Apie rūpesčius – iš pirmų lūpų

Jurbarkų seniūnijos ūkininkas Juozas Bundza iš Vyriausybės vadovo Algirdo Butkevičiaus norėjo išgirsti atsakymą, kodėl žemdirbys atsidūrė ekonominio nuosmukio dugne.

Penktadienį, gegužės 20-ąją, Jurbarke lankėsi Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius. Kartu su Seimo nariu Broniumi Pauža jis susitiko su Veliuonos, Smalininkų bend­ruomenėmis, apsilankė Panemunės pilyje, su savivaldybės vadovais aptarė svarbiausias Jurbarko prob­lemas – du kartus didesnį nei šalyje nedarbą, investicijų pritraukimo galimybes, Raudonės pilies ateitį. Susitikime su gyventojais Jurbarke premjerui teko išklausyti ir žemdirbių rūpesčius.
Tą pačią dieną savivaldybės viešojoje bibliotekoje įsikūrė ir Vyriausybės priimamasis. Jame su žemdirbiais bendravo žemės ūkio viceministras Albinas Ežerskis. Susitikime su visuomene A. Butkevičius neišvengė aštrių klausimų. Jurbarkų seniūnijos ūkininkas Juozas Bundza ištiesė premjerui pieno gamintojų raštą ir siūlė jį perskaityti.
„Pieninių atstovai sako, kad negali mokėti daugiau, nes valdžia nustatė pieno kainas. Pasakykite, kodėl taip darote?“ – klausė ūkininkas. Pasak jo, nuo birželio perdirbėjai dar kartą mažina pieno kainą.
„Ne Vyriausybės tai sprendimas. Susitarta, kad birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesiais kainos išliks stabilios. Tikrai negali būti, kad dar sumažins“, – tvirtino premjeras. Ir informavo jurbarkiečius, kad perdirbėjai sutiko užfiksuoti birželio mėnesio kainas, o Konkurencijos taryba tokiam susitarimui neprieštaraus. Žemės ūkio ministerija, išmokėjusi žemdirbiams 18 mln. Eur kompensacijų, pasak Ministro Pirmininko, iš dalies jau padengė žemdirbių nuostolius, Vyriausybė pieno gamintojams ieško dar 11 mln. Eur.
„Pieno perdirbėjai rengia sutartis patys su savimi, o ne su mumis – mokėjo 17 ct, dabar žada jau tik 16 ct. Jei nesutinkame pasirašyti ant jų parengtų dokumentų, pagrasina, kad pieno visai nepirks. Dabar pieno kaina nepadengia gamybos savikainos, o apie amortizaciją net nekalbu. Išmokos tėra ašaros – kiek gauname, tiek pieno perdirbėjai dar sumažina kainą. Negi to pyrago negalima padalyti visiems vienodai, kad žemdirbys nebūtų nuskriaustas?“ – skundėsi ūkininkas.
A. Butkevičius užtikrino, kad pieno kainos nebus mažinamos, nes jis pats išgavo „Vilkyškių pieninės“ ir „Rokiškio sūrio“ vadovų pažadą jas užfiksuoti. Ir priminė, kad dėl žemdirbių dalies pieno produktų kainoje su perdirbėjais ir prekybininkais kalbėjosi daugelį kartų, tačiau, kai „išsiskiriame, jie vėl daro tą patį“.
„Pradėjome kalbėti apie PVM mėsai sumažinimą – iš karto pasakėme, kad tiek pat turės mažėti visų mėsos produktų kaina. O dėl pieno birželio 3 d. susitikime su Europos Komisijos prezidentu Jearu Claude`u Junkeriu vėl bus kalbama apie kompensacijas Lietuvos pieno gamintojams“, – tikino premjeras.
Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas B. Pauža akcentavo, kad šis Seimas ir Vyriausybė padarė labai daug – priėmė Kooperacijos įstatymą, kuris padės išgryninti kooperatyvus. Seimas norėjo nustatyti pieno kainas, dėl to buvo susirūpinęs net Briuselis, bet paaiškėjo, kad žemdirbiai yra rinkos dalis – tokia pat, kaip perdirbėjai ir prekybininkai.
„Visoje Europoje taip yra, o didžiausia bėda, kad toje Europoje mes esame mažiukai. Vokiečiai irgi nesureguliavo kainų, nors beveik visi jie kooperuoti ir už pieną gauna tris kartus daugiau nei lietuviai“, – aiškino B. Pauža.
„Reikia kooperuotis. Be to neišsiversim. Lenkijoje 82 proc., Vokietijoje 95 proc., o Lietuvoje – tik 5 proc. ūkininkų yra susikooperavę. Ar norite senu „Belarus“ traktoriumi lenktyniauti su modernia technika? Vieną kartą pasakykite: norite didinti darbo našumą ar ne? Jei mes Kinijoje nebūtume radę rinkų, ši problema būtų privertusi pieno gamybą Lietuvoje sumažinti per pusę“, – kalbėjo A. Butkevičius.
Premjeras jurbarkiečiams sa­kė du kartus per pusmetį vykęs susitikti su Kinijos ministru pirmininku, kartais per savaitę net šešis kartus skrenda, o grįžęs į Lietuvą įkrinta kaip į dumblą. „Pliumt ir žiūri – kalafiorai, vėl kažkas“, – neslėpė A. Butkevičius.
Jurbarko krašto verslininkų sąjungos prezidentas Vidas Šukys įteikė premjerui Registrų centro pastatų priėmimo deklaraciją. „Anksčiau ją sudarė trys puslapiai, dabar – dvigubai daugiau. Ar taip mažinama biurokratinė našta? Nesuprantu, kam iš viso to reikia?“ – stebėjosi verslininkų atstovas.
Pavartęs dokumentą, A. But­­­kevičius susigriebė už galvos: „Ar taip mes mažiname biurok­ratinę naštą?“ Ministras Pirmininkas apgailestavo, kad dienotvarkėje nebuvo numatytas susitikimas su verslo bendruomene, todėl pažadėjo Jurbarke surengti regiono verslininkų konferenciją.

Daiva BARTKIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Autorės nuotrauka

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.