Gėlynas nuo nulio

Puoselėti įsigytą sodybą lengviau, kai joje kažkas žaliuoja, žydi: matyti, kokios sąlygos, kas auga ir pagal tai orientuotis sodinant kitus augalus. Bet jei viskas sodinama iš naujo, kyla daug klausimų, o dažniausias – kodėl pasodintos gėlės neauga. „Todėl, kad gražių gėlių daug, tačiau ne kiekviena augs bet kuriame darželyje“, – trumpai atsako landšafto dizainerė, „Viržių medelyno“ savininkė Eglė Sūnilaitienė ir sutiko papasakoti, kaip išsirinkti tinkamiausias.

Giedrė RYMEIKYTĖ

E. Sūnilaitienė: „Gražių gėlių daug, tačiau ne kiekviena augs bet kuriame darželyje.“

Gėlėms turi patikti vieta

Žmones traukia tai, kas nematyta, neauga artimoje aplinkoje. „Kaip tik dėl to atsirado oranžerijos, kur žiemą buvo sunešami egzotiniai šilumamėgiai augalai. Ir dabar dažnas, pamatęs įspūdingą gėlę, ją įsigyja ir pasisodina. O ji auga arba ne“, – sako E. Sūnilaitienė. Ir primena, kad ne visada pavyksta išlaviruoti tarp gamtinių sąlygų.

Pavyzdžiui, Vilniaus rajone žiemos bus rūstesnės, o šalia Klaipėdos – švelnesnės. Jei greta kalnas, miškas, namo siena – nesuvaldysite saulės šviesos. Galima tik gerinti dirvožemį, reguliuoti rūgštingumą, drėgnumą, tačiau vietos sąlygos turi atitikti augalo poreikius, antraip reikės nuolatos arba rūgštinti, arba laistyti ir pan. Todėl paprasčiau rinktis augalus, kuriems tiks natūralios jūsų gėlyno sąlygos.

Greta kūdros ar upelio sodinkite užmirkimo nebijančius želdinius, o kad vaizdas būtų vientisas, derinkite krante ir vandenyje augančius augalus.

Atrankos kriterijai

Renkantis gėles, pirmiausia reikėtų išsiaiškinti: koks dirvožemio laidumas, rūgštingumas, kiek saulės, kiek drėgmės, ar vieta atvira. Tada galvoti apie augalus. „Jei nežinote nuo ko pradėti, arba pasitarkite su specialistais, arba pažiūrėkite, kas auga pas kaimynus, – pataria E. Sūnilaitienė. – Kartais dirvožemis skiriasi net viename sklype. Jei domina, kokių sąlygų reikia konkrečiam augalui, informacijos nesunku rasti internete, klausti pardavėjų.“

Antras kriterijus – apželdinimo stilius. Jis priklauso nuo namo architektūros, sklypo ir vaizdo iš jo, kaimyninių sklypų, asmeninio skonio. Visus derinius galima nusižiūrėti iš žurnalų, interneto ir kaimynų, tik nepamirškite jų adaptuoti savo sklypui.

Didesniais plotais pasodinti augalai sukurs įspūdingesnį efektą.

Dažnas, ypač pradedantis gėlininkas, augalus renkasi ir pagal trečią kriterijų – finansus, nes daug kainavo statybos, sodybos pirkimas, gėlyno vietos įrengimas. „Kadangi daugiamečiai augalai brangūs, didesnio gėlyno sąmatą galima santykinai atpiginti, pasodinant ne tik gėlių, bet ir krūmų: lanksvų, rododendrų, hortenzijų, buksmedžių, įdomesnių rutulio ar kolonos formos tujų. Galima priderinti netgi vaiskrūmius, – pataria E. Sūnilaitienė. – Krūmai pigūs, bet užims vietą ir gerai atrodys net žiemą, o gėlynas dėl jų įgaus struktūrą.“

Jei finansai riboja kuriant net mažą gėlyną, galima sodinti daugiamečius augalus, derinant juos su pigesniais vienmečiais (patagonine verbena, kosmėja, gaura, žile, nasturta ir pan.). Pigiausia sudaiginti pačiam. Kitais metais suvešėjusius daugiamečius išskirstysite, kad užimtų didesnį plotą, gal nupirksite kelis kitos rūšies augalus, o vienmečių sodinsite mažiau. Taip per kelerius metus turėsite suderintą ir vešlų daugiamečių gėlyną.

Aukšti augalai sukuria jaukesnę atmosferą, o erdvė primena natūralios, tik šiek tiek tvarkingesnės gamtos kampelį.

Kaip sodinti?

Kiek augalų sodinti, apskaičiuokite pagal tai, kokio dydžio jie išauga. Kitaip rizikuojate susodinti per tankiai arba palikti visą vasarą žiojinčias tuščias vietas. Tradiciškai augalai sodinami pagal stebėtoją: arčiausiai jo sodinami žemiausi augalai, toliau – aukštesni.

„Dabar sodinimo variantų yra daugiau, pavyzdžiui, dideliuose natūralistiniuose želdynuose, kur yra galimybė įeiti į gėlyną, aukščių nebepaisoma, o einant vaizdas keičiasi, – supažindina dizaino specialistė. – Atsižvelgiant į siekiamą išgauti stilių, augalai sodinami arba grupelėmis, arba pramaišiui, imituojant natūralią gamtą. Vieno teisingo būdo nėra.“

Pagalbininkas mulčias

Pasodintiems augalams reikia laiko suvešėti. Todėl iš pradžių tarp gėlių yra tarpų, kuriuose įsikeroja piktžolės, tose vietose žemė greičiau džiūsta. Pamulčiuokite gėlyną jums patinkančiu mulčiumi: užpilkite ne mažiau kaip 2–5 cm, kitais metais – storesniu sluoksniu.

„Siūlau nesirinkti ryškių spalvų mulčiaus, nes jis nebemadingas. Verčiau naudokite natūralių spalvų, stambesnės faktūros. Neseniai atsiradęs grikių lukštų mulčias yra smulkus ir tiks ten, kur jo neišpustys vėjas. Rūgštesnę žemę mėgstančius augalus galima mulčiuoti durpėmis, – primena E. Sūnilaitienė. – Akmenukus ir skaldą patarčiau naudoti tik kraštutiniu atveju, atidžiai įvertinus aplinką ir augalus. Juos labai sunku prižiūrėti, o saulės įkaitinti akmenys gali deginti gėlių šaknis – retas augalas tai pakenčia. Todėl siūlau akmenis palikti profesionalams. Biudžetinis mulčiaus variantas – pjuvenos.“

Jei reikia apželdinti drėgną ar pavėsingą vietą, puikiai tinka paparčiai – jų rūšių įvairovė tokia didelė, kad patinkančią nebus sunku išsirinkti.

Specialistė primena ir vadinamąjį žaliąjį mulčią – kiliminiai augalai, kurie auga palei žemę ir ją visiškai uždengia (žiemės, epimedžiai, drėbūnai, kauleniai, pipirlapės, stambiašakniai snapučiai, gebenės, šliaužiantys kadagiai, šliaužiantys kukmedžiai ir pan.).

„Skundžiamasi, kad augalai auga prasčiau nei pas kaimynus. Dažniausia priežastis – jie tiesiog nepakankamai laistomi ir tręšiami“, – atkreipia dėmesį medelyno savininkė. Bent metus ar dvejus po pasodinimo stebėkite, kad dirva neperdžiūtų, o retai lyjant palaistykite.

Reikalingos ir trąšos. Jei gėlyne neprisodinote prieskoninių augalų ir daržovių (tai pastaruoju metu itin madinga), galima rinktis žydinčių augalų trąšas. Jei auginate ir valgomų gėlių – ieškokite natūralių, jų pasirinkimas taip pat didelis. „Nepatingėkite nuravėti piktžolių ir neleiskite joms žydėti, nukarpykite nužydėjusius gėlių žiedus ir laiku imkitės priemonių prieš kenkėjus, tuomet jūsų gėlynas džiugins ir puoš taip, kaip buvote sumanę“, – patarimų negaili dizaino specialistė.

 

2022.04.04

Eglės Sūnilaitienės nuotraukos

Susijusios temos – skaitykite: Gėlyno formavimas, gėlių pasirinkimas, mulčias, žaliasis mulčias