Budrumas lietuvių turėtų neapleisti ir per šventes

Prieš kiekvienas šventes viešojoje erdvėje pasipila policijos ir kitų atsakingų institucijų perspėjimai dėl laisvomis dienomis siaučiančių vagių. Tačiau statistika lieka iškalbinga – 2013 m. gruodžio mėnesį draudimo bendrovė „ERGO Insurance” Lietuvoje užfiksavo vagysčių už daugiau nei 83 tūkst. litų. ERGO draudimo bendrovei Baltijos šalyse šiemet atlikus gyventojų saugumo indekso tyrimą, paaiškėjo, kad net du trečdaliai lietuvių (64 proc.) bijo, kad jų namai gali būti apvogti.

Tokia baimė aktualesnė moterims (70 proc.) nei vyrams (59 proc.), nuosavų namų savininkams (68 proc.) nei butų (62 proc.). Nedidelis skirtumas matyti ir tarp respondentų, kurie gyvena už nuosavas lėšas pirktame būste ir tarp tų, kurie būstą įsigijo už paskolą. Pastarieji dėl namų saugumo jaudinasi mažiau.

„Tyrimas parodė, kad apsidraudusieji būstą mažiau nerimauja, jog jis gali būti apvogtas. Nors draudimas tiesiogiai neapsaugo nuo vagysčių, žmonės jaučiasi saugesni, kad nuostoliai jiems bus atlyginti. Tai galimai susiję ir su tuo, kad apsidraudę asmenys yra apskritai atsargesni ir be draudimo pasirūpina signalizacija bei kitomis apsaugos priemonėmis”, – teigia ERGO draudimo bendrovių Korporatyvinės komunikacijos direktorė Baltijos šalyse Lina Jakučionienė.

Beveik pusė apklaustųjų (45 proc.) nerimauja, kad vagys gali nuvaryti jų automobilį arba pavogti viduje paliktus daiktus (46 proc.). Daugiau nei pusė gyventojų (53 proc.) teigė nesijaučiantys saugūs ir dėl savo saugumo – baiminasi, kad gali būti apiplėšti gatvėje.

Savo automobilį linkę labiau saugoti tie, kurie turi nuosavą transporto priemonę (49 proc.), o ne žmonės, įsigiję ją už gautą paskolą (44 proc.). Labiau dėl savo automobilio bijo ir tie, kurie nėra apsidraudę: taip atsakė kas antras (51 proc.) apklaustasis, neturintis transporto priemonių kasko draudimo. Būti apiplėšti gatvėje bijo beveik pusė (49 proc.) pasiturinčių ir apie 57 proc. nepasiturinčių žmonių. Moterys dėl tokio pavojaus nerimauja daug labiau nei vyrai. Tokią baimę išreiškė 45 proc. apklaustų vyrų ir 61 proc. moterų.

Mažiausiai lietuviai baiminasi dėl savo dviračių. 65 proc. nemato grėsmės, kad šis jų turtas gali būti pavogtas.

Saugumo indekso tyrimą 2014 metais ERGO užsakymu atliko visuomenės nuomonės tyrimų centras SKDS. Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje internetu buvo apklausta po 1005 nuolatinius gyventojus nuo 18 iki 74 metų amžiaus.