„Telefoniniai“ žirniai balkone

Panevėžietė Laura Skujienė šį sezoną balkone sėkmingai užaugino vazoninių žirnių, tačiau kitąmet kai ką darys kitaip. Patarimais ji mielai sutiko pasidalyti su skaitytojais.

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

„Draugiški“ žirniai

Panevėžio daugiabučio balkone užderėjo žirniai ‘Telephone nain’.

Jau daug metų atvirame balkone, daugiabučio namo trečiame aukšte, L. Skujienė augina derlingus pomidorus. Tačiau šiemet nutarė išbandyti kažką nauja. Netyčia tarp žirnių sėklų pamatė dar neregėtą veislę ‘Telephone nain’, derančią ir vazonuose. Išverstas veislės pavadinimas reiškia „telefono tinklą“. Kodėl?

„Matyt, toks veislės pavadinimas parinktas todėl, kad augalai išsiraizgo tarsi telefono tinklas ir susikimba ūseliais – tada jiems nereikia atramų. Liaudyje tokie žirniai vadinami tiesiog draugais, – svarstė moteris. – Augalai neaukšti, nesiekia nė pusmetrio, tad patogu prižiūrėti balkone. Vis dėlto šį sezoną prireikė atramų (prismaigsčiau bambukinių lazdelių, jų nesunku rasti parduotuvėse). Manau, kad ūseliai nesusikibo todėl, kad žirnius sėjau į lovelius. Geriau susikimba tada, kai sėjami ne eilutėmis, o ratu. Vadinasi, apvalus indas būtų tinkamesnis. Taip kitąmet ir darysiu.“

Svarbu spėti nuskinti

Žirniams augti nereikia gilaus indo. Tačiau jie mėgsta drėgmę, tad į lovelius su durpiniu substratu pasėjusi balandžio pradžioje, L. Skujienė juos laistė kasdien.

Ir žalieji „augintiniai“ atsidėkojo su kaupu: birželiui baigiantis šeima gardžiavosi salsvo skonio stambiais žirniais. Ankštys siekė 11 cm, nė kiek nebuvo prastesnės nei darže. „Tiesa, išvažiuojant savaitgaliui buvo

Išlukštentas gardumėlis – gražūs, sveiki ir dideli žirniai.

kiek ankstoka skinti žirnius, o grįžę jau radome juos peraugusius. Tokie jau jie: pražiopsosi tinkamiausią metą – pats būsi kaltas!“ – šypsojosi moteris.

Laura šių žirnių sėklai nerinko, mat niekada nepasitiki pačios ruoštomis sėklomis, tačiau pasiliko dar kelis nepanaudotus pakelius, tad kitąmet vėl sės – ir daug anksčiau, jau kovą, juk žirniai šalnų nebijo. Be to, bandys daiginti namuose, o tik vėliau neš grūdinti į balkoną.

Įdomu, ar sutapo, ar šios veislės trūkumas, kad apie pusė užsispyrėlių sėklų nesudygo. O ir sudygusiųjų teko laukti ilgai. Nepaisant menko daigumo, žirnius panevėžietė pataria sėti rečiau, mat augalams reikia daugiau erdvės. Pašnekovės teigimu, jau geriau atsėti, nei iškart per tankiai susėti.

Lauros ir Valdemaro Skujų nuotraukos

2021-09-24

 

 

 

 

„telefoniniai“ žirniai ‘Telephone nain’, žirniai balkone, neaukšti žirniai