Columbus +15,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +15,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024

„Agrokoncerno“ lauko dienoje – sprendimai ūkininkams

2020/06/22

Šalia Babtų (Kauno r.) ir automagistralės Kaunas–Klaipėda įsikūrusiame „Agrokoncerno“ Inovacijų ir tyrimų centre „AgroITC“ surengta lauko diena „Patirtys. Priemonės. Tikslai. Vasara 2020“. Tai pirmasis viešas žemdirbių sambūris, pasibaigus šalyje tris mėnesius trukusiam karantinui. Pirmąją dieną į renginį susirinko apie du šimtus šalies ūkininkų, panašaus žemdirbių būrio laukiama ir kitomis numatytomis dienomis.

„Inovacijomis ir technologijomis talkiname žemdirbiams, – kalbėjo UAB „Agrokoncernas“ direktorius Edgaras Šakys. – Palaikome partnerystės ryšius su tūkstančiais šalies ūkininkų, kurie puoselėja augalininkystę, ieško geriausių verslo sprendimų.“

Lauko dienos dalyviams vertingi buvo dr. E. Petraitienės patarimai, grįsti moksliniais įvairių augalininkystės kultūrų bandymais.

Mokslas ir praktika – greta

Pasak E. Šakio, šalia Inovacijų ir tyrimo centro „AgroITC“ įkurdintas 5 ha užimantis mokslinių bandymų laukas. Jame šių metų sezonui įrengta per 1,2 tūkst. bandymų laukelių, o juose stebimos 56 skirtingos augalų veislės, sudaryta 40 skirtingų augalų auginimo technologijų, vertinami skirtingi 115 augalų apsaugos ir 93 efektyvūs tręšimo sprendimai. Lauko dienoje pristatyti mokslinio centro atliekami bandymai, išmaniosios ūkininkavimo galimybės, praktiški žemės ūkio technikos sprendimai.

„Šių metų vasarinių augalų derliaus potencialas didelis, nes vyraujantys drėgni ir šilti orai skatina intensyvų augalų augimą ir vystymąsi“, – pažymi „Agrokoncerno“ Inovacijų ir tyrimų centro vadovė dr. Eglė Petraitienė. – Turime nepamiršti, kad ne tik augalai sparčiai auga ir vystosi, bet ir oro sąlygos ypač palankios ligoms ir kenkėjams plisti. Svarbu stebėti pasėlius, įsivertinti kenksmingųjų organizmų plitimą ir laiku panaudoti apsaugos priemones. Intensyviai augantiems vasariniams kviečiams reikia sieros, kalio, mangano ir azoto. Apsaugokime vasarinius kviečius nuo varpų fuzariozės ir septoriozės purkšdami fungicidus „Juventus Pack“ (0,5 ir 0,5 l/ha) arba „Jade“ (1,0 l/ha). Kenkėjų kontrolei vasariniuose javuose rekomenduojame naudoti „Nexide® CS“ (0,05 l/ha) arba „Delmetros 100 SC“ (0,05 l/ha)“.

Dr. E. Petraitienė ūkininkus, lauko dienos dalyvius, supažindino su vasarinių miežių 5 veislių ir vasarinių kviečių 9 veislių bandymais. Taip pat pristatė augimo reguliatorių ir fungicidų veiksmingumo bandymus, kurių tikslas – išsiaiškinti augalų krūmijimosi koeficientą, optimalų fungicidų panaudojimo laiką, apsaugant augalus nuo ligų. Išsianalizavę tarpinių pasėlių bandymo rezultatus matysime vasarinių kviečių grūdų derliaus pokyčius.

Dr. E. Petraitienė lauko dienos dalyvius supažindino su sėklų apvėlimo bandymais pupose ir žirniuose. Pristatė laboratorinio ir lauko daigumo, sėklų ligotumo, šaknų ilgio ir gumbelinių bakterijų gausumo rezultatus. Dr. E. Petraitienės nuomone, ypač svarbu stebėti situaciją laukuose ir pasirūpinti tinkama pupų ir žirnių pasėlių apsauga nuo kenkėjų ir ligų.

Apie fungicidų įtaką žieminių rapsų derliui pasakojo A. Radzevičius.

Iššūkiai ūkininkui

Žieminių rapsų 24 veislių bandymų laukelius, ‘Mercedes’ veislės fungicidų, verticiliozės tyrimų ir ‘DK Extract’ augalų mitybos bandymus lauko dienos dalyviams pristatė „Agrokoncerno“ Augalų apsaugos produktų grupės vadovas Arnas Radzevičius. Deramai prižiūrimi rapsai šiais metais gali atseikėti 6 t/ha derlių, tačiau ūkininkui privalu paisyti agrocheminių sprendimų, laiku ir atsakingai taikyti laiko patikrintus sprendimus. Jau artėjantį rudenį į pagalbą žieminių rapsų augintojams bus pasitelktas fungicidas „Juventus 90“ ir herbicidas pabiroms naikinti „Pantera 4EC“. Herbicidų „Belkar“ ir „Metazamix“ mišinys ir toliau išliks stipriausiu rinkoje standartu kovoje su piktžolėmis. Pasak A. Radzevičiaus, minimalaus žemės dirbimo technologija apsunkina dirvinių herbicidų veikimą, tenka ieškoti naujų sprendimų ir juos rekomenduoti žemdirbiams. Tą daryti nesunku, kuomet rankose toks galingas kontaktinis herbicidinis sprendimas.

„Agrokoncerno“ specialistai ūkininkus perspėjo dėl invazinių kenkėjų, pavyzdžiui, javinės vėžlia­blakės. Šis kenkėjas padaro daug žalos kviečių ir miežių derliui. Javinė vėžliablakė padeda kiaušinėlius, iš kurių išsirita nimfos. Pastarųjų vystymosi ciklas apima 5 stadijas. Jų metu nimfos maitinasi ir pažeidžia grūdus, be to, išskiria specifines medžiagas, suardančias glitimą, – grūdai tampa netinkami duonai kepti.

„Agrokoncerno“ produkto vadybininkas Mindaugas Kavaliūnas pasidalijo išmaniosios programos „Agrosmart ūkiams 2.1“ panaudojimo augalininkystės ūkiuose stebėjimais. Iš palydovo („Sentinel-2“) padarytos ūkininko laukų nuotraukos, kompiuterio ekrane parodo pasėlio netolygumus, problemines vietas ir kuriuose laukuose reikia imtis atitinkamų veiksmų. Taip pat pranešta, kad pagal palydovo sudarytas nuotraukas 2021 m. pavasarį programoje atsiras naujas įrankis – ūkininkai galės sugeneruoti kintamos normos tręšimo žemėlapį ir kintama trąšų norma bus išberiama tose vietose, kur jų reikia. Lauko dienoje dalyvaujančių ūkininkų pastebėjimais, išmanioji programa „Agrosmart ūkiams 2.1“ sutaupo laiko, suteikia galimybę lengviau suplanuoti darbus. Programa taip pat leidžia sudaryti laukų žemėlapius pagal kiekvieną agrokultūrą, prognozuoti pajamas, palengvinamas AAP ir trąšų panaudojimo žurnalų deklaravimas.

„Agrokoncerno“ Trąšų produktų grupės vadovas Arūnas Sapitavičius kalbėjo apie mineralinių medžiagų dirvoje santykį ir sumanų augalui reikalingų elementų papildymą. Pavyzdžiui, Lietuvos dirvose yra pakankamai mangano ir cinko, tačiau tik nedidelę dalį augalai gali įsisavinti per šaknis, todėl labai svarbu naudoti papildomus tręšimus per lapus. Žieminiai kviečiai ‘Janne’, tinkamai pasirinkus azoto junginius, viename kvadratiniame metre išaugina apie 700–800 stiebų ir gali duoti didesnį nei 8,5 t/ha derlių. „Agrokoncerno“ sėklų produktų grupės vadovas Modestas Žemaitis supažindino su žieminių kviečių veislių ‘Euforia’, ‘Advokat’, ‘Artist’, ‘Janne’, ‘Wilejka’ ir ‘Aspekt’ charakteristikomis, stip­riosiomis veislių savybėmis ir derlingumu.

UAB „Agrokoncernas“ direktorius E. Šakys lauko dienos dalyvius kvietė ūkininkauti pažangiais metodais, naudojantis išmaniosiomis technologijomis.

Ūkininkai buvo raginami atkreipti dėmesį ne tik į veislių derlingumą, bet ir į savybes, lemiančias veislių prisitaikymą prie klimato sąlygų. Sėklų produktų grupės vadovas M. Žemaitis pasakojo, kad, prieš pateikiant veislę ūkininkams, atliekama gausybė bandymų, kurie leidžia geriau pažinti veislę ir į rinką pristatyti tik geriausias charakteristikas turinčias veisles. Taip pat atlikti bandymai padeda sudaryti ir auginimo rekomendacijas. Atskirų rajonų žemdirbiai buvo individualiai konsultuojami ir skatinami atsižvelgti į dirvos struktūrą, kokybinius parametrus ir ankstyvumą.

Žieminių kviečių veislė ‘Euforia’ yra vidutinio ankstyvumo. Ji rekomenduojama ūkininkams, ieškantiems aukštų kokybinių parametrų. Taip pat reikia neužmiršti ir veislės žiemkentiškumo: ‘Euforia’, net ir būdama aukštų kokybinių parametrų, derlingumu nenusileidžia žemesnių parametrų veislėms, kurios paprastai būna derlingesnės. Veislė ‘Artist’ praėjusiais metais be puikaus derlingumo pasirodė ir esanti labai pakanti sausrai, o tai tampa svarbiu faktoriumi esant klimato kaitai. Retas ūkis sėjomainoje apsieina be žieminių kviečių, todėl šioje augalų rotacijoje labai puikiai tinka žieminių kviečių veislė ‘Aspekt’, ji yra viena ankstyviausių veislių rinkoje. Ši veislės savybė duoda pakankamai laiko dirvai paruošti ir leidžia laiku atlikti kviečių sėjos darbus. Veislė ‘Janne’ traukė lankytojų dėmesį puikiai atrodančiais pasėliais ir dideliu derliaus potencialu. Taip pat puikus šios veislės žiemkentiškumas paverčia ją labai konkurencinga. Ūkininkai, atvykę iš mažiau derlingų šalies rajonų, galėjo įvertinti jiems rekomenduojamą veislę ‘Wilejka’, kuri gerai toleruoja tokius dirvožemius. Stambios žieminių kviečių varpos bei masyvūs augalai traukė lankytojų dėmesį į veislę ‘Advokat’. Pasak sėklų produktų grupės vadovo M. Žemaičio, ši veislė žada puikų derlių, o jam antrino ir tokiais pat pastebėjimais dalijosi šią veislę auginantys ūkininkai. Taip pat didelio dėmesio sulaukė ir žieminių rapsų veislių ekspozicija, kurioje buvo galima matyti 24 skirtingas veisles. Bene didžiausias dėmesys buvo skirtas veislėms pozicionuoti bei savybėms aptarti. Ūkininkai buvo raginami neužmiršti, jog gyvename šiaurinėje šalyje ir žiemkentiškumo faktorius išlieka vienu svarbiausių kriterijų, renkantis veislę. ‘Mercedes’ yra viena žiemkentiškiausių ir stabiliausių veislių rinkoje. Susijungus šioms svarbiausioms savybėms ir jas papildžius labai didele aliejaus išeiga, ji tampa nepakeičiamu pasirinkimu ūkininkams. Naujoji veislė ‘Phantom’, kuri yra genetiškai labai artima ‘Mercedes’ veislei, yra perėmusi gerąsias pastarosios savybes. Ši veislė pavasarį puikiai susitvarkė su šalnomis ir gausiu sniego kiekiu pietinėje šalies dalyje. Pasirinkus šią veislę galima vėlinti sėjos darbus, nes ji puikiai vystosi rudenį. Siekiant ūkyje formuoti aukštą derliaus potencialą, rekomenduota rinktis tokias veisles kaip ‘DK Extract’ bei ‘INV1030’, nes joms būdingas labai aukštas derlingumas. Taip pat jos pasižymi atsparumu ankštarų atsidarymui ir fomozei. Visgi sėklų produktų grupės vadovas M. Žemaitis siūlo nepamiršti, kad šios veislės yra mažiau stabilios, lyginant su veisle ‘Mercedes’. Ūkininkai, ieškantys veislės ankstyvai sėjai, galėjo susipažinti su veislėmis ‘KWS Butterfly’ ir ‘DK Sensei’. Šios veislės nereikalauja didelių išlaidų augimo reguliatoriams.

Ateitis – technologijos

Lauko dienų dalyviams ekskursiją po „Agrokoncerno technikos“ žemės ūkio technikos ekspoziciją surengė įmonės vadovas Mindaugas Lapatkinas. Šių metų naujiena – Ukrainoje pagamintas 6 metrų pločio, dviejų sekcijų bunkerio tiesioginės sėjos sėjamoji. Ūkininkai taip pat aktyviai domėjosi lietuviškų priekabų ir puspriekabių gamintojo „Dinapolis“ produkcijos išskirtinėmis techninėmis savybėmis. Taip pat buvo pristatyta Prancūzijos ir Vokietijos rinkoje gerai žinomo prekės ženklo „Lucas G“ produkcija, kuri neabejotinai taps nepakeičiamu kiekvieno gyvulininkystės ūkio pagalbininku.

Pasak „Agrokoncerno technika“ vadovo M. Lapatkino, džiugina tai, jog, pradedant kalbėti apie populiariausius įmonės prekinius ženk­- lus „Rostselmash“ ir „Versatile“, vis mažiau ironiškų šypsenų klientų veiduose. Ūkiuose atlikti demonstraciniai turai palieka vis mažiau abejingų ir griauna visus stereotipus, kurie buvo populiarūs tarp šios technikos kritikų.

Baigiantis renginiui „Agrokoncerno“ direktorius E. Šakys paskelbė apie iki 2020 m. liepos 2 d. galiosiančią nuolaidų akciją „Pilnesnė technologija – pilnesnė kišenė“.

Daugelis lauko dienos dalyvių visą pažinties su „AgroITC“ augalų bandymų laukeliais laiką nepaleido iš rankų užrašinių, fiksavo augalininkystės specialistų pastabas ir patarimus, kėlė motyvuotus klausimus. Artimą ūkininkų ir „Agrokoncerno“ specialistų partnerystę liudija daugiau nei tris tūkstančius narių vienijantis žemdirbių klubas „Žemyna“. Žinomas šalies žemdirbių savivaldos atstovas, Kupiškio r. ūkininkas Zigmas Aleksandravičius, nevengdamas šmaikščių palyginimų, lauko dienos dalyvius kvietė semtis naujų žinių apie augalininkystės technologijas, dažniau savo ūkiuose taikyti „Agrokoncerno“ rekomenduojamus mokslinius, išbandytus praktikoje, sprendimus, labiau pasitikėti verslo kolegomis ir partneriais.

Nr. 305/7

Justinas ADOMAITIS

ŪP korespondentas

Dalintis
2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...