Columbus +15,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +15,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024

Nuolat augančios kiaulienos kainos tuština pirkėjų pinigines

2020/04/03

Kiauliena – mėgstamiausia lietuvių mėsa. Dėl koronaviruso paskelbus karantiną ir žmonėms ėmus šluoti parduotuvių lentynas, padidėjo kiaulienos paklausa. Ir ne tik: pirkėjai pastebėjo, kad kai kuriose parduotuvėse ženkliai padidėjo ir šios mėsos kaina.

kiauliena lasiniaiKiaulių augintojai – mažas sraigtelis

Prekybininkai teigia, jog karantinas kainoms įtakos neturi, o kiaulienos kainos priklauso nuo rinkos ekonomikoje veikiančių dėsnių – paklausos ir pasiūlos santykio, gamybinių pajėgumų, patiriamų kaštų, konkurencinės aplinkos, sezoniškumo ir kitų veiksnių.

„Visi rūpinasi nedirbančiais, stengiasi parsivežti į šalį ir tuos, kuriems Lietuva buvo „dzin“, o ar kas nors rūpinasi mumis, ar kas nors pasidomėjo, kaip gyvename mes, gyvulių augintojai? Niekam neįdomu, tik visi šaukia, jog pabrango kiauliena. Jei kiaulių pardavimo kainą karantino laikotarpiu palygintume su kaina, kokia buvo praėjusių metų lapkričio ir gruodžio mėnesiais, konkrečiai mums ji nukrito 10 centų. O kaip žaidžia perdirbėjai, pardavėjai, prekybos tinklai – mūsų niekas neklausia“, – „Ūkininko patarėjui“ teigė „Dainių“ kiaulių komplekso direktorius Kasparas Jurevičius. Pasak bendrovės vadovo, kiaulienos kaina susiformuoja vertinant Europos biržos kainas, vietinę rinką, kiek į šalį įvežama kiaulienos iš kitų šalių, įtakos turi turguose prekiaujamos nelegalios kiaulienos iš Lenkijos kiekiai.

„Kiaulių augintojai, kurie dar likę Lietuvoje, yra mažas sraigtelis, kuris formuoti kainų negali. Kainas labiausiai diktuoja didieji prekybos tinklai“, – tvirtino K. Jurevičius.

Kainas stebinčio portalo price.lt duomenimis, bazinių maisto prekių kainų ūgtelėjimas didžiuosiuose tinkluose fiksuotas per patį lentynų tuštėjimo metą. Auga ir kiaulienos kaina.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC; taip pat LŽŪMPRIS) duomenimis, šių metų 11 savaitę (kovo 9–15 d.), palyginti su šių metų 10 savaite (kovo 2–8 d.), Lietuvos didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse daugumos kiaulienos (šviežios, atšaldytos) produktų vidutinės mažmeninės kainos (neįskaitant akcinių) keitėsi nežymiai. Labiausiai pabrango smulkinta kiauliena – 0,94 proc. – iki 3,21 Eur/kg, nugarinė – 0,34 proc. – iki 5,97 Eur/kg, kumpis su kaulu – 0,27 proc. – iki 3,65 Eur/kg, kumpis be kaulo – 0,23 proc. (iki 4,37 Eur/kg).

ŽŪIKVC duomenimis, išlieka itin žymus metinis analizuojamų kiaulienos produktų kainų pokytis: pavyzdžiui, šių metų 11 savaitę, palyginti su 2019 m. 11 savaite, sprandinė buvo brangesnė 33,93 proc., kumpis be kaulo – 18,75 proc., nugarinė – 21,59 proc., kumpis su kaulu – 14,78 proc.

Žymiai išaugusi paklausa

Pernai pavasarį pradėjusi brangti mėsa ir toliau tuština pirkėjų kišenes. Prekybininkai tvirtina, jog dėl koronaviruso ir paskelbto karantino pajuto didžiulį kiaulienos paklausos šuolį, tačiau kainai tai įtakos neturėjo.

„Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė atkreipė dėmesį, jog nuo metų pradžios tiek šviežios, tiek fasuotos kiaulienos gaminių pardavimai yra 5 proc. didesni, palyginti su atitinkamu laikotarpiu praėjusiais metais.

„Kovo viduryje, paskelbus karantiną šalyje, smarkiai išaugo kiaulienos paklausa. Užsakymų kiekius padidinome, atsižvelgdami į išaugusį poreikį, juos tiekėjai tvirtina, ir kol kas jokių signalų apie kiaulienos tiekimo ir šviežios mėsos trūkumus nematome“, – teigė V. Drulienė.

78 proc. kiaulienos gaminių asortimento „Maximoje“ sudaro Lietuvos gamintojų produkcija, apie dešimtadalis produkcijos yra iš Lenkijos ir tik žymiai mažesnės dalys – iš Estijos, Vokietijos, Danijos.

„Kas mėnesį šviežios kiaulienos iš tiekėjų įsigyjame konkurso būdu, todėl sunku prognozuoti, kaip jos pirkimo kaina gali keistis ateityje. Šiuo metu kainos yra gan stabilios, tačiau, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2019-aisiais, kiauliena yra apie 17 proc. brangesnė. Paskutinis didesnis kiaulienos kainų kilimas buvo dar pernai vasarą, kai dėl kilusio kiaulių maro Kinijoje atsirado pokyčių pasaulinėje mėsos rinkoje, tačiau vėliau kainos stabilizavosi. Pastaraisiais mėnesiais kiaulienos kainų kilimo nefiksavome. Šiuo metu jaučiame ir pastebime pirkėjų susirūpinimą dėl galimų kainų pokyčių ir norime juos nuraminti. Esame tarpininkai tarp gamintojų, tiekėjų ir pirkėjų, todėl atsakingai ir rimtai žiūrime į kainų pokyčius. Darome viską, kad kainos, paskelbus karantiną, nekiltų, ir mums tai pasiekti kol kas pavyksta“, – sakė „Maximos“ komercijos vadovė.

Kainos svyravo

„Norfoje“ nuo karantino paskelbimo pradžios kiaulienos pardavimai išaugo apie 40 proc. Pasak „Norfos“ atstovo spaudai Dariaus Ryliškio, nepaisant tokio žymaus padidėjimo, kiaulienos paklausą patenkinti pavyksta, sunkiau tai buvo padaryti tik porą dienų – kai buvo paskelbtas karantinas ir per patį maisto produktų pirkimo piką pirkėjai kiaulienos pirko dvigubai trigubai daugiau nei įprastai.

„Kiaulienos kainos šiuo laikotarpiu svyravo. Keletą dienų tiekėjai buvo truputį pakėlę kiaulienos kainas, bet po vėl nuleido“, – sakė D. Ryliškis. Beveik visa kiauliena, kuria prekiauja „Norfa“, lietuviška – kiaulės perkamos iš Lietuvos ūkininkų. „Norfa“ turi nuosavą skerdyklą Šilalės rajone.

„Mėsa tiekiama operatyviai pagal konkrečios parduotuvės poreikius ir prekybos centrų lentynas pasiekia ne vėliau kaip per 36 val. po gyvulių paskerdimo. Pirkėjams parduodama mėsa nėra vakuumuojama ar šaldoma, o tik atvėsinama. Mėsos nereikia sandėliuoti ar gabenti tūkstančius kilometrų, kaip importuojamos mėsos, todėl ji visada šviežia“, – sakė D. Ryliškis.

„Rimi Lietuva“ Komercijos skyriaus vadovė Ieva Gindrėnė pastebėjo, jog šių metų pirmaisiais mėnesiais kiaulienos pardavimai buvo stabilūs. Jie šoko į viršų ir, lyginant su analogišku praėjusių metų periodu, kelis kartus išaugo kovo mėnesį.

„Tai lėmė dabartinė dėl koronaviruso grėsmių ir šalyje paskelbto karantino susidariusi situacija, kai pirkėjai perka šviežią kiaulieną, planuodami likti namie ir gaminti maistą sau ir šeimai, – teigė I. Gindrėnė. – Nors ir toliau kiaulienos paklausa lieka didelė, ją pavyksta tenkinti bendradarbiaujant su įvairiais vietos šviežios mėsos tiekėjais. Kiaulienos kainos, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, didėjo apie 15 proc. Šį pokytį lėmė pasaulinėje rinkoje išaugusios kiaulienos kainos. „Rimi“ šviežią kiaulieną šiuo metu perka tik iš Lietuvos gamintojų.

„Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė tvirtino, jog kiaulienos trūkumo jų prekybos tinkle nėra. „Stebime situaciją, bendraujame su tiekėjais, kad galėtume užtikrinti, jog trūkumo asortimente nebūtų. Su prekių tiekimo sutrikimais taip pat nesusiduriame. Šviežią mėsą perkame iš įvairių Europos Sąjungos šalių perdirbėjų, tarp jų ir Lietuvos. Dedame visas pastangas, kad galėtume pirkėjams pasiūlyti geriausią kainą rinkoje, todėl ženklių kainų pokyčių nėra“, – teigė L. Skersytė.

Viskas būtų gerai, jei ne kiaulės

Pasak Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vadovo, tyrėjo Alberto Gapšio, koronaviruso plitimas įtakos kiaulienos kainai gali turėti tik tuo atveju, jei sutriktų importas, nutrūktų kiaulienos tiekimas.

„Jei importuojama kiauliena nestrigs prie sienų, ją veš, kaip ir vežė, problemų neturėtų būti ir niekas per daug neturėtų keistis, – „Ūkininko patarėjui“ tvirtino A. Gapšys. – Kiaulių augintojai dar anksčiau minėjo, jog, Europoje esant kiaulienos pertekliui, nebus kur jos dėti ir tada kainos turėtų kristi, tačiau jei atsinaujins kiaulienos tiekimas į Kiniją, kainos išsilaikys tokiame pačiame lygyje. Kita vertus, dabartinėje situacijoje sunku ką nors prognozuoti.“

Kiaulienos supirkimo kainos labai priklauso nuo bendros situacijos. 60 proc. kiaulienos Lietuva įsiveža iš Lenkijos, Vokietijos, Belgijos, kitų šalių.

„Jei pastaruoju metu kokioje nors parduotuvėje trūko kiaulienos, tai, ko gero, dėl logistikos problemų, gal nespėjo laiku atvežti, kai žmonės puolė pirkti mėsos daugiau nei įprastai. Gyventojai be reikalo panikuoja, manau, kad viskas turėtų būti tvarkoje ir maisto nepritrūksime. Galų gale paukštienos, jautienos turime per daug, tokia mėsa galėtų kompensuoti kiaulienos stygių, jei taip nutiktų“, – sakė ekspertas.

Paradoksali situacija, kai šalyje, kur populiariausia mėsa – kiauliena, didesnė jos dalis yra importuojama. Prieš pusantro dešimtmečio Lietuvoje buvo laikoma virš milijono kiaulių vienu metu, o dabar – apie 600 tūkst. Kiaulių sumažėjo beveik dvigubai.

Atstatyti kiaulių skaičių, kad ūkininkai vėl užsiimtų kiaulininkyste, tapo labai problemiška.

„Turime per daug vištienos, jautienos, priauginame avių, paskui nežinome, kur dėti, o kiaulių užauginame per mažai, nors kiauliena yra viena pagrindinių produktų. Turbūt penkerius metus ministerijai sakau, kad viskas būtų gerai, jei ne kiaulės – kažkaip negražiai atrodo, kad negalime apsirūpinti kiauliena tiek, kiek reikia, ir daugiau nei pusę poreikio kiaulių įsivežame. Tačiau niekam galvos dėl to kažkodėl neskauda. Problemą gal buvo galima spręsti duodant paramą žemdirbiams, kad jie imtųsi statyti fermas ir auginti kiaules, bet bijau, kad laikas tam jau gali būti praėjęs“, – sakė A. Gapšys.

Per tą laikotarpį, kada šalyje kiaulių sumažėjo, išaugo kiaulienos importas iš ES šalių. Įvežėjai – Lietuvos firmos ar tarptautinių bendrovių atstovai dabar turi didelę rinką bei daug darbo ir nenorės šios rinkos atiduoti vietiniams kiaulių augintojams. „Tiems, kurie veža kiaules į Lietuvą, – tai geras biznis. Jie suinteresuoti, kad kiaulių Lietuvoje būtų kuo mažiau“, – tvirtino ekspertas.

Pastarosiomis savaitėmis būta nemažai nusiskundimų, kad žemės ūkio produkcijos perdirbėjai sumažino mėsinių galvijų, pieno ir kitų žemės ūkio produktų supirkimo kainas. Įtariama, kad mažindami kainas perdirbėjai siekia pigiai sukaupti produkcijos rezervą, kurį galėtų realizuoti kur kas brangiau pandemijai pasibaigus, o štai parduotuvėse daugumos maisto produktų kainos pastaruoju metu yra pastebimai išaugusios. Buvo ne vienas siūlymas, jog, esant ekstremaliai situacijai, kai rinkos dėsniai nebeveikia taip, kaip turėtų veikti, valstybė turėtų įsikišti į kainų nustatymą ir, įvertinant maisto produktų kainų grandinėje skirtingoms grandims tenkančias kainos dalis, svarstyti galimybę riboti perdirbėjams tenkančią dalį ir prekybininkų antkainius.

Vyriausybė priėmė sprendimą, kad esant ekstremaliai situacijai ji galės reguliuoti kainas. Ji šį instrumentą pasitelkė kaip galimybę, kurios tikisi, kad nereikės panaudoti.

Violeta GUSTAITYTĖ

ŪP korespondentė

Dalintis
2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...