Ashburn +11,6 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +11,6 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024

Didesnės įmokos dėl sotesnės pensijos ūkininkų nevilioja

2021/12/20

 

Nesenai Seimas pataisė Socialinio draudimo pensijų įstatymą ir ištrimitavo, kad vidutinė senatvės pensija nuo kitų metų sausio padidės 51 Eur  (iki 465 Eur), o turint reikalingą stažą – 48 Eur  (iki 489 Eur). Tačiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo iš viso nekreipti dėmesio į stažą ir apskaičiuojant pensijas vadovautis tik įmokomis. Ar tai paskatins ūkininkus mokėti „Sodrai“ didesnes įmokas ir nesukti galvos dėl būtino darbo stažo?

Tik gaisro gesinimas

 „Manau, būtų ne visai teisinga nekreipti dėmesio į darbo stažą. Visą amžių vargęs, dirbęs ir nedirbęs, bet tik prieš pensiją gerą biznį padaręs, penkerius metus mokėjęs „Sodrai“ daugiau, žmogus gaus didesnę pensiją. Reikia suprasti, kad mes uždirbame pensijas savo tėvams, o mums uždirbs mūsų vaikai. „Sodrai“ reikia mokėti kiekvienais metais. Atrodo, kad šį kartą sugalvota iš turtingesnių ūkininkų išpešti daugiau mokesčių?

Man dar penkerius metus teks laukti pensijos. Tačiau nėra garantijų, kad taip ir bus. Gal vėl bus keičiami įstatymai ir pensija nutols dar dešimtmetį? Gal ji bus mokama nuo septyniasdešimties? Tokių kalbų jau buvo. Todėl negalėčiau dabar pasakyti, ar naujoji tvarka gera ar bloga. Gal kažkas skaičiuoja, kaip padidinti „Sodros“ biudžetą, ir iš to gimsta tokie pataisymai? Bet čia tik gaisro gesinimas, kad ūkininkai suneštų daugiau įmokų“, – įsitikinęs Pagėgių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas, žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambynas“ vadovas Remigijus Kelneris.

Pasak jo, ne trumpalaikiais pakeitimais tai reikia daryti, tvarka turi būti nustatyta maždaug 10–20 metų į priekį, gerai apgalvota ir sumodeliuota. Dabar vieną tvarką keičia kita, žmonės blaškosi, pradeda nebetikėti pensijų fondais ir pan. Reikia pastovumo, o ne gaisrų gesinimo.“

Rėmė tuos, kurie nedirbo

Kupiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Zigmanto Aleksandravičiaus teigimu, ši problema nebuvo sprendžiama daug metų ir tai neapsiėjo be skaudžių padarinių.

Zigmantas Aleksandravicius

„Kažkada kartu su tuomečiu Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininku Jonu Čiulevičiumi ir Algirdo Brazausko patarėju Vidmantu Butkumi, buvome nuvykę į Prancūziją ir 10 dienų ten mokėmės socialinio draudimo, gilinomės į jo paslaptis. Prancūzai šioje srityje turi labai didelę patirtį, todėl mes mokėmės, aiškinomės, klausinėjome. Lietuvoje tuo metu niekas nenorėjo mokėti jokių socialinio draudimo mokesčių, – prisimena Z.Aleksandravičius. – Taip buvo todėl, kad ūkininkai galvojo, kad ateis vasara, ruduo, žiema, bet senatvė dar kažkur toli. Toks požiūris labai skaudžiai atsiliepė mūsų žmonėms. O ką darė valstybė? Mokė mus gyventi nemokant mokesčių – rėmė tuos, kurie nedirbo ir pražudė begalę žmonių atpratindama juos nuo darbo. Tie žmonės vienokiu ar kitokiu būdu išėjo iš gyvenimo. Ir dabar turime tai, ką turime.“

Atėjo nauja karta

Z. Aleksandravičius viliasi, kad pakeisti padėtį vis dėlto įmanoma, juo labiau kad yra iš ko pasimokyti ir perimti patirtį.

„Ne per seniausiai dalyvavau COPA-COGECA posėdyje Briuselyje ir tikrai pavydžiu kitų Europos šalių ūkininkams, kad jų valstybės įsiklauso į ūkininkų siūlymus, remia tuos, kurie dirba ir t. t. O mums tai nepavyksta. Ir nežinau, ar pavyks artimiausiu metu, nes žmonės, kurie priima sprendimus, yra be galo toli nuo realybės“ , – apgailestauja kupiškėnų ūkininkų vadovas.

Pasak jo, įtikinti ūkininkus mokėti „Sodrai“ didesnes įmokas ir paskui gauti geresnes pensijas galima tik tada, kai jie tikrai matys, kad įdėję daugiau ir gaus daugiau. „Juk dabar žmonės yra jau visai kitokie, jų mąstymas gerokai pasikeitęs, atėjo nauja ūkininkų karta, kurie tikrai galvoja apie savo ateitį, – įsitikinęs Z. Aleksandravičius. – Tikiuosi, kad padėtis bus kitokia. Reikia tik kalbėtis ir priimti sprendimus.“

Z. Aleksandravičius: „Pavydžiu kitų Europos šalių ūkininkams, kad jų valstybės įsiklauso į jų siūlymus, remia tuos, kurie dirba. O mums tai nepavyksta. Ir nežinau, ar pavyks artimiausiu metu, nes žmonės, kurie priima sprendimus, yra be galo toli nuo tikrovės.“

Sulygino su pramonės įmonėmis

Dainius SABULIS

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas, jaunasis ūkininkas

Dainius Sabulis

 Jeigu mokėdami didesnes įmokas tikrai gautume daug didesnę pensiją, tai aš būčiau labiau užtikrintas kaupdamas pensijai privačiame fonde, o ne „Sodroje“. Įstatymai keičiami  vos ne kiekvienais metais. Viena valdžia sugalvoja vienaip, kita – kitaip, dėl nieko negali būti tikras.

Kodėl dabar mes, ūkininkai, turėtume mokėti didesnes įmokas? Mokame pridėtinės vertės  ir pelno mokesčius, tai nuo jų galima būtų skirti kažkokią dalį pensijoms, jei joms trūksta lėšų. Mes mokame tuos pačius mokesčius kaip ir pramonės įmonės, todėl nėra jokios logikos mums nustatyti didesnes pensijų įmokas. Ūkininkams naudos iš to tikrai nebus. Dabar ūkininkus sulygino su įmonėmis, kurios stato gamybines patalpas, perka žemės sklypus ir, priešingai nei ūkininkai, gali visa tai įtraukti į buhalterinę apskaitą. Mes perkame žemės ūkio paskirties žemę, jos nusidėvėjimo niekas neskaičiuoja, niekur negalime įtraukti. Būna, kai kelerių metų pelną atiduodame už išsimokėtinai įsigytą žemės sklypą. Mokėti didesnes įmokas, kad ateityje gautume didesnes pensijas, nematau tikslo.

2021-12-20

Stasys BIELSKIS

Redakcijos nuotraukos

Sodra, sodros įmokos, pensija, Remigijus Kelneris, Zigmantas Aleksandravičius, Dainius Sabutis, Stasys Bielskis, Kaimo laikraštis
Dalintis
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.
2024/03/28

Tyrimas atskleidė – rytinė ES siena visiškai atvira baltarusiškai medienai, neva atkeliaujančiai iš Azijos

Šiomis dienomis į viešumą iškilo Europos Sąjungos (ES) medienos sektorių kompromituojanti medžiaga. Nepriklausomo baltarusių portalo „Zerkalo.io“ žurnalistai paskelbė Baltarusijos tyrimų centro (BTC) medžiagą, atsk...
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...