Šakiai ilgam liko be mero

Ūkininkas Juozas Bertašius Šakių rajono meru dirbo 14 metų. Pernai šakiečiai jį perrinko ketvirtajai kadencijai.

Ketvirtadienį Lietuvos apeliacinis teismas padėjo tašką kelerius metus trukusioje Šakių r. mero Juozo Bertašiaus byloje. Atmetus mero advokato skundą, įsigaliojo lygiai prieš dvejus metus priimtas Kauno apygardos teismo nuosprendis pripažinti J. Bertašių kaltu dėl prekybos poveikiu.

Dirbo keturias kadencijas
Paskelbus Lietuvos apeliacinio teismo sprendimą, J. Bertašius Vyriausiajai rinkimų komisijai įteikė atsistatydinimo pareiškimą. Tačiau ir be jo apsisprendimo VRK būtų panaikinusi mero mandatą – savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme numatyta, kad įsigaliojus apkaltinamajam nuosprendžiui nutraukiami mero ir tarybos nario įgaliojimai.
Šakių r. meru J. Bertašius dirbo ketvirtą kadenciją. Net ir žinodami, kad meras nuteistas, 2015 metų pavasarį vykusiuose tiesioginiuose mero rinkimuose už jį balsavo beveik 4 300 rajono gyventojų.
Nemalonumai J. Bertašių užklupo 2012 metais. Specialiųjų tyrimų tarnyba išsiaiškino, kad meras, pasinaudodamas savo visuomenine padėtimi, tarnyba, įgaliojimais, pažintimis ar kita tikėtina įtaka, už tai, kad greičiau išspręstų praktinio vairavimo mokymo aikštelės, reikalingos Marijampolės profesinio rengimo centrui mokyti vairuotojus, įrengimo klausimą, gavo atlygį – šio centro Kudirkos Naumiesčio skyriaus vedėja Marija Jurgilienė atsilygino jam 245 t smėlio iš valstybei priklausančio karjero. Pasisavinto smėlio vertė – 1 335 Lt (386 Eur).
Kartu su J. Bertašiumi dėl valstybės turto iššvaistymo nuteista M. Jurgilienė nuosprendžio neskundė ir sumokėjo 11,2 tūkst. Lt baudą. Dabar bausmė pasivijo ir J. Bertašių – jis neteko mero pareigų ir dar turės sumokėti 6 tūkst. Eur baudą. J. Bertašius jau sustabdė savo narystę Valstiečių ir žaliųjų sąjungoje.
„Elgiuosi kaip sąžiningas, tvirtas ir gyvenimo daug kartų mokytas vyras, kuris jaučiasi nekaltas, bet nenori trukdyti nei savivaldybei, nei partijai“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė J. Bertašius.

Naujas politinio susidorojimo terminas?
Pasak Šakių rajono mero, „prekyba poveikiu“, už kurį jis nuteistas, yra naujas, politinį susidorojimą įteisinantis terminas. Šį terminą galima pritaikyti kiekvienam vadovui, norinčiam greičiau išspręsti savivaldybės ar valstybės problemas. „Jei būčiau iš tiesų kaltas, ne baudą man būtų skyrę, o į belangę sodinę“, – įsitikinęs J. Bertašius.
Pasak mero, jokio smėlio niekas jam nevežė ir teisme tą patvirtino net šeši liudytojai.
„Per visus teismus niekas mano kaltės neįrodė. Sūnus parsivežė smėlį iš ten, kur visi vežasi. Esmė buvo aikštelė, be kurios profesinį rengimo centrą Kudirkos Naumiestyje būtų uždarę. Smėlis – tik prierašas prie tos aikštelės“, – penktadienį „Ūkininko patarėjui“ sakė Šakių rajono meras.
J. Bertašius apgailestavo, kad Apeliacinis teismas atmetė jo advokato skundą, nes bylą svarstė tik formaliai. Pasak jo, tokių bylų dabar bus labai daug.
„Aš čia tik pradininkas. Tai politinio susidorojimo bylos. Kai nėra prie ko prisikabinti, apkaltinama poveikio darymu. Pamatysite, kiek tokių bylų netrukus bus Lietuvoje“, – prognozavo J. Bertašius.
Sustabdęs narystę partijoje, beveik 14 metų meru dirbęs J. Bertašius iš viešojo gyvenimo pasitraukti nežada. Mero įgaliojimai nutrūks gruodžio 20 d.

Skubės formuoti valdžią
Apkaltinamasis nuosprendis merui įsigaliojo pačiu netinkamiausiu Šakių rajonui laiku. Spalio pabaigoje savivaldybės taryba patenkino pusantrų metų administracijos direktoriumi dirbusio vilniečio verslininko Evaldo Sniečkaus atsistatydinimo prašymą. Direktorius iš pareigų pasitraukė dėl to, kad teismas jam skyrė administracinę baudą už Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos nurodymų nevykdymą. E. Sniečkus irgi tai įvertino kaip politinį susidorojimą.
Dabar išsipildė gyventojų nuogąstavimai, kad pasitraukus administracijos direktoriui Šakiai gali likti ir be mero – apie tai „Ūkininko patarėjas“ prieš mėnesį rašė publikacijoje „Šakiuose subrendo valdžios permainos“ (Nr. 131).
Nors buvo planuojama greitai rasti naują direktorių, jau antras mėnuo savivaldybei vadovauja laikinai administracijos direktoriaus pareigas einanti kaunietė Inga Cibulskienė. J. Bertašius tikina, kad iki gruodžio 20 d. savivaldybės taryba spės patvirtinti naująjį administracijos direktorių. Realiausiu ir tinkamiausiu kandidatu jis įvardija I. Cibulskienę.
VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas prognozuoja, kad tiesioginiai mero rinkimai Šakiuose gali būti surengti ne anksčiau kaip gegužės mėnesį drauge su mero rinkimais Jonavoje. Šios savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius atsisakė pareigų, nes tapo ūkio ministru.

Daiva BARTKIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Autorės nuotrauka

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.