERIAI
Susisiekite su mumis

Šiuo metu nesame prisijungę. Bet Jūs galite palikti mums žinutę ir mes su Jumis susisieksime artimiausiu metu.

Turite klausimų? Mes Jums padėsime.

Žinutės išsiuntimui paspauskite ENTER
PAGALBA
Norėdami skaityti pilną leidinio versiją ir aiškiai matyti tekstą, spauskite PRIDĖTI Į KREPŠELĮ ir atlikite apmokėjimą.