Nuolat šiltėjančios žiemos džiugina statybininkus. Jau senokai praėjo tie laikai, kai baigiantis rudeniui lauko statybų darbai sustodavo ir statybininkai imdavosi vidaus apdailos darbų. Dabar mūrijimo dar­bų ciklas neretai tęsiasi visus me­tus. Žinoma, prie to prisideda ir nauji cheminiai priedai, leidžiantys pratęsti darbus net ir spustelėjus šalčiui.
Tačiau ar tikrai statyti, mūryti galima ištisus metus? Kartais neįprastai atrodo, kai net tikrai šaltomis dienomis matai sieną mūrijančius statybininkus. Kur ta šalčio riba, nuo kurios jau reikėtų sustoti ir palaukti šiltesnių orų? Ar bus tokia siena kokybiška? O visas namas?
Pakalbinome tris specialistus, kurie apie betoną ir jo savybes žino viską – ir teoriškai, ir praktiškai.

Betoną reikia saugoti nuo užšalimo
„HC betonas“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Aurelijus Daugėla sako, kad žiemą, esant minusinei temperatūrai, atlikti betonavimo darbus galima, bet reikia atsižvelgti į tam tikrus niuansus, kurie neaktualūs šiltuoju metų laikotarpiu. Betonuojant šaltuoju metų laiku reikėtų atkreipti dėmesį į tinkamą betono apsaugą nuo šalčio. Konstrukcijas reikia dengti šiltinamąja medžiaga, pavyzdžiui, įvairiais vatos dembliais, o jeigu tikslinga – šildyti šildytuvais.
Vienas iš būdų saugoti betono mišinį nuo užšalimo – naudoti betono rišimosi greitiklius. Dabar tai plačiausiai naudojamas būdas betono gamyboje. Tačiau dažnai statybininkai, užsakovai apsirinka manydami, kad priedas nuo šalčio, dedamas į betono mišinius, yra vienintelė ir pakankama priemonė betono apsaugai. Greitiklis skatina cemento rišimosi ir kietėjimo procesus, kol betone esantis vanduo neužšalo ir betonas pasiekė bent minimalų 5 MPa stiprumą. Tada jau nebe taip pavojinga, kad betonas peršals. Norint išmatuoti pasiektą betono konstrukcijos stiprumą, galima įsigyti matavimo prietaisą, bet statybomis neužsiimančiam žmogui jis tikrai nebūtinas. Pakanka žinoti, kad tinkamai kietintas ir prižiūrėtas betonas 5 MPa stiprumą pasiekia maždaug per parą. Pagal naudojamą rišimosi greitiklių kiekį betono mišiniai gali būti skirti naudoti iki –5, –10, –15 OC. Betono kokybė dėl to nesikeičia.

Kokybė priklauso ne tik nuo gamintojo
A. Daugėla pabrėžia, kad žiemą sukietėjusio betono kokybė priklauso ne tik nuo gamintojo, bet ir nuo statybininko, užsakovo darbo kietinant ir prižiūrint betoną, kol jis pasieks projektinį stiprį. Tai aktualu, beje, ir vasarą, kai užeina karščiai, bet tada reikia kitų betono priežiūros būdų.
Kai oro temperatūra nukrinta iki –3 OC, betono mišinio temperatūra turi būti ne žemesnė kaip +5 OC, o atšalus daugiau kaip –3 OC, ne žemesnė kaip +10 OC. Tokios temperatūros betoną jį gaminančios įmonės šaltomis dienomis ir atveža į statybvietę. Tokie reikalavimai turėtų būti taikomi ir betono mišinį gaminant statybvietėje. Kai yra žema temperatūra, betonuojant reikėtų tinkamai parinkti ir cemento tipą. Paprastai rekomenduojama naudoti rapidinį cementą (smulkesnio malimo).
Specialisto teigimu, net ir šaltą žiemos dieną iš gamintojo atvežtas betonas bus kokybiškas. Ar gerai jį maišyti statybos vietoje? A. Daugėla pataria užsakovams šaltomis žiemos dienomis būti atidesniems ir labiau prižiūrėti statybininkus, didelį dėmesį skiriant betono apsaugai nuo šalčio. Tik bendromis gamintojo, statybininko ir užsakovo pastangomis galime pasiekti, kad konstrukcija būtų tinkama eksploatuoti ilgai ir nekeltų rūpesčių ateityje.

Įmaišai nuo šalčio ir apšiltinti klojiniai
VGTU Statybinių medžiagų instituto Betono technologijų laboratorijos vedėjas dr. Modestas Kligys irgi sako, kad betonuoti arba mūryti galima ir šaltesnę žiemos dieną, tik reikia atkreipti dėmesį, kokia tuo metu aplinkos temperatūra, ką toliau prognozuoja sinoptikai ir kokia atvežto arba vietoje pagaminto mišinio temperatūra. Mokant teisingai įvertinti šių temperatūrų tarpusavio sąveiką, taip pat panaudojant visas papildomas priemones, kaip antai įmaišai nuo šalčio ir apšiltinti klojiniai, statybos darbus galima dirbti esant iki –15 OC šalčio.
Tyrimais nustatyta, kad betono mišinio temperatūrai sumažėjus 10 OC, jo rišimosi laikas pailgėja dvigubai. Kaip žinome, vienas iš betono mišinį sudarančių komponentų yra vanduo, kuris minusinėje temperatūroje keisdamas savo tūrį kristalizuojasi į ledą, todėl besiformuojančioje betono struktūroje gali prasidėti ardymo procesai. Plastiško būvio užšalusio betono stiprumas sumažėja daugiau kaip 50 proc., o tai negrįžtamai veikia jo ilgalaikiškumą. Įmaišai nuo šalčio, reaguodami su cemento dalelėmis, kaip tik ir spartina jų hidratacijos procesus, juose taip pat gali būti cheminių medžiagų, kurios mažina vandens užšalimo temperatūrą. Taip sudaromos sąlygos greitesniems betono mišinio rišimosi ir pradinio betono kietėjimo procesams, dėl to, prieš visiškai atvėsdamas, toks betonas spėja įgauti reikiamą minimalų pradinį 3,5–5 MPa gniuždymo stiprį.
Pasak mokslininko, Lietuvos rinkoje esančios žinomos betono gamybos įmonės, ruošdamos mišinius žiemos metu, naudoja įmaišus nuo šalčio, todėl užsakovai gali būti ramūs, atlikdami statybos darbus net ir šaltesnę žiemos dieną. Kas kita, kai statybos darbus atlieka bei patys mišinį ruošia nežinomi, paskubomis rasti pigūs mūrininkai ar betonuotojai. Žiemą, sumažėjus statybos darbų apimtims (taip pat ir kainoms), tokių statybininkų galima rasti apsčiai. Įmaišų nuo šalčio kiekis mišiniuose sudaro kelis procentus skaičiuojant nuo panaudoto cemento kiekio, todėl, priklausomai nuo konkrečių įmaišų ir aplinkos temperatūros, vienam kubiniam metrui mišinio jų gali prireikti nuo 2 iki 5 litrų. Tačiau šie priedai yra gana brangūs, todėl nepatikimi statybininkai jų gali paprasčiausiai neįdėti, o visi trūkumai paaiškės pavasarį, atšilus orams.

Painiojami su plastikliais
M. Kligio teigimu, cemento hidratacija – tai cheminė reakcija, kurios metu yra generuojama šiluma. Žiemos metu suklotas betonas turi būti gerai izoliuotas, kad išlaikytų šią šilumą ir būtų išsaugota optimali betono kietinimo temperatūra. Reikia vengti didelių temperatūros skirtumų betono masės paviršiuje ir centrinėje jos dalyje. Jei šis skirtumas viršija
20 OC, betone gali atsirasti įtrūkimų. Todėl ir naudojami apšiltinti klojiniai ar kitos betono apsaugos priemonės.
Pasak M. Kligio, daugelis žmonių įmaišus nuo šalčio painioja su plastikliais arba superplastikliais. Šie įmaišai skirti ne greitesniam betono mišinio rišimuisi pasiekti, taip sudarant sąlygas jį naudoti žiemos metu, bet gauti geresnes betono mišinio reologines savybes, užtikrinančias, kad jis transportavimo ir klojimo metu išliks technologiškas. Plastikliai ir superplastikliai taip pat leidžia sumažinti betono mišinyje naudojamo vandens kiekį nuo 5 iki 40 proc., o tai užtikrina didesnius sukietėjusio betono stipruminius rodiklius. Kai kurių gamintojų siūlomi plastik­liai arba superplastikliai kaip tik labiau praverčia karštomis vasaros dienomis, nes sąveikaudami su cemento dalelėmis lėtina cemento hidratacijos procesus, todėl betono mišinys tokią dieną ilgiau išlieka technologiškas.

Mūryti – taip, armuoti fasadą – ne
Daug metų statybų verslu užsiimantis Rimas Pralgauskas sako, kad rūpestingi statybininkai visada žiemą į mišinį maišo priedų, kurie apsaugo vandenį nuo užšalimo. O paspaudus dideliems šalčiams, pasak jo, ir taip nieko negalėsi daryti, nes mišinys tiesiog lips prie mentės ir dirbti nepavyks.
Kur kas didesnė blogybė, jo manymu, yra tada, kai statybininkai žiemą armuoja fasadą apdailai. Štai šito net ir palyginti šiltą žiemą jokiu būdu daryti negalima, nes pavasarį, atšilus orams, viskas atsisluoksniuos. O jeigu tuo metu ir neatsisluoksniuos, tai vėliau nuo šio sluoksnio atšoks struktūra. Pasitaiko matyti tokių namų. Ir dažnai tokio defekto priežas-
tis – darbas šaltomis dienomis.
Blogai yra tai, kad visi žino, jog žiemą tokių darbų dirbti negalima, bet tenka matyti statybininkų, kurie vaikydamiesi uždarbio net ir šaltomis dienomis armuoja fasadus.
R. Pralgauskas primena, kad žiemą jokiu būdu negalima klijuoti ir klinkerio plytelių. Iš viso klinkerio klijavimą reikia baigti temperatūrai nukritus vos iki +5 OC. Mūrui per šaltį su geru mišiniu nepadarysi nieko bloga, o klinkeris tikrai negalės išdžiūti ir paskui atrodys kaip druska nubarstytas. Pamatęs tokį vaizdą iš karto gali spėti, kad klijavimo metu paprasčiausiai buvo per šalta. l

Regimantas BALTRUŠAITIS