Artėja padangų keitimo į žiemines metas: kokias patariama rinktis?

Netrukus vasarines padangas keisime į žiemines. Žinomas lenktynininkas Benediktas Vanagas dalijasi įžvalgomis, kaip tinkamai pasirinkti žiemines padangas ir pasirengti nenuspėjamai žiemai.

Iškalbingi žymėjimai

„Visos žieminės padangos žymimos  M+S, bet ne visos taip pažymėtos padangos tinkamos eksploatuoti žiemą. Kad pasirinkimas būtų lengvesnis, buvo įvestas specialus žieminių padangų žymėjimas – trijų viršūnių kalnas su snaige per vidurį. Padangos su šiuo žymėjimu turi visas savybes, kurių galima reikalauti iš žieminių padangų“, – teigia B.Vanagas.

Trijų viršūnių kalno su snaige per vidurį simbolis yra standartizuotas ir kontroliuojamas ES institucijų. Juo žymimos padangos atitinka griežtų bandymų reikalavimus ir turi būti tinkamos naudoti sudėtingomis oro sąlygomis. Priešingai nei M+S padangos, šios privalomai testuojamos žemesnėje nei 7 laipsnių Celsijaus temperatūroje.

Ant padangų šono yra daug jų technines charakteristikas atskleidžiančių kodų, tačiau bene svarbiausi iš jų du – padangos dydis ir pagaminimo data. Padangos dydis nurodytas tokiu kodu: 225/45 R17. Pirmas skaičius nurodo jos plotį, antrasis – profilio aukštį, o R17 – rato skersmenį coliais.

Priklausomai nuo kelio sąlygų

Pagaminimo datą ne taip lengva pastebėti, bet ji yra ant kiekvienos padangos. Paprastai tai keturių skaitmenų kombinacija. Pirmi du skaitmenys reiškia pagaminimo savaitę, o paskutiniai du – metus. Padanga, ant kurios užrašyta 5219, buvo pagaminta 2019 metų pabaigoje.

 „Renkantis žiemines padangas verta atsižvelgti ir į mišinio tipą. Jis turi daug įtakos sukibimui su kelio danga ir važiavimo komfortui. Be to, tinkamai jį pasirinkę galite išlošti finansiškai – ir padangos lėčiau dils, ir kuro sąnaudos bus mažesnės“, – pataria B. Vanagas.

Padangų mišiniai skirstomi į tris kategorijas – kieto, vidutinio ir minkšto mišinio. Jei automobiliu beveik visą laiką keliaujate mieste ar pagrindiniais valstybės plentais, reiktų rinktis kieto mišinio žiemines padangas. Jos pritaikytos geriems, dažnai valomiems keliams. Jų sukibimas geriausias su sausa ar drėgna kelio danga, tačiau prastesnis, kai važiuojama ant ledo ar sniego. Palyginti su kitų tipo padangomis, jos dyla lėčiau.

Kas tiks vieniems, netiks kitiems

Vairuotojams, dažniau važinėjantiems  rajoniniais keliais ar gatvėmis, kurios retai valomos, geriausiai tiktų padangos iš vidutinio kietumo mišinio. Jomis bus gerai važinėti sausa, tiek drėgna, tiek sniegu ar ledu padengtu keliu.

Iš minkšto mišinio pagamintos žieminės padangos tarnauja trumpiau, o kuro sąnaudos kiek didesnės nei kitų, tačiau keliaujantiems prastais ar beveik nevalomais keliais, tai geriausias pasirinkimas. Jų sukibimas geriausias ant snieguoto ar apledėjusio kelio, o ant šlapio ar sauso – prastesnis.

Dygliuotas padangas galima rinktis, jei dažniausiai keliaujate visiškai nevalomais keliais. Jos užtikrina itin gerą sukibimą su ledo ar sniego danga, kai oro temperatūra yra apie nulį laipsnių Celsijaus. Kitomis aplinkybėmis, jų eksploatacinės savybės nėra tokios geros, kaip paprastų žieminių padangų. Ypač, kai įvertinamas ir šių padangų keliamas triukšmas

KL informacija

 

2020-10-21