Dekoratyviniai lauko augalai – tiesiai iš augintojų rankų

Šiaulių rajono Kairių miestelio pakraštyje jau du dešimtmečius dekoratyvinius lauko augalus savo medelyne augina ūkininkai Vita ir Severinas Kuktos. Iki tol beveik dešimt metų jie augino rožes, bet jas nukonkuravo iš Olandijos atvežti žiedai. Buvęs metalo inžinierius Severinas ir ekonomikos studijas baigusi Vita Atgimimo pradžioje paliko Kauną ir Kairių miestelyje nusipirko sodybą, nemažą sklypą šalia namų, paskui įsigijo dar du sklypus. „Žemė mus maitina“, – džiaugėsi medelyno savininkai. 

Didžiausias pasirinkimas – įvairių pušelių ir tujų

Kuktų dekoratyvinių lauko augalų medelyne pirkėjai gali pasirinkti įvairiausių sodinukų sodybai apželdinti, gyvatvorei įveisti, terasai, alpinariumui ar tvenkinio šlaitui papuošti. Medelyno savininkai skiepytus daigus ir nedidelius sodinukus parsiveža iš užsienio. Pušis, tujas ir kitus sodinukus medelyne paaugina keletą metų ir tik tada veža parduoti, be to, nemažai pirkėjų patys atvyksta į medelyną ir išsirenka norimą medelį.

Kai kuriuos sodinukus užaugina patys šeimininkai: keleto rūšių ąžuoliukus užaugino iš giliukų, kitus lapuočius – iš kokybiškų sėklų. Medelynas užima 1,5 ha plotą. Klientai gali pasirinkti įvairių sodinukų: didelis asortimentas įvairių pušų, auga daugybė tujų – geltonų, žalių, rutulinių, siūlinių, aukštaūgių ir žemaūgių, yra romantiškai svyrančių maumedžių, keleto rūšių klevų, galima įsigyti kadagių, lanksvų, svyrančių ir karpytais lapais beržų, paprastų ir koloninių ąžuolų, šermukšnių, daug šluotelinių hortenzijų – jos dabar itin paklausios.

Su medelyno šeimininkais einame pasigrožėti jų valdomis. Atvirame grunte ilgose lysvėse tvarkingai pasodintos įvairių rūšių tujos, pušys, nemažai eglių. Įspūdingai atrodo sodybos šeimininko Severino iškarpyti medeliai, kuriuos jis vadina „gražuoliais bonsais“. Tiems „bonsams“ jis paskyrė atskirą plotą.

Tik dalis sodinukų auga atvirame grunte, kiti auginami vazonuose. Visi lapuočiai medeliai yra auginami tik vazonuose, per karščius nuo saulės jie yra pridengiami specialia danga. Vita paaiškino, kad vazonuose auginamus medelius galima sodinti ne tik pavasarį ar rudenį, bet ir vasarą, jie lengvai prigyja, tik reikia tinkamai paruošti žemę ir po to gausiai palaistyti. Vazonuose auginamus medelius patogu transportuoti, išsaugoma šaknų sistema, pasodinti jie nesunkiai prigyja.

Vita Kuktienė ir Severinas Kukta sakė, kad medelyne reikia daug rankų darbo.

Kompiuteriu valdoma laistymo sistema

 Severinas rūpinasi viso medelyno ūkiu, jis yra agronomas, atsakingas už medelių tręšimą, sodinimą, be to, vyras moka meistriškai formuoti medelių šakų vainikus – iš tujų ir pušų šakelių suformuoja originalius „bonsus“.

Nuolat besišypsantis medelyno šeimininkas pasakojo, kad jis sukinėja visus varžtelius, prižiūri kompiuteriu valdomą laistymo sistemą, stebi, kad nebūtų gedimų ir vanduo neužtvenktų sodinukų, rūpinasi, kad visi medeliai būtų gerai palaistyti. Medelynas suskirstytas į atskiras zonas, reguliuojama, kuriems atvirame grunte augantiems medeliams reikia daugiau, o kuriems – mažiau drėgmės. Severinas paaiškino, kad vazonuose auginamus medelius būtina atskirai palaistyti, kitaip jie nudžiūtų.

Daug pareigų turi ir darbščioji medelyno šeimininkė Vita. Ji rūpinasi medelyno reklama, internetu užsako sodinukus ir daigus, aptarnauja į medelyną atvykusius pirkėjus. Jos vyras medelius parduoti veža į Radviliškio, Pakruojo ir Joniškio turgavietes. Į Šiaulių turgavietę nekelia kojos, mat čia labai didelis mokestis už prekybos vietą.

Vertingos gėlių kolekcijos

„Man reikia romantikos ir paslaptingo gėlių kampelio“, – rodydama savo eleborų, viendienių ir besikalančių melsvių kolekcijas kalbėjo Vita. Savo džiaugsmui ji turi sukaupusi didelę eleborų kolekciją – augina net 162 veislės žiemos rožėmis vadinamų gėlių, kurios žydi nuostabiais įvairių spalvų žiedais nuo kovo pradžios iki gegužės vidurio.

Kita Vitos gėlių kolekcija dar didesnė – augina net 300 veislių viendienių. Ji „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad viendienės krūmas sukrauna keliasdešimt žiedų, kasdien išsiskleidžia tik po vieną žiedą. Viendienių žiedų paslaptis sodininkei yra didelė gamtos mįslė. Asmeninėje kolekcijoje ji turi itin retų veislių viendienių. Gėlių mylėtoja užsiima šių gėlių selekcija, planuoja įregistruoti keletą savo išvestų viendienių veislių.

Melsvių kolekcija taip pat gausi. Medelyno šeimininkė parodė kampelį netoli eglių ir pušų, kur pasodintos jos melsvės. Jų augina daugiau nei 200 veislių. Taip pat augina apie 40 veislių bijūnų.

„Šiltuoju metų laiku aš atsikeliu gana anksti – apie penktą valandą ryto, pasiimu kavos puodelį ir einu pasigrožėti savo medeliais ir gėlėmis. Apeinu savo valdas, pasikalbu su augaliukais, grožiuosi, kaip žydi mano gėlės. Tai būna palaimos pusvalandis, ypatingos akimirkos, kurios suteikia jėgų visiems dienos darbams“, – žvelgdama į žydinčias žiemos rožės, kalbėjo medelyno šeimininkė V. Kuktienė.

 

Autorės nuotraukos

2022.05.23

ŪP korespondentė – Aldona SIREIKIENĖ

Susijusios temos – skaitykite: medeliairožėsbijūnaipopuliarios gėlės;