Verslo taktika pagal „Verslo taktiką“: įsiskolinti ir dingti

Ūkininkai iš Trakų ir Širvintų rajonų ieško būdo, kaip iš UAB „Verslo taktika“ atgauti pinigus už parduotus grūdus. Kai kurie dėl skolų jau kreipėsi į teismą ir laimėjo, kiti vis dar bando surasti staiga dingusius skolininkus, kurie jau steigia naujas firmas ir toliau supirkinėja grūdus. Nukentėję ūkininkai mano, kad apgautųjų gali būti labai daug. Aiškėja, kad supirkėjai gali būti tiesiog labai gerai apgaulės schemą įvaldę sukčiai, kurie „turi praktikos“ ir kitose baudžiamosiose bylose.

Prapuolė ir vadovai, ir bendrovė
Ūkininkai tėvas bei sūnus Vytautas ir Andrius Zalieckai iš Aukštadvario (Trakų r.), neapsikentę nesibaigiančių gaudynių, kreipėsi į „ŪP“ redakciją. O tos gaudynės – tai grūdų supirkimu besiverčiančios bendrovės „Verslo taktika“ vadovų ir savininkų paieška. Tikslas vienas – atgauti už supirktus grūdus nesumokėtus pinigus ir paakinti kitus ūkininkus, kad neužkibtų ant nesąžiningų supirkėjų jauko.
Tiek V. Zalieckas, tiek jo sūnus Andrius dvejus bendradarbiavimo su šia firma metus priekaištų jos atstovams neturėjo. Buvo laikomasi sutartinių įsipareigojimų, už supirktus grūdus sumokama laiku. Atsiskaitymai pradėjo strigti praėjusiais metais ir netrukus taip įstrigo, kad susidarė maždaug 25 tūkst. Eur siekianti skola. Maža to, dingo ir skolininkų vadovai, juos pakeitė kiti. Dar vėliau sužinojo, kad „Verslo taktikos“ vietoje įkurta nauja bendrovė, kuri šitaip atsikračiusi skolų šleifo, vėl supirkinėja ekologiškus grūdus.

Istorija pasižymi įžūlumu
Praėjusiais metais ūkininkai Jolanta ir Ąžuolas Jankauskai iš Širvintų rajono Motiejūnų kaimo susipažino su paslaugiu, energija trykštančiu UAB „Verslo taktika“ atstovu Valdemaru Rudamansku. Pažinties ir po to sukirstų rankų tikslas – sklandžiai, abiem pusėms naudingomis sąlygomis parduoti grūdų derlių. Bendradarbiavimo pradžia buvo lyg iš pasakos. Pervestas avansas, grūdai išvežti, už pirmuosius grūdų sunkvežimius atsiskaityta be gaišaties.
Po to lyg kas būtų žvyro į ratų guolius pripylęs. Grūdai iš ūkininkų sandėlių išvežami, o pinigai nesumokami. Telefoniniai pokalbiai nekonkretūs, nes buvo tik žadama atsiskaityti, tačiau pinigų nemokėjo. Galiausiai visokiais įmanomais būdais imta vengti kontaktų, pokalbių, susitikimų.
Jolanta Jankauskienė laiške „ŪP“ redakcijai pasakojo, kad 2016 m. balandį buvo sudaryta sutartis su NTK AGRO UAB „Verslo taktika“. Sutartį sudarė pirkimų ir logistikos direktorius Valdemaras Rudamanskas. „Atsiskaitymas, kaip buvo numatyta sutartyje, neįvyko. Buvo nuolat žadama. Tomas Kindurys, „Verslo taktikos“ vadovas, nekeldavo telefono ragelio, darbuotojai aiškino, kad jo nemato, kad dirba namuose arba išvykęs atostogauti. Buvome nuvykę į „Verslo taktikos“ biurą, bet ten vadovo nesulaukėme, nors darbuotojai sakė, kad jis išėjęs tik trumpam. Jei atsiliepdavo – pažadėdavo, kad jau rytoj perves pinigus. Dalį pinigų šiaip ne taip gavome. Rugpjūčio mėnesį išsiuntėme „Verslo taktikai“ raginimą ir išrašytas sąskaitas. Teko vėl skambinti, ieškoti. Po raginimo vėl šiek tiek sumokėjo ir vėl dingo. Iš darbuotojų sužinojome, kad spalio mėnesį buvo išvykęs ilsėtis į šiltuosius kraštus. Valdemaras Rudamanskas į skambučius neatsiliepė, sužinojome, kad jis šioje firmoje jau nebedirba. Lapkričio mėnesį į mūsų rašytą raginimą iš „Verslo taktikos“ gavome atsakymą, kad įmonė dės visas pastangas atsiskaityti ir kad turi laikinų veiklos sutrikimų, – laiške rašė J. Jankauskienė. – Šiandien „Verslo taktika“ mums skolinga 11 475,35 Eur.“ Nukentėję ūkininkai sužinojo, kad V. Rudamanskas jau dirba įmonėje „Baltijos aruodas“ ir taip pat užsiima ekologiškų grūdų supirkimu. Beje, dar anksčiau panašia veikla jis užsiėmė ir bendrovėje „Agerona“.

Svarbiausia – supainioti
Redakcijai susisiekus su UAB „Verslo taktika“ akcininkais Tomu Kinduriu ir Julija Kvedorelyte, pokalbis buvo daugiau negu santūrus. Abu vienu balsu patvirtino, kad jie esą tik fiziniai asmenys ir jokių reikalų su minima bendrove neturi. Tačiau tie „reikalai“, arba sąsajos, su minėta bendrove akivaizdūs viešojoje erdvėje skelbiamoje informacijoje apie UAB „Verslo taktika“: bendrovė įkurta 2014 m. spalį, o jos direktore nurodyta Julija Kvedorelytė. Vėliau vadovai keičiasi ne kartą, ir J. Kvedorelytės vietoje vienu metu atsiranda T. Kindurys. UAB „Verslo taktika“ įregistruota adresu Kalvarijų g. 4-29A, Vilnius. Beje, visagalis internetas mums atskleidžia, kad tuo pačiu adresu dar 2014 m. rugsėjį įregistruota ir UAB „Verslo platforma“, kurios direktorė taip pat J. Kvedorelytė, nors vadovai vėliau vėl keičiasi ne kartą. O 2016 metais „Verslo platforma“ virsta „Baltijos aruodu“, kaip jau minėjome, taip pat supirkinėjančia iš ūkininkų grūdus. Kai kuriuose viešai prieinamuose oficialiuose informacijos šaltiniuose pastarosios bendrovės vadove taip pat nurodoma J. Kvedorelytė. Aišku, visų tuo pačiu adresu registruojamų bendrovių vadovai nuolat keičiasi, tad šiandien būtų sunku pasakyti, kas kokiai bendrovei dabar vadovauja ir kas galų gale yra atsakingas už skolas ūkininkams. Beje, ir žemės ūkio bendrovėms, kurios taip pat yra bylinėjusios su „Verslo taktika“ dėl skolų grąžinimo. Apie tai gausu informacijos bendrovės-skolininkės veiklos istorijoje.
Greičiausiai tai ne visa informacija, kurią mums pavyko surinkti apie tų pačių žmonių vis kuriamas naujas ta pačia ar panašia veikla užsiimančias firmas. Tačiau ir mūsų pateikta informacija skaitytojui bus labai paini – sunku susigaudyti, kas, ką ir kada įkūrė. Tačiau, matyt, tikslas toks ir yra – kuo daugiau firmų, kuo daugiau vadovų ir darbuotojų kaitos, tuo sunkiau surasti galus. Klasikinė sukčiavimo formulė. Tik įdomu, kodėl ja dar nesusidomėjo teisėsauga.

Ar neapgaus?
Kas gali paneigti, kad net naujai įsteigtoje UAB „Baltijos aruodas“, kurios vadove buvo ir Julija Kvedorelytė, tokia taktika nebus panaudota kaip ir bendrovėje „Verslo taktika“?
Ar gali jaustis ramūs sudarantieji sutartis su „Baltijos aruodu“, kuris irgi superka grūdus, ankštines kultūras, grikius, žada išankstinį atsiskaitymą, produkcijos pasiėmimą savo transportu, geras kainas?
Beje, viešai prieinamuose internetiniuose puslapiuose, kuriuose pateikiama informacija apie bendroves, galima parašyti viešus atsiliepimus. „Baltijos aruodas“ taip pat jų turi. „Gerb. Kolegos, ši įmonė yra įsteigta tų pačių asmenų, kurie turėjo įmonę UAB „Verslo taktika“ ir supirko produkciją iš ūkininkų, neatsiskaitė, fiktyviai bankrutavo, taip ūkininkus palikdami ir be grūdų, ir be pinigų. Atkreipkite dėmesį į juridinio asmens istoriją. Vadovauja ir dirba tie patys asmenys, vadybininkai, apskaitininkės“, – rašoma vieno ūkininko atsiliepime.

Gabi visose srityse
Visagalis internetas pateikia ir kitokios ne mažiau intriguojančios informacijos. Prieš kelerius metus plačiai nuskambėjo istorija apie vienos advokatų kontoros advokato padėjėją Juliją Kvedorelytę (tuo metu buvusią socialdemokratų partijos narę), kuri bandė vienoje byloje papirkti politiko Artūro Paulausko sūnų prokurorą Vilių Paulauską. Moteris buvo teisiama, tačiau, atsiradus laiduotojai už ją, teismas priėmė analogo Lietuvoje neturintį sprendimą atleisti ją nuo baudžiamosios atsakomybės. Atrandame informacijos, kad Julija Kvedorelytė yra įsteigusi ir labdaros ir paramos fondą „Amber Bird“, kurios veiklą apibūdinti būtų sunkiau negu sunku, – veiklos aprašas tiesiog begalinis. Ir stebuklas – čia nurodomi vadovės kontaktai sutampa su „Verslo taktikos“, „Verslo platformos“, „Baltijos aruodo“ vadovės kontaktais. Tiesiog sunku patikėti, kokia įvairiapusė moters veikla.

Be teismo neišsivers
Ar iš UAB „Verslo taktika“ pinigus atgaus visi apgauti ūkininkai? Į šiuos klausimus atsakys gyvenimas ir, žinoma, teismas. Tam pradžią padarė šių metų vasario 13 d. Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Žilvinas Terebeiza, kuris nusprendė tenkinti ūkininko A. Zaliecko ieškinį ir priteisti iš atsakovo UAB „Verslo taktika“ 14 673,95 Eur bei 935 Eur A. Zaliecko bylinėjimosi išlaidų. Kiti apgauti ūkininkai taip pat turėtų kreiptis į teismą, nes, akivaizdu, kad kitaip atgauti pinigų nepavyks.

Vladas KASPERAVIČIUS
„ŪP“ korespondentas