ES teismas apgynė lietuvos juvelyrus

Po ilgo bylinėjimosi maratono keliolikai Lietuvos juvelyrinių dirbinių prekybos įmonėms pavyko įrodyti neteisėtus valstybės įmonės Lietuvos prabavimo rūmai veiksmus verčiant Lietuvos įmones Lenkijos oficialiose institucijose jau prabuotus gaminius dar kartą perprabuoti Lietuvoje.

Po Europos Sąjungos teisingumo teismo išvadų, vienai iš įmonių pavyko ne tik pripažinti Lietuvos prabavimo rūmų sprendimus neteisėtais, bet ir buvo priteistas žalos atlyginimas, kas sukūrė precedentą ir kitoms nukentėjusioms nuo neteisėtos Lietuvos prabavimo rūmų veiklos įmonėms reikalauti žalos atlyginimo.

Prieš kelis metus Lietuvos prabavimo rūmams pradėjus reikalauti Lenkijoje oficialiai prabuotus gaminius dar kartą perprabuoti Lietuvos prabavimo rūmuose, kas sudaro ženklius papildomus kaštus verslui, o galiausiai galutiniams vartotojams, o reikalavimų nepaisančius įmonių vadovus pradėjus bausti administracinėmis baudomis, keliolika įmonių apskundė tokius Lietuvos prabavimo rūmų veiksmus teismui. Tačiau teismų procesai Vilniaus apygardos administraciniame teisme bei Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme klostėsi juvelyrams bei didesnę kainą už gaminius verčiamiems mokėti jų klientams nepalankiai, jų prašymai kreiptis išaiškinimo į Europos Sąjungos teisingumo teismą buvo atmetami.

Tik grupei Lietuvos juvelyrų pasikreipus tiesiogiai į Europos Komisiją dėl Lietuvos veiksmų ir šiai pradėjus skundo tyrimo procedūras, Lietuvos teismų pozicija pasikeitė, o į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą vienoje iš bylų kreipėsi pats Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas. Pasak Lietuvos verslininkų kreipimąsi į Europos Komisiją ruošusios ir Komisijoje atstovavusios ZETA LAW advokatų profesinės bendrijos advokato Justo Sankaičio, bylą išnagrinėjęs Europos Sąjungos Teisingumo Teismas priėjo Lietuvos prabavimo rūmams nepalankių išvadų ir nustatė, jog Lietuvoje taikytas įpareigojimas dar kartą prabuoti Lenkijoje jau prabuotus gaminius yra neproporcingas ir neatitinkantis Europos Sąjungos teisinio reguliavimo normų.

Po minėto sprendimo Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme atnaujinus jau išnagrinėtą administracinę bylą, teismas pakeitė savo ankstesnį sprendimą ir tenkino V. Veršicko TŪB „Santimas“ skundą dėl Lietuvos prabavimo rūmų neteisėtais sprendimais padarytos žalos atlyginimo. Laimėtos bylos pagrindu Lietuvos prabavimo rūmai nebegalės nepagrįstai reikalauti iš Lietuvos verslininkų mokėti už gaminių perprabavimą tuo pačiu prarasdami iki tol neteisėtai susikurtą monopolio poziciją. „Nuo šiol visi juvelyrai gali sėkmingai prabuoti aukso ir kitus tauriųjų metalų gaminius Lenkijos Respublikos ar kitų ES šalių įgaliotose institucijose ir juos pardavinėti Lietuvoje be privalomo jų perprabavimo Lietuvos prabavimo rūmuose, todėl laimės ir vartotojai, nes nebebus neteisėtai didinama gaminių savikaina dėl papildomų prabavimo kaštų.“ – teigia byloje atstovavęs ZETA LAW advokatas Justas Sankaitis.

Daugiau informacijos:

ZETA LAW advokatas Justas Sankaitis, tel. 8 652 59551 , e.paštas justas.sankaitis@zetalaw.lt