Graužikai į namus veržiasi lipdamos sienomis

Kenkėjų kontrolės eskpertai „Dezinfa“ įspėja, kad nepaisant už lango šilto oro, pelės ir žiurkės jau dairosi prieglobsčio gyventojų būstuose. Pasak ekspertų, dabar pats laikas imtis prevencinių priemonių. Individualių namų, sodo namelių gyventojams ekspertai pataria pirmiausiai užsandarinti visus įmanomus graužikų patekimo kelius. Sienos, grindys, langai ir netgi pastogės turi būti sandarios – pelės be didelio vargo gali keliauti lietvamzdžiais, grublėtomis sienomis, kol įsliūkina į šiltus namus.

Sandarinti plyšius galima betonu, metalinėmis detalėmis ar kitomis panašiomis priemonėmis, kurių graužikai negalėtų įveikti.  Rekomenduojama aplink namus išdėlioti specialias vyliaus dėžutes, kurios yra saugiai užrakintos, kad graužikai neišnešiotų nuodų po teritoriją, augintiniai ar vaikai neparagautų užnuodyto jauko. Taip pat galima statyti ir gyvagaudžius spąstus. Tikėtina, kad pelės ir žiurkės, radusios maisto lauke, nebesiverš jo ieškoti į uždaras patalpas.

Patarimai gyvenantiems daugiabučiuose

Į butus pelės ir žiurkės dažniausiai patenka per kanalizacijos, elektros bei šildymo sistemas. Ekspertai rekomenduoja kiek įmanoma užsandarinti skyles aplink praustuvus, tualetus, ventiliavimo, šildymo bei elektros instaliacijos sistemas, ventiliacijos angas uždengti metaliniais tinkleliais iš vidaus ir išorės. Vertėtų didelį dėmesį skirti ir rūsių priežiūrai, kadangi įprastai čia ir slypi problemos priežastys. Esant graužikams palankioms sąlygoms, jie įsikuria rūsyje ir per vandentiekio šachtas ar nesandarias vietas tarp grindų ima veržtis į gyventojų namus.

Svarbu tinkamai prižiūrėta aplinka ir švara

Tiek individualių, tik daugiabučių gyventojai privalo atsakingai rūpintis aplinka, kad patys neviliotų graužikų į savo namus. Atliekos lauke turi būti laikomos tvarkingai, kiek toliau nuo gyvenamųjų pastatų, kartoninės dėžės, audeklai, porolonai turi būti išmesti arba sandariai paslėpti. Patariama nuolat pjauti žolę, pašalinti besiraizgančius vijoklius. Maistas, rūsiuose laikomos daržovės, vaisiai turi būti sandariose dėžėse. Graužikai platina žmogaus gyvybei pavojingomis ligomis: salmonelioze, trichinelioze, leptospiroze ir kt.

Video medžiaga apie graužikus: http://www.youtube.com/watch?v=DsvwgWkIPjI