Kaunas +25,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +25,1 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Europos auditoriai: nepaisant reikšmingos paramos, akvakultūra yra sąstingyje

2023/11/17


Nors ES tvaraus akvakultūros vystymosi skatinimo valstybėse narėse sistema pagerėjo, gerokai padidintas finansavimas nedavė apčiuopiamų rezultatų, įspėjama lapkričio 15 d. paskelbtoje Europos Audito Rūmų ataskaitoje. Iš tiesų panašu, kad Europos akvakultūros produktų gamyba yra sustojusi.

 Akvakultūra yra svarbus ES mėlynosios ekonomikos strategijos elementas. Ji prisideda prie apsirūpinimo maistu saugumo ir yra skatinama pagal Europos žaliąjį kursą kaip baltymų šaltinis, paliekantis mažesnį anglies pėdsaką. Teikdama paramą iš Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondo (2014–2020 m. skirta 1,2 milijardo eurų) ir jį pakeitusio Europos jūrų reikalų, žvejybos ir akvakultūros fondo (2021–2027 m. skirta 1,0 milijardo eurų), ES siekia užtikrinti ilgalaikį akvakultūros tvarumą aplinkos atžvilgiu ir naudą ekonomikos, socialinėje ir užimtumo srityse. Tačiau rezultatų aiškiai dar nematyti ir jie negali būti patikimai įvertinti.

„Pastaraisiais metais ES plačiai užmetė savo tinklus į akvakultūros sektorių, kuris yra pagrindinis jos mėlynosios ekonomikos strategijos elementas. Tačiau, deja, laimikio vis dar nepavyksta pagauti”, – sakė auditui vadovavęs Audito Rūmų narys Nikolaos Milionis.

2014–2020 m. laikotarpiu vien akvakultūrai skirta lėšų suma daugiau nei tris kartus viršijo 2007–2013 m. išleistą sumą. Tačiau nei Europos Komisija, nei valstybės narės nepagrindė tokio reikšmingo padidinimo poreikio, o auditoriai turi pagrindo manyti, kad buvo skirta per daug ES lėšų. Didelė lėšų dalis nebuvo panaudota ir gali būti, kad valstybės narės neišnaudos viso turimo finansavimo iki 2023 m., t. y. termino, iki kurio išlaidos yra laikomos tinkamomis finansuoti. Šalutinis poveikis šiuo atveju yra tas, kad ES šalys iš esmės finansavo beveik visus projektus, nepriklausomai nuo jų tikėtino indėlio siekiant ES akvakultūros tikslų, nors finansavimą nukreipus tikslingiau, būtų buvę galima sulaukti geresnių rezultatų.

Nepaisant to, kad 2014–2020 m. buvo skirta 1,2 milijardo eurų, auditoriai pažymi, kad bendra ES gamybos apimtis nustojo augti. Dviejų didžiausių gamintojų (Italijoje ir Prancūzijoje) gamybos apimtys net sumažėjo. Socialiniai ir ekonominiai rodikliai taip pat nėra daug žadantys. Akvakultūros įmonių skaičius mažėja, o užimtumas šiame sektoriuje 2014–2020 m. sumažėjo nuo maždaug 40 000 iki maždaug 35 000 darbuotojų.

Auditoriai taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad yra trūkumų stebėsenos sistemoje. Jie negalėjo nustatyti vieno bendro rodiklių rinkinio, pagal kurį būtų galėję įvertinti sektoriaus aplinkosauginį tvarumą, nors tai yra vienas iš pagrindinių ES politikos tikslų. Dar didesnį susirūpinimą kelia šiuo metu teikiami duomenys apie ES fondų rezultatus. Šie duomenys nėra nuoseklūs ir patikimi, jų rezultatai aiškiai pervertinti, vertės patrigubintos, o skaičiai svyruoja priklausomai nuo pasirinktos duomenų teikimo sistemos. Todėl auditoriai negalėjo nustatyti ES fondų indėlio į akvakultūros sektoriaus aplinkosauginį ir socialinį tvarumą ar jo konkurencingumą.

Socialiniai ir ekonominiai rodikliai taip pat nėra daug žadantys. Akvakultūros įmonių skaičius mažėja, o užimtumas šiame sektoriuje 2014–2020 m. sumažėjo nuo maždaug 40 000 iki maždaug 35 000 darbuotojų.

***

Akvakultūra – tai žuvų, vandens bestuburių, dumblių ir kitų vandens organizmų auginimas. Ji gali būti vykdoma jūrų, sūrokuose ar vidaus vandenyse, taip pat sausumoje esančiuose įrenginiuose, kuriuose įrengtos vandens recirkuliacijos sistemos. Tvarus akvakultūros vystymasis (aplinkos, ekonominiu ir socialiniu atžvilgiu) yra vienas iš pagrindinių ES bendros žuvininkystės politikos tikslų.

2020 m. bendra ES akvakultūros produktų gamybos apimtis buvo 1,1 milijono tonų, t. y. mažiau nei 1 % visos pasaulio gamybos apimties. Ispanija, Prancūzija, Graikija ir Italija yra pagrindinės ES šalys gamintojos, kurios pagamina apie du trečdalius visos ES produkcijos.

Auditoriai tikrino 2014–2020 m. laikotarpį, taip pat nuostatas ir programas, kurios audito metu jau buvo parengtos 2021–2027 m. laikotarpiui.

 

Europos Audito Rūmų informacija

ŪP redakcijos archyvo nuotr.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Septyniolika dienų – iki Žalgirio mūšio lauko

Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Žmogus ir žirgas. Septyniolika dienų šiuo metu Kelmės rajone, Skruzdėlynės viensėdyje, gyvenantis Rytis Dragūnas savo Žemaitukų veislės žirgeliu Alniu jojo iki Griunvaldo, kur Ž...
2025/07/19

Grėsmė spygliuočių miškams

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos pristato Europos Sąjungos prioritetinių karantininių kenkėjų sąraše įtrauktą drugį – Dendrolimus sibiricus. Šio kenkėjas Lietuvoje kol kas neaptiktas, tačiau ...
2025/07/19

Baltijos šalyse pigiausi degalai yra Lietuvoje, o benzinas Lietuvoje pigesnis nei Lenkijoje

Praėjusią savaitę Lietuvoje benzino vidutinė kaina sumažėjo 0,8 procento, o dyzelino kaina padidėjo 0,3 procento. Europos Sąjungos šalių vidutinė svertinė benzino kaina nepakito, o dyzelino vidutinė kaina padidėjo 1 procentu. Palyginti su E...
2025/07/19

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupei metai buvo nuostolingi

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupė „Imlitex Holdings“ po pelningų 2023-ųjų pernai patyrė 1,86 mln. eurų grynojo nuostolio (užpernai – 757 tūkst. eurų pelno), jos konsoliduotos pajamos mažėjo 9,8 proc. iki 306 m...
2025/07/19

Nematomas pavojus duše: kodėl svarbu po atostogų bent minutei atsukti karšto vandens čiaupą?

Lietuvoje kiekvienais metais fiksuojama legioneliozės atvejų. Dėl šios priežasties gyventojams svarbu neužmiršti laikytis kelių paprastų taisyklių, kurios padės apsisaugoti. Efektyviausias būdas išvengti šios infekcijos...
2025/07/19

Rusijos alkoholio pramonė traukiasi

Rusija – keistų paradoksų šalis: nors rusai apskritai vartoja daugiau alkoholio, nei 2024 m., tačiau alkoholinių gėrimų gamyba smarkiai sumažėjo. Dėl to jau kenčia šalies biudžetas.
2025/07/19

Valstybės kontrolė: taikydama dirbtinį intelektą valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko

Pritaikydama dirbtinį intelektą (DI) valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko, bet tik 15 proc. institucijų juo naudojasi. Lietuvos viešajame sektoriuje neužtikrinama DI sistemų veikimui reikalinga infrastruktūra. 2021–...