Columbus +11,6 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +11,6 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 20 Bal 2024

Ekologiškų pluoštinių kanapių augintojams – naujos galimybės

2021/03/18


Nuo šių metų Lietuvos ūkininkams ir kitiems žemės ūkio veiklos subjektams, kurie ekologiškai augina pluoštines kanapes, bus mokamos kompensacinės išmokos. Šis augalas puikiai tinka ekologinei žemdirbystei. Mat, panaudotas sėjomainoje, gerina dirvožemį, naikina piktžoles. „Į ekologinio ūkininkavimo sėjomainos planus įtraukus sėklai auginamas pluoštines kanapes, galima uždirbti – ne tik pagerinti sėjomainą“, – tvirtina UAB „Allive Europe“ žemės ūkio direktorius Modestas Paliulis.

Išmokų seniai laukė

UAB „Allive Europe“ žemės ūkio direktorius Modestas Paliulis.

Praėjusią savaitę Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Lietuvos kaimo plėtros programų valdymo komiteto posėdyje buvo nutarta kompensacines išmokas mokėti už ekologiškai auginamas pluoštines kanapes, kurios priskirtos prie javų grupės. Išmokos bus mokamos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“. Parama pereiti prie ekologinio ūkininkavimo sieks 238 Eur/ha, o parama ekologiniam ūkininkavimui – 218 Eur/ha.

Auginantieji pluoštines kanapes įprastu būdu arba sertifikuodami pagal ekologinei žemės ūkio gamybai keliamus reikalavimus gali gauti kompensacines išmokas ir pagal KPP priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą „Ražienų laukai per žiemą“. Išmokos dydis – 99 Eur/ha. Tačiau gaunantieji kompensacines išmokas pagal KPP veiklos sritį „Ražienų laukai per žiemą“ negalės jų gauti už tą patį plotą pagal KPP priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“.

Lietuvoje pluoštines kanapes sėkloms ir pluoštui auginti leista nuo 2014 m.

Produktai populiarūs

Pasaulyje populiarėja iš ekologiškų pluoštinių kanapių sėklų pagaminti maisto produktai. Juose gausu vitaminų, omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių, baltymų, mineralinių medžiagų, todėl jie yra itin sveiki.

Nuo 2014 m. Kauno rajone, Domeikavos seniūnijoje, Voškonių kaime, veikianti lietuviško kapitalo UAB „Allive Europe“ – viena iš pasaulyje didžiausių ekologiškų pluoštinių kanapių sėklų perdirbėjų. Įmonės produkcija – šaltai spaustas aliejus, lukštentos sėklos, miltai, baltymai – eksportuojama į JAV, Kanadą, Japoniją, Australiją, Europos šalis. Kelionę į užsienio rinką prieš dvi savaites pradėjo naujausi įmonės produktai – „Planet Hemp Superfood“ prekės ženklo augaliniai baltymų batonėliai. „Tai – visaverte mityba besirūpinantiems žmonėms skirti maistingi užkandžiai. Jie artimiausiu metu prekyboje pasirodys ir Lietuvoje, papildydami jau parduodamų mūsų įmonės produktų asortimentą“, – žada UAB „Allive Europe“ direktoriaus pavaduotojas Tomas Danisevičius. Įmonė turi savo atstovybes Kanadoje ir JAV.

Perdirbs daugiau sėklų

UAB „Allive Europe“ produkcijos paklausa auga kaip ant mielių. Todėl jai aktualu apsirūpinti pakankamu kiekiu kokybiškos žaliavos – ekologiškų pluoštinių kanapių sėklomis.

„Su keliais Šiaurės Amerikos ir Vakarų Europos prekybos centrais esame sudarę ilgalaikes ekologiškų kanapių sėklų produktų tiekimo sutartis. Tai leidžia didinti ir gamybos apimtis. Pavyzdžiui, lukštentų kanapių sėklų šįmet ten planuojame parduoti 900 t, o kitąmet – 1 200 t. Todėl siekiame Lietuvoje plėsti ekologiškai auginamų pluoštinių kanapių plotus. Šįmet ketiname perdirbti 3 tūkst. t kanapių sėklų. Dalis jų pernai buvo užaugintos 4 tūkst. ha žemės plote, o kita dalis nupirkta rinkoje. Tikimės kitąmet perdirbti dar daugiau – 4 tūkst. t – kanapių sėklų. Jas auginsime pagal iš anksto sudarytas sutartis ne mažesniame nei pernai žemės plote. Taip pat stengsimės įsigyti sėklų vietinėje ir užsienio rinkose“, – aiškina UAB „Allive Europe“ žemės ūkio direktorius M. Paliulis.

Supirks visą derlių

VšĮ „Ekoagros“ duomenimis, pernai Lietuvoje ekologiniai pluoštinių kanapių plotai sudarė 1 575 ha, sėklų derliaus gauta beveik 1 116 t. Šie plotai buvo sėjomainos laukuose – kanapės buvo pasirinktos kaip vienas iš sėjomainos augalų. Sėjomaina dažnai būtina ekologiškai ūkininkaujant.

Pasak UAB „Allive Europe“ direktoriaus pavaduotojo T. Danisevičiaus, įmonė nuo veiklos pradžios didžiąją dalį žaliavos – ekologiškų pluoštinių kanapių sėklų – atsiveža iš Latvijos, Estijos ir kitų Europos valstybių. Dažniausiai UAB „Allive Europe“ su tenykščiais ūkininkais sudaro išankstines sutartis. Pagal jas įmonė įsipareigoja kelerius metus už rinkos kainą supirkti iš jų tam tikrame žemės plote užaugintų ekologiškų pluoštinių kanapių sėklas.

M. Paliulis ir T. Danisevičius tikisi, kad šįmet su Lietuvos ekologinių ūkių savininkais pavyks sudaryti daugiau tokių sutarčių.

„Garantuotai supirksime visą derlių. Ūkininkai gali būti ramūs dėl kainų svyravimo. Už kanapių sėklas siūlome fiksuotą kainą, iš anksto suderiname ir kokybinius reikalavimus“, – teigia M. Paliulis ir apibendrintai vardija veiksnius, kurie garantuoja gerus, abiem pusėms naudingus jo atstovaujamos įmonės ir ūkininkų bendradarbiavimo rezultatus. Esą ūkininkai gali planuoti ilgalaikes sėjomainas. Įmonė jiems palankiomis sąlygomis tiekia dauginamąją medžiagą ir padeda užtikrinti užaugintos produkcijos kokybės reikalavimus. Galimi įvairūs bendradarbiavimo variantai, o jo perspektyva gali būti ilgalaikė ir garantuota, nes atsirado parama ekologiniams ūkiams.

Tinka javų tvarkymo technologijos

„Šiais metais planuojame, kad bendradarbiavimo sutartis pasirašysime su 30 Lietuvos ekologinių ūkių šeimininkų. Jų pluoštinės kanapės augs daugiau kaip 1 800 ha plote. Išmokos patvirtintos jau startuojant pavasariniams darbams, kai ūkininkai viską susiplanavę. Tačiau ūkininkų, norinčių auginti pluoštines kanapes sėkloms, ratą plėsime ir šiemet. Jei atsiras pageidaujančiųjų auginti, rasime, ką jiems pasiūlyti. Plotus Lietuvoje galėtume ir patrigubinti, mat esame pajėgūs perdirbti dar daugiau sėklų. Dalį plotų galėtume perkelti iš kitų šalių, o produkcijos realizavimas – garantuotas“, – tikina UAB „Allive Europe“ žemės ūkio direktorius M. Paliulis.

Pasak jo, ūkininkai gali rinktis sutarčių su įmone trukmę. Jos gali būti nuo vienų iki kelerių metų. Optimalus variantas galėtų būti treji metai. Tokios sutartys yra saugios abiem pusėms – įmonei ir ūkininkams.

M. Paliulis primena, kad pluoštinėms kanapėms kulti, jų sėkloms džiovinti, valyti tinka standartinės javams tvarkyti skirtos technologijos, technika. Ne bėda, jei ją turi ne visi ekologinių ūkių savininkai, sumanę auginti kanapes sėkloms. UAB „Allive Europe“ darbuotojai su savo technika gali atvykti į ekologinio ūkio savininko laukus ir pasėti pluoštines kanapes, javų kombainu jas nukulti, nuvežti į džiovyklą, išvalyti ir saugoti iki perdirbimo.

„Siūlome įvairius variantus. Ūkininkai, kurie prisiima atsakomybę už žaliavos kokybę ir nori didesnių pajamų, gali patys viską daryti nuo A iki Z: pluoštines kanapes pasėti, nukulti, sėklas išdžiovinti, išvalyti ir pristatyti į įmonę. Arba ūkininkai gali kanapes tik pasėti, o mes nukulsime, sėklas išsivešime ir sutvarkysime. Tada kaina už derlių priklauso nuo darbų apimties, – sako M. Paliulis ir patikslina. – Ūkininkams, kurie viską daro nuo A iki Z, kokybiniai reikalavimai nėra pernelyg aukšti. Pavyzdžiui, nebūtina siekti šimtaprocentinio sėklų švarumo. Svarbu, kad jie atliktų pirminį sėklų valymą – jas išvalysime patys.“

Sudygo ekologiškos pluoštinės kanapės. Kas liko nukūlus pluoštines kanapes, verta aparti, kad atsigautų ir pagerėtų dirvožemis.                

Aprūpina dauginamąja medžiaga

„Ūkininkams, su kuriais pasirašome bendradarbiavimo sutartis, siūlome auginti ‘Finola’ ir ‘Henola’ veislių pluoštines kanapes. Juos aprūpiname šia dauginamąja medžiaga. Už ją galima sumokėti nuėmus ir mums pardavus derlių, – sako M. Paliulis, pridurdamas, kad jo atstovaujama UAB „Allive Europe“ yra oficiali ‘Finola’ veislės savininko atstovė Lietuvoje. – Galime pasiūlyti šios medžiagos (nuo 25 kg iki kelių tonų) visiems – ne tik ūkininkams, su kuriais sudarėme sutartį.“

Pasak pašnekovo, anksčiau kai kurie ūkininkai pluoštines kanapes sėjo į apleistus laukus ir tikėjosi gero derliaus, tačiau netruko nusivilti. Gerą kanapių derlių galima pasiekti tik parinkus joms tinkamus laukus, tręšimą ir tinkamai suplanavus sėjomainą. Puikus priešsėlis – ankštiniai augalai ir dobilai. Po jų kanapės auga labai gerai.

Kanapėms auginti tinka lengvi juodžemiai, priesmėliai. Jos labai mėgsta durpingą žemę. Prasčiau auga sunkiose, molingose, užmirkstančiose dirvose, kur aukšti gruntiniai vandenys. Dirvožemis, kuriame jos auga, neturi būti rūgštus, nors yra priemonių jo rūgštingumui mažinti.

Pataria, moko

„Svarbu žinoti, kiek maistinių medžiagų yra dirvoje, kurioje ketinama auginti kanapes. Atsižvelgus į tai, kokio derliaus tikimasi, reikia pritaikyti tręšimą. Jei ūkininkai nėra atlikę dirvožemio tyrimų, mūsų įmonės konsultantai gali paimti mėginį, patarti, kokiais ekologiniuose ūkiuose leidžiamais preparatais ir trąšomis tręšti. Jie, atvykę į ūkį, gali patarti dėl laukų parinkimo, kaip sureguliuoti dirvožemio rūgštingumą, teikti kitas konsultacijas, padedančias užauginti geresnį, kokybišką derlių. Šių žinių ūkininkai gali semtis ir seminaruose, lauko dienose, kurias organizuoja mūsų įmonė“, – teigia UAB „Allive Europe“ žemės ūkio direktorius M. Paliulis.

Pasak jo, auginti pluoštines kanapes sėkloms ne tik pelninga. Jos palengvina kovą su piktžolėmis. Pluoštinės kanapės yra aukštos ir tankios, todėl jas nustelbia, tai aktualu ūkininkaujant ekologiškai. Laukuose, kuriuose kas nors auga po kanapių, būna daug mažiau piktžolių. Dirvožemis pagerinamas, kai, kanapių derlių nuėmus, jų liekanos užariamos.

Per pagrindinius žemės ūkio darbus – pavasarinę sėją ir derliaus nuėmimą – kanapės nevargina ūkininkų. Nelygu dirvos drėgnumas, jas anksčiausiai galima sėti gegužės pradžioje, vėliausiai – birželio viduryje, kai kitos kultūros dažniausiai pasėtos. Maistui auginamos kanapės kuliamos vėlai – nuo rugsėjo 10–15 d., kai javai nuimti, sutvarkyti. Tik reikėtų jas nukulti, kol nebyra.

Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ

ŪP korespondentė

 

UAB „Allive Europe“ nuotraukos

2021-03-18

Dalintis
2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...