Ashburn +25,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024
Ashburn +25,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024

Sodininkų krepšiai: iš tuščio į kiaurą

2015/09/01


Vaisių ir uogų augintojų pajamas koreguoja sausra

Šį sezoną grūdų augintojams kokybinę derliaus netektį padengs jo gausa, o štai sodininkai su uogininkais liks nuskriausti. Pasisekė tik auginantiesiems braškes, vyšnias, trešnes, vasarines avietes ir serbentus, nes didžiąją derliaus dalį jie nuskynė prieš karščius. Dabar net ir laistomuose remontantinių aviečių bei šilauogių plotuose uogos smulkesnės, greitai byra. Derliumi nesidžiaugs ir vynuogių bei gervuogių augintojai. Ir sodams sausra nuostolių padarė: obuoliai smulkūs, daugėja krituolių, ant šakų nesilaiko nei slyvos, nei kriaušės.

Rudeninės uogos nuostolingos Dar pavasarį vaisių ir uogų augintojai džiaugėsi, kad žiedų nenukando šalnos, sodai su uogynais gražiai žydėjo ir mezgėsi vaisiai. Gerai užderėjo braškės su serbentais, nors keletas sausringų periodų jų derlių kiek sumažino. Augintojai teigė, kad tokių gerų braškių kainų seniai būta (nuo 7 iki 2 Eur/kg). Derė­jimo pabaigoje uogos jau buvo smulkesnės, tad daugelis augintojų jų net nerinko. O serbentai šiemet ne itin pelningi. Juodųjų buvo mažiau nei raudonųjų, uogos irgi smulkesnės, o kaina žemesnė už vidutinę, apie 0,17–0,2 Eur/kg. Šilauogių augintojai Evaldas Kakarieka (Kazlų Rūdos sen.) ir Ona Sungailienė (Šilalės r.) vienbalsiai sakė, kad derliaus sulaukė tik uogas laistantieji, nors tokia drėgmė natūralios neatstoja. Investicijos į laistymo įrangą būtinos. „Pirmosios uogos buvo stambios ir sultingos, o dabar rausta smulkesnės, tad belieka tikėtis šiltų ir drėgnų rugsėjo orų. Vidutinis derlius turėtų būti apie 4–6 t/ha, o pajamos priklausys nuo kainų, nes lietuviškos šilauogės brangios“, – teigė pašnekovai. O štai remontantinių aviečių ir gervuogių augintojai net vidutinio derliaus nesitiki. Pasak Vaivos Muraškaitės (Biržų r.), uogos džiūna ant stiebų ir jų trūksta ne tik supirkėjams, bet ir perdirbėjams. Mindaugo Šlapausko (Kauno r.) ir Gedimino Barkausko (Anykščių r.) soduose – gausus vaisių ir uogų pasirinkimas. Tik derliaus beveik nebus. Pasak M. Šlapausko, kasdien du traktoriai laisto avietyną ir šilauoges, tačiau derlius nedžiugina. Pernai per pirmuosius uogų skynimus nuraškydavo iki 150 kg/ha, o šiemet – apie 30 kg/ha. Tą patį sako ir G. Barkauskas: „Labai sausa nuo pat pavasario, derėjo tik vasarinės avietės. Remontantinių skinti nereikės, o gervuogių derlius bus per pusę mažesnis, nei įprasta.“ Lietuvos vynuogininkų asociacijos vadovo Stepono Puipos teigimu, nors augalai ištvermingi, bet derlius bus nekoks. Vynuoges augina mėgėjai, tad retai kur krūmai laistomi – uogos mažos, susiraukšlėjusios. Pradėjus gausiau lyti odelė trūkinės, vynuogės pus ir netiks nei sultims, nei vynui. Lietuvos šaltalankių augintojų asociacijos prezidentės Daivos Kvedaraitės žodžiais, ankstyvesnių veislių šaltalankių derlius jau nuskintas. Uogos mažesnės, tad nuostolių bus apie 20 proc. Apie vėlyvesnių veislių derlių kalbėti dar anksti, bet sausra pakenkė ir jiems.

Sodininkai apie derlių ir kokybę tik spėlioja Kiek ramiau kurį laiką jautėsi tik vaismedžių ir kaulavaisių augintojai, nes drėgmės medžiams pakako ilgam. Tačiau dabar ir jie įvardija nemenkus nuostolius. Pašnekovų nuomone, seniai taip buvo, kad nuo uogų linktų vyšnių ir trešnių šakos, tačiau derlių teko dalytis su paukščiais. Krinta nesunokusios kriaušės, slyvos, obuoliai. Ne tik dėl sausros, bet ir dėl labiau plintančių ligų bei kenkėjų veiklos. Prognozuojamas 20–30 proc. mažesnis derlius. UAB „Naradava“ direktorius Aloyzas Grygalis sako, kad jau tris savaites renka krituolius, skina ir desertinius obuolius. Šiemet krituolius noriai perka vietiniai perdirbėjai ir moka po 0,08–0,09 Eur/kg. Geresnių rezultatų galima tikėtis gausiai palijus tik iš vėlyvesnių veislių. „Gyventojų sodai pustuščiai, obuoliai ligoti, maži ir jie mums ne konkurentai. Tačiau Lenkijoje obuolių pakankamai. Kai rinkos Rusijoje nebeliko, supirkimo kainas jie gerokai numuš“, – įsitikinęs direktorius. Tos pačios nuomonės ir UAB „Luksnėnų sodai“ vadovė Elena Žilinskienė: „Dzūkijos žemės gerus du mėnesius nematė lietaus, tad obuoliai krinta nesulaukę brandos. O ir dabar tinkamų skinti veislių vaisiai neįgauna reikiamos spalvos, neskanūs. Iš nekokybiško derliaus spausime sultis. Geresnio derliaus tikimės iš vėlyvesnių veislių. Dabar nuskintus desertinius obuolius realizuojame po 0,55 Eur/kg. Kaip ir kasmet, pirmiausia jais aprūpinsime Alytaus bei aplinkinių miestelių gyventojus.“

„ŪP“ redakcijos nuotrauka

Vanda BARONYTĖ „ŪP“ korespondentė

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis