Pluoštinių kanapių sektoriuje Lietuva veržiasi į lyderius

Vienas augalas, o pritaikymo galimybių – dešimtys tūkstančių. Pluoštinių kanapių auginimas, Lietuvoje leistas tik 2014 m., plečiasi kaip ant mielių. Panašu, kad šie metai gali tapti proveržio metais. Palyginti su pernai, pasėlių plotas išsiplėtė dvigubai – iki 9 182 ha. Kėdainiuose atidaryta viena moderniausių pluoštinių kanapių stiebelių apdorojimo gamykla. Tačiau perdirbimo ir investicijų poreikis yra daug didesnis. Panašu, kad dar šiais metais gali būti priimti teisės aktų pakeitimai, kurie atvers kelią rimtam verslo šuoliui.

Prognozės palankios

Susidomėjimas milžiniškas, o prognozės ir skaičiai įkvepiantys. Pasaulyje pramoninių kanapių ir jų produktų bumas: per pastaruosius trejus metus rinka išaugo trigubai. Dabar yra laikas, kai formaliai daugelyje šalių tebegalioja griežti panaudojimo apribojimai, tačiau realybė jau peržengė reglamentavimo ribas.

Pagal dabartinius teisės aktus, pluoštinės kanapės yra kanapinių šeimos sėjamosios kanapės rūšies veislių augalai, kurių išdžiovintoje medžiagoje tetrahidrokanabinolio yra ne daugiau kaip 0,2 proc. ir kurie auginami vien tik pramoniniams tikslams (pluoštui ir sėkloms) arba sodininkystei.

Apibrėžimai ES šalyse narėse varijuoja, o dar labiau – reali situacija. Ne vienoje valstybėje prekybos centruose galima įsigyti gaiviųjų gėrimų su kanapėmis, medaus su kanapių ekstraktu, maisto papildų su kanapėmis ir kt., o nuvykę į kaimyninę Lenkiją lietuviai perka onkologinių ligonių būklę palengvinančio kanapių žiedų aliejaus.

EK kol kas lūkuriuoja, stebi ES šalyse ir pasaulyje vykstančius pokyčius. Viena vertus, sveikatos specialistai dar nėra šimtu procentu įsitikinę dėl tokių produktų vartojimo saugumo, teigia, jog tam nepakanka įrodymų. Kita vertus, tai yra ES politikos tikslus atitinkanti nauja erdvė daugiašakio verslo plėtrai. Įtaką daryti siekia ir lobistai.

Visą straipsnį skaitykite ŪP nr. 115, p. 1-2

Irma DUBOVIČIENĖ

ŪP korespondentė