Bronius Markauskas: „Važiuočiau į Kiniją kasdien, kad tik atsivertų jos rinka“

Kinijos kokybės priežiūros inspekcijos ir karantino generalinės administracijos viceministras Mei Kebao su Lietuvos žemės ūkio ministru Broniumi Markausku rankų paspaudimu patvirtino ne vieną būsimo bendradarbiavimo susitarimą.

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas su oficialia delegacija šiandien Pekine susitiko su Kinijos Liaudies Respublikos kokybės priežiūros inspekcijos ir karantino generalinės administracijos (AQSIQ) viceministru Mei Kebao ir aptarė Lietuvai itin aktualius jautienos, pieno produktų, pašarų ir grūdų, paukštienos, žuvies eksporto klausimus.

Susitikimo metu sutarta, kad, sėkmingai užbaigus audito misiją Lietuvoje, po mėnesio, viceministro Mei Kebao vizito Vilniuje metu, tarp Lietuvos ir Kinijos galėtų būti pasirašytas protokolas dėl reikalavimų lietuviškos jautienos ir jos subproduktų eksportui į Kiniją.
„Beveik 3 kartus vietinius poreikius viršijančiai mėsos produktų gamybai Lietuvoje reikalingos naujos, patrauklios rinkos. Džiaugtumėmės, jei milijardinėje Kinijos maisto produktų rinkoje atsirastų vietos ir kokybiškiems mūsų šalies maisto produktams. Prielaidų tokiam optimizmui suteikia vizito metu Kinijoje jaučiamas šios šalies oficialių pareigūnų geranoriškumas ir dalykiškumas svarstant įvairius su Lietuvos žemės ūkio gaminių eksportu susijusius klausimus“, – teigė žemės ūkio ministras B. Markauskas.
Susitikimo su AQSIQ vadovybe metu taip pat buvo aptartas dviejų Lietuvos pieno įmonių, iki šiol dar negavusių leidimų eksportuoti savo gaminius į Kiniją, klausimas. Kinijos pareigūnai patikino, kad, įvertinius papildomus iš įmonių gautus dokumentus, artimiausiu metu bus svarstoma dėl šių Lietuvos pieno perdirbėjų registracijos.
Kaip žinoma, 2016 m., po beveik šešerių derybų metų, 17 Lietuvos pieno įmonių gavo teisę eksportuoti pieno produktus (sutirštintą pieną, sviestą, sūrius, pieno miltelius, baltymų koncentratus ir kitą pieno produkciją) į Kiniją. Šią šalį jau yra pasiekusios 172 t lietuviškų pieno miltelių, 30 t sūrio ir 200 t pieno cukraus (laktozės). Greitai į Kiniją numatoma eksportuoti ir šviežius lietuviškus pieno produktus. Tad gali būti, kad net lietuvių mėgstamus varškės sūrelius paragaus ir kinų vaikai.
Lietuva taip pat yra suinteresuota šienainio gyvūnams šerti ir grūdų (kviečių) eksportu į Kiniją. Atsakingos šios šalies institucijos pažadėjo spartinti vertinimo procesą, tačiau norėtų gauti papildomos informacijos apie potencialius šienainio eksportuotojus ir konkretesnį numatomos AQSIQ ekspertų audito misijos Lietuvoje planą.
Aptartos ir papildomų žuvų rūšių įtraukimo į eksporto sąrašus galimybės.
Susitikime nuskambėjo optimistinis pažadas, kad, sėk­mingai užbaigus jautienos eks­porto leidimų gavimo procedūras, būtų galima pradėti derybas dėl paukštienos eksporto auto­rizavimo procedūrų į Kiniją.

ŽŪM ir „ŪP“ fotoinformacija