Kaunas +13,0 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024
Kaunas +13,0 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024

Jaunimas prognozuoja: išliks tie, kurie nebijos keistis

2021/01/23

Auga nauja ūkininkų Tamošaičių karta – jai turi likti toks pat žalias mūsų pasaulis.

Europos Sąjungos (ES) bendrosios žemės ūkio poli­ti­kos reforma, daugiausia orientuota į aplinkosaugos priemones, ūkininkams kelia nemažai nerimo. Nors Lietuvoje dar nepatvirtinti jokie nauji reikalavimai, daugelis jau dabar su baime laukia pavasario. Šilalės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Aivaras Tamošaitis juokauja, jog ūkininkai, sugebantys pri­sitaikyti prie oro sąlygų, prisitaikys ir prie naujų taisyklių.

Inžinierius grįžo į gimtinę

Tačiau ūkininkavimo įpročius keisti teks. Į gimtąsias Kvėdarnos apylinkes A. Tamošaitis grįžo prieš 11 metų. Apsidžiaugę, jog Kauno technologijos universitete elektronikos inžinerijos ir vadybos studijas baigęs sūnus nori dirbti žemę, tėvai perleido 12 ha ir padėjo įkurti jaunojo ūkininko ūkį. Dabar Aivaras valdo 180 ha žemės ir turi apie 100 galvijų, daugiausia – melžiamų karvių.

Siekdamas ūkio efektyvumo ėmėsi mažosios kooperacijos: darbus organizuoja kartu su tėvų ir uošvių ūkiais, sutelkę pajėgas, bendrai dirba kone 400 ha žemės.

A. Tamošaitis yra vienas iš tų jaunų žmonių, kurie nebijojo imtis paties sunkiausio užsiėmimo – labiausiai reikalavimų suvaržytos ir mažiausiai apmokamos pieno gamybos. Dėl jos ne kartą yra suabejojęs, su žmona Vaida, vedančia ūkio apskaitą ir administruojančia visus projektus, skaičiavęs, ar sunkus darbas nėra nuostolingas.

Tačiau kaskart iš naujo įsitikina, jog nederlingose Kvėdarnos apylinkių žemėse vien augalininkystė didelės naudos ūkiui neduos, reikia papildomo, nuolatines pajamas garantuojančio užsiėmimo. Yra ir antroji medalio pusė – nederlingose žemėse be organinių trąšų gero derliaus neužauginsi, o trąšų nereikia tik laikant gyvulius.

Tokiame ūkyje pajamų srautai juda greičiau, iš hektaro, Vaidos skaičiavimu, galima uždirbti po 2 tūkst. eurų, tačiau mišrus ūkis – dvigubas rūpestis. Vos spėję įgyvendinti vieną modernizavimo projektą – atnaujinę žemės ūkio techniką, jauni ūkininkai jau turi galvoti apie fermų modernizavimą.

Vis dėlto skųstis jaunasis ūkininkas nelinkęs. Tie, kas jau įsikūrė, spėjo atsistoti ant kojų, sustiprino ūkius, gali judėti pirmyn ir neblogai gyventi. Kad ir kaip būtų sugriežtinti aplinkosaugos reikalavimai ūkininkams, Šilalės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas įsitikinęs, jog valstybė žemdirbiams padės. „Anksčiau visada atsirasdavo problemų sprendimo būdas, atsiras ir dabar. Svarbiausia, jog su reikalavimais būtų sudarytos ir galimybės jiems pasiruošti, gauti paramą investicijoms, – „Ūkininko patarėjui“ sakė A. Tamošaitis.

Laukia tikrų žinių

Aivaras yra inžinierius, todėl jam įdomiausia technika – renkasi naują, efektyvią, nes tik tokia ūkiui teikia naudą.

Pasak Aivaro, blogiausia, jog ūkininkai iki šiol nežino, kam ruoštis, ir gyvena spėliodami. Pavasaris artėja, o taisyklių, kurių žemdirbiams reikės laikytis, nėra, kol kas yra tik jų projektai.

„Žmonės diskutuoja, nieko tiksliai nežinodami, spėlioja, ko reikės. Lietuvos ūkininkų sąjunga taisyklių projektą turi, jį svarstė, analizavo, kokių problemų gali atsirasti ūkininkams, siekiant, kad kai kurių dalykų būtų atsisakyta. Galėtume sąjungos narius pakviesti į nuotolinę konferenciją, aptartume susidariusią situaciją, bet nežinome, ką jiems pasakyti“, – svarstė Šilalės ūkininkų sąjungos pirmininkas A. Tamošaitis.

Jaunasis ūkininkas juokauja, jog mūsų žemdirbiai išmoko sėti žirnius, kad gautų išmokas, tad išmoks ir labiau tausoti aplinką. Šilalės krašto ūkininkai deklaravo daug daugiamečių pievų, todėl reikalaujant jas išlaikyti gali nukentėti labiau nei kitų kurių nors Lietuvos vietų ūkininkai. Kartais žmonėms sunku suprasti, kodėl to reikia, nes kai žiūri į laukus, pasak A. Tamošaičio, mūsų Lietuva atrodo labai žalia.

„Reikia suprasti, jog planeta turi išlikti žalia ateinančioms kartoms. Tai – mūsų visų rūpestis. Tie, kas dirba senoviškai ir nieko nenori keisti, kažkada vis tiek turės apsispręsti, ką jiems daryti. Kiekvienu finansavimo laikotarpiu atsiranda naujų reikalavimų ir mes turime prie to taikytis, tai neišvengiama“, – pripažino Aivaras.

Ūkininkas tikisi, kad naujus aplinkosaugos reikalavimus įgyvendinti padės būsimoji Kaimo plėtros programa ir ES parama ūkiams, tačiau koks bus paramos krepšelis ir kokias sritis rems, ūkininkai, pasak A. Tamošaičio, dar nežino. Kol kas aišku tik tiek, kad 2021 m. naujasis finansavimo laikotarpis neprasidės, investicijoms skirtų pinigų žemdirbiams dar teks keletą metų palaukti.

Kovoja prieš vieną, kenčia visi

Labiausiai žemdirbius, pasak ūkininko, baugina šalies politikų kalbos apie degalų akcizo lengvatų naikinimą ir toks prezidento Gitano Nausėdos reikalavimas. Ankstesnei Vyriausybei pavyko apginti žemdirbius, bet naujoji Vyriausybė šį ketinimą įtraukė į savo programą.

Nors dabar akcizo lengvatos panaikinimas pristatomas kaip dalis ES nurodyto žaliojo kurso, A. Tamošaitis įsitikinęs, jog tai yra mūsų šalies politikų kovos su vienu asmeniu įrankis. Mojuodami vėzdu priešais jį, politikai kenkia visiems kaime gyvenantiems žmonėms.

„Ne pirma valdžia gąsdina, kad akcizais neapmokestinto kuro lengvatą sieks panaikinti, bet, kilus triukšmui, nurimsta. Tikimės, kad ir dabar ši programos dalis liks tik ketinimas. Politikai turi suprasti, kad ši lengvata yra reali parama kiekvienam ūkiui. Atimdami ją, atims pinigus iš regionų, kuriuose ir taip nelengva pragyventi, o ūkis daugeliui kaimo žmonių yra vienintelis pajamų šaltinis“, – įsitikinęs A. Tamošaitis.

Dyzeliną naudoja visi ūkininkai, jei turi grūdų džiovyklą, gyvulius šeria mechanizuotai, degalų reikia daugiau, nei skiriama. Panaikinus lengvatą, ūkininkų sąnaudos smarkiai padidėtų ir dar labiau sumažintų ir taip nedidelį pelną. Šilalės ūkininkų sąjungos pirmininkas suskaičiavo, jog 10 ha pievų turintis ūkininkas prarastų apie 500 eurų, 100 ha, nelygu ūkio pobūdis, – apie 5 tūkst. eurų ar net daugiau.

Įsikurti būtų sunkiau

Aivaras neslepia, jog į tėviškę grįžo laiku: žinojo, kad gaus paramą įsikurti, galės iškart pradėti dirbti ūkyje. Dabar, pasak šilališkio, būtų sunkiau.

„Tada buvo garantija, kad pateikęs projektą gausi paramą. Dabar gali bandyti kurti ūkį, bet yra rizika. Todėl tie, kas grįžo 2009–2010 m., įsikūrė ir sėkmingai dirba, o dabar naujų ūkių kuriama mažai – gerokai daugiau panaikinama“, – pastebėjo ūkininkas.

Pasak jo, norint pradėti ūkininkauti, kurti tradicinį ūkį, nėra galimybių įsigyti daug žemės. Reikia keisti mąstymą ir galvoti, ką gali padaryti nedideliame žemės plote. Konkurencingi gali būti uogų, daržovių ūkiai, netradicinių kultūrų auginimas ir perdirbimas.

A. Tamošaičio nuomone, valstybė jauniems ūkininkams turėtų sudaryti galimybę nusipirkti naikinamus ūkius, kol jie dar neišdalyti. Vyresnio amžiaus ūkininkai, jei vienas šeimos narys suserga ar numiršta, karves parduoda lenkams, kaimynai nuperka žemę, fermas. Tie ūkai, kurie dabar naikinami, kažkada gavo paramą, žmonės dirbo, užsidirbo, išlaikė šeimas, išleido į mokslus vaikus. Labai gaila, kai reikia sunaikinti tai, ką visą gyvenimą kūrė.

„Jei valstybė padėtų jauniems žmonėms tokį ūkį nusipirkti su sąlyga, kad jie darbą tęs, būtų naudinga ne tik šalies ekonomikai – kaimas taptų gyvybingesnis, atsigautų regionai. Manau, tokius veikiančius ūkius mielai pirktų ir emigrantai, norintys grįžti gyventi į Lietuvą. Kito kelio, kaip pritraukti jaunimą į kaimus, nėra – bankai jiems paskolų neteikia, o jaunos šeimos pačios negali tiek pinigų užsidirbti ir susitaupyti“, – svarstė A. Tamošaitis.

Daiva BARTKIENĖ

ŪP korespondentė

 

Algimanto AMBROZOS nuotraukos

2021-01-23

Dalintis
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Panaikinta Majestic Financial UAB licencija

Lietuvos bankas nustatė, kad Majestic Financial UAB šiurkščiai ir sistemingai pažeidinėjo Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo reikalavimus. Taip pat nustatyta pažeidimų bei veiklos trūkumų ir kitose įstaigos ...
2024/03/28

Lucasas: Rusija gali būti terorizmo auka, net jei jį vykdo jos vadovybė

Terorizmas padėjo gimti Vladimiro Putino režimui. 1999 metų rudenį dirbdamas korespondentu Maskvoje mačiau, kokį siaubą visuomenei atnešė kruvini daugiabučių namų sprogdinimai Rusijos sostinėje ir kitur.
2024/03/28

Teismas: „Arvi fertis“ bankrotas – tyčinis, T. Dudėnas trejus metus negalės vadovauti

Verslininko Vidmanto Kučinsko valdytos trąšų bendrovės „Arvi fertis“ bankrotas pripažintas tyčiniu, o buvęs jos vadovas Tomas Dudėnas trejus metus negalės eiti jokių vadovaujančių pareigų, nutarė Apeliacinis teismas.
2024/03/28

Rankdarbiai ir margučių marginimas – spalvų terapija

Radviliškyje gyvena ir kuria žinoma tautodailininkė Edita Prikockienė. Ji beveik du dešimtmečius įvairiais raštais margina margučius, juos dažo keliomis spalvomis, kitus skutinėja peiliuku. E. Prikockienė yra Lietuvos tautodai...
2024/03/28

Netrukus žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina. Apie laiko sukiojimo poveikį žmogaus sveikatai kalbama nuo...
2024/03/28

Sertifikuotas regioninis Lietuvos kultūros kelias – „Penkių kūrėjų kelias“

Kovo 20 dieną sertifikuotas regioninio lygmens kultūros kelias – „Penkių kūrėjų kelias“, jungiantis avangardinio kino kūrėjų ir poetų brolių Jono ir Adolfo Mekų, teatro režisieriaus Juozo Miltinio bei „Naujosios Romuvos&ldq...
2024/03/28

Gaminantiems vartotojams už anksčiau sukauptas kilovatvalandes bus mokamos kompensacijos

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) primena gaminantiems vartotojams, kad š. m. kovo 31 dieną baigiasi sukaupto, bet nepanaudoto, elektros energijos kiekio apskaitos periodas. Vartotojams už nepanaudotas kilovatvalandes (kWh...
2024/03/28

Pasitikime Šv. Velykas kūrybiškai papuoštais namais

Kas gi nenori skoningai ir stilingai pasipuošti velykinio stalo. Nuotaiką pakels ir vazoje sulapojusios kelios beržo šakelės, papuoštos vaikučių išpieštais popieriniais margučiais. Bet vieną kitą patarimą ir pasl...