Dzūkijos ūkininkai įkalinti sniege be vandens ir elektros

Šlapias, sunkus sniegas, išlaužydamas medžių šakas, daugelį varėniškių paliko be elektros.

Iškritęs gausus sniegas ypač storu sluoksniu užklojo Dzūkijos regioną. Miškingiausiame šalyje Varėnos rajone ši problema juntama bene skaudžiausiai. Žmonės kelias paras gyveno be elektros ir vandens. Dėl užšalusių įrenginių ūkininkai gyvulius buvo priversti girdyti ant laužų ištirpintu sniegu.

Kelios paros be elektros

„Jau trys paros, kai neturime elektros. Kai jos nėra, namuose neveikia šiuolaikinė šildymo įranga – šilumos siurbliai, todėl šalta. Be elektros neveikia ir vandens gręžinys, neturime vandens gyvuliams girdyti. Mano ūkyje – per 30 mėsinių galvijų“, – ketvirtadienį apie bėdas pasakojo Varėnos rajono Žeimių kaimo ūkininkas Jorunas Šarpnickas. Anot vyro, gyvuliams juk nepasakysi, kad nėra vandens ir reikia palaukti, kol elektra atsiras. Juos girdyti reikia kasdien. Nenorėdamas kankinti gyvulių, ūkininkas stvėrėsi šiaudo – ėmė girdyti tirpintu sniegu. Metalinę vonelę prikraudavo sniego ir iš apačios ją kaitindavo, kad pritirptų sniego.

„Bet kiek tai gali tęstis? Ne kartą skambinau į ESO, tačiau iš to jokios naudos. Vieną kartą pasakė, kad jau sutaisė, bet iš tikrųjų elektra neatsirado. Kitą kartą – kad taiso, trečiadienio popietę tikino, kad po 16 val. jau tikrai bus, bet elektra taip ir neatsirado“, – kalbėjo kelias paras pagalbos nesulaukęs ūkininkas.  Dzūkui problema net ir paskambinti, nes be elektros negali įkrauti mobiliojo telefono baterijos. Todėl skambučius apribojo iki minimumo, skambina tik būtiniausiu atveju. Pas kaimynus nueiti įkrauti negali, nes be elektros liko visas kaimas.

Sukasi, kaip kas gali

Merkinės seniūnas Gintautas Tebėra patvirtino, kad situacija seniūnijoje labai sudėtinga – keliai užpustyti ir užversti dėl sniego svorio nulūžusiomis medžių šakomis, kurios krisdamos nutraukė elektros linijų laidus. Gyventojai negali išvažiuoti iš sodybų, daugelis neturi elektros, tai dar labiau apsunkina jų gyvenimą šiomis dienomis.

„Pirmiausia stengiamės nuvalyti kelius gyvenvietėse, o vėliau iš sniego gniaužtų vaduosime vienkiemių gyventojus. Suprantame gyventojus, bet neturime tiek technikos, kad galėtume iš karto likviduoti sniego stichijos padarinius“, – sakė seniūnas G. Tebėra, pats pustrečios paros turėjęs praleisti be elektros.

Kodėl valyti kelių nekviečia ūkininkų, kaip daro kitos savivaldybės? G. Tebėra aiškino, jog Varėnos rajone ne tiek daug ūkininkų, turinčių technikos, tinkamos sniegui valyti.

Lietuvos ūkininkų sąjungos Varėnos rajono skyriaus pirmininkas Edmundas Samauskas „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad iki praėjusio ketvirtadienio jokios valdiškos technikos nematė nei savo Padaugės kaime, nei gretimame Guždių.

„Niekas iš rajono valdžios atstovų į mus nesikreipė, nors stambesni ūkininkai tikrai turi galingos technikos, patys sėdome prie traktorių vairų ir valėme sniegą. Aš tris kartus per dieną valydavau, nes kitaip būtų nepavykę jo nustumti. Todėl šiuose kaimuose problemų dėl išvažiavimo nėra“, – sakė E. Samauskas.

Jo nuomone, viena priežasčių, kodėl atokesnių kaimų gyventojai ilgai nesulaukia pagalbos, yra žmonių skaičius. Žeimių kaime sodybų nedaug, aplink miškai, o elektrikai pirmiausia skuba ten, kur daugiausia abonentų.

Pavardės nenorėjęs skelbti varėniškis tvirtino, jog su laikomais galvijais šiame kaime yra 150 vandens vartotojų, esą ar tai mažai, kad būtų galima nekreipti dėmesio.

„Likę be elektros ūkininkai sukasi, kaip išmano. Vieni naudoja elektros generatorius, kiti, nusivalę kelius, vandens atsiveža cisternomis. Žinoma, kuo stambesnis ūkis, tuo daugiau jis turi alternatyvų, kad įveiktų sudėtingą metą“, – kalbėjo E. Samauskas.

Talkina elektrikai iš kitų rajonų

„Mūsų kaime yra ir daugiau ūkininkaujančių. Pasitarėme: jei elektros tinklų darbuotojai negali su savo prabangiomis mašinomis privažiuoti prie elektros linijų, galime juos nuvežti traktoriais, kad tik sujungtų trūkusius elektros laidus, nes taip tęstis jau negali“, – pagalbą elektrikams siūlė J. Šarpnickas.

ESO ryšių su visuomene atstovas Paulius Kalmantas „Ūkininko patarėją“ informavo, kad ketvirtadienio vidurdienį elektros dar neturėjo 1 700 Varėnos rajono gyventojų, buvo nutraukta 13 didelės įtampos elektros linijų ir 93 mažos įtampos. Anot jo, situacija Varėnoje bene blogiausia šalyje. Šalinti elektros gedimus dzūkams padeda elektrikai, atvykę iš Šiaulių, Klaipėdos, Panevėžio. Dirba net 20 brigadų, tačiau vis dar yra daug elektros neturinčių gyventojų. Varėniškiai dėkingi elektrikams už darbą, tačiau negali nepastebėti, kad dirbti ekstremaliomis sąlygomis jie nėra gerai pasirengę, trūksta įrangos, tinkamos technikos, kuri labai svarbi miškingame rajone.

„Nuo stichijos pradžios per kelias dienas elektros tiekimas buvo atkurtas 25 tūkst. kartų. Gana dažnai, atkūrus elektros tiekimą, jis tam pačiam vartotojui vėl sutrinka, todėl darbus paspartinti sudėtinga“, – aiškino P. Kalmantas.

Agnė VASIKAUSKAITĖ

ŪP korespondentė

 

Alytaus rajono savivaldybės administracijos nuotrauka

2021-01-30