Jurgita ir Mindaugas Pociai: be meilės taptume cinikais

Giedrė Budvytienė

„Sunkiausia buvo auginti pirmagimę. Gimus trečiai dukrai jautėsi nuovargis. Tačiau paūgėjus jaunėliui liko vien tik kaifas“, – tikina keturių vaikų mama, daugiavaikių šeimų asociacijos „Mes“ įkūrėja ir vadovė Jurgita Pocienė. Ji su vyru Mindaugu visas jėgas skiria mitui, kad gausios šeimos skursta, negali išgyventi be paramos, sugriauti. Gegužės pabaigoje sostinėje pirmą kartą rengiama didelį būrį vaikų auginančių Lietuvos šeimų eisena, kurios tikslas – parodyti, kokios jos šaunios, kūrybingos ir veiklios.

Ne prašo, o duoda
Su tokiu požiūriu į daugiau kaip du vaikus auginančias šeimas Jurgita ir Mindaugas susidūrė patys, kai tapo daugiavaikiais tėvais, ir tai juos labai žeidė. Todėl prieš dvejus metus jie nusprendė įkurti daugiavaikių šeimų asociaciją „Mes“. Pasak jų, gausias šeimas vienijančių organizacijų Lietuvoje yra nemažai, tačiau jų veikla labiau nukreipta į materialinės paramos ieškojimą ir paskirstymą.
„Siekiame įrodyti, kad gausios šeimos yra ne prašytojos, o davėjos. Mūsų vykdomi projektai tai patvirtina: jie nesusiję su tiesiogine finansine nauda, mes patys juos kuriame, įgyvendiname. Asociacijai priklausančios mamos be jokio atlygio sėdi prie telefono, skambina, organizuoja. Taip skleidžiame pozityvų požiūrį į dideles šeimas, kuriame kitokį, geresnį jų įvaizdį“, – aiškina Jurgita.
Jurgitos ir Mindaugo šeima suplanuota sąmoningai ir atsakingai, jaučiant rūpestį už vaikų ateitį, įvertinus galimybes sudaryti jiems normalias sąlygas mokytis, atskleisti gabumus. Posakis „davė Dievas vaikų, duos ir duonos“ teisingas tik iš dalies, dėsto savo nuomonę J. Pocienė. Ji ją grindžia pavyzdžiais, kaip neatsakingi gausių šeimų tėvai sulaužo vaikų gyvenimą.
O kaip savo šeimą kūrė ir planavo jie? „Tai buvo meilė iš pirmojo žvilgsnio. Susituokėme praėjus dviem mėnesiams nuo pažinties. Man buvo 27 metai, Mindaugui 30, jau nebe piemenys. Žinojome, kad abu norime vaikų, tačiau tada negalvojome, kiek jų turėsime“, – pasakoja daugiavaikė mama.

Niekada nesakyk niekada
„Tai, kad susilaukę dukters pavadinsime ją Pajauta, nusprendėme vos susipažinę. O susipažinome Kernavėje, kur yra Pajautos slėnis, po jį vaikščiodami Mindaugo karūnavimo šventėje. Taip pat buvo aišku: jei gims sūnus – pavadinsime Kerniumi“, – prisimena Jurgita. Šie planai išsipildė: Pociai augina dešimtmetę Pajautą, o keturmečio sūnaus vardas Kernius.
Po metų gimusi antroji dukra pavadinta Morta, kaip ir Mindaugo močiutė, šis vardas irgi susijęs su Lietuvos istorija. „Tada pagalvojau, kad žinau dar vieną gražų vardą – Barbora ir norėčiau jį kam nors duoti. Svajonė buvo įgyvendinta, kai po poros metų gimė dar viena dukra“, – šypsosi mama.
O kai po trijų dukterų pagaliau susilaukė ir sūnaus, tai buvo didžiausia laimė ir dovana. J. Pocienė svarsto, kad sunkiausia pirmagimio susilaukusiai mamai. Būna šioks toks šokas, kol persilauži, suvoki, kad dabar kiaurą parą esi atsakingas už kitą žmogų. Turi susitaikyti, kad nebegalėsi apsisukti ant kulno ir bėgti, kur panorėjusi. Ir Jurgitai, iki tol gyvenusiai aktyvų, nepriklausomą gyvenimą, nebuvo lengva.
Juolab kad patirties, kaip gyvena didelė šeima, ji neturėjo. Užaugo tradicinėje anų laikų lietuviškoje šeimoje, kurioje buvo mama, tėtis ir du vaikai. „Turėjome kaimynus, kurie augino tris vaikus. Man atrodė, kad kažkas negerai, nors buvo šauni, miela šeima. O paskui jie susilaukė ketvirto vaiko, tada baisėdamasi pagalvojau: ar jie proto bent kiek turi?“ – juokiasi prisiminusi asociacijos vadovė.

pociaiSėdėti namuose nenorėtų
Dabar jai keturi vaikai – visai nedaug, jei draugai dar vieną kitą palieka, net nesijaučia. Tad kai vyresnėlė prakalbo, kad būtų neblogai dar vienas lėliukas, Jurgita su vyru nesako „ne“: jei Dievulis panorės, bus dar vienas didelis džiaugsmas.
Žinoma, daugiavaikės šeimos finansinė padėtis yra sunkesnė, skaičiuotuvas visą laiką turi būti įjungtas, tenka išmokti taupyti, planuoti, skaičiuoti. Yra pasitaikę, kai nebeturėjo pinigų net maistui. Kiekvienai šeimai ateina laikotarpis, kai tenka susiveržti diržus ir priimti kardinalius sprendimus. Tačiau kai jauti didelę atsakomybę, visada atrasi išeitį ir keliausi pirmyn.
Jurgita ir Mindaugas – kūrybos žmonės. Planai, kūrybiniai projektai ir kartais, rodos, nerealūs sumanymai šioje šeimoje tarsi sklando ore. Dažniausiai idėjų generatorius yra Mindaugas. Jis aktyviai dalyvauja ir asociacijos, kurią jie kartu įkūrė, veikloje. „Jeigu ne Mindaugas, nieko nebūtų, jis man vis kumščiuoja ir ragina: „Daryk“, – pripažįsta J. Pocienė. – Abu esame aktyvūs ir tokie buvome, kol sukūrėme šeimą. Aš baigiau Lietuvos muzikos akademiją, esu smuikininkė, koncertuodama su vienu Vokietijos orkestru kone visą pasaulį apvažiavau.“
Vien sėdėti namie su vaikais Jurgita negalėtų ir nenorėtų. Jei ne ši veikla, būtų kita. Privalumas, kad dabar ji gali dirbti namie, o ne biure nuo ryto iki vakaro, todėl spėja ir košę išvirti, ir vaikus nuvežti į būrelius.
Į asociacijos renginius, keliones važiuoja kartu su vyru ir vaikais.

Svarbu išsaugoti šiltus ryšius
Kokie tėvai yra Jurgita ir Mindaugas? Sutuoktiniai mano, kad jie – atsakingi, rūpestingi. „Tėvų pareiga vaikus palaikyti net didžiausios gėdos, nesėkmės sekundę. Dėl to kiekvienam žmogui ir reikia šeimos. Kai tave supa mylintys žmonės, visada jautiesi saugus. Kad ir kokia nelaimė, tragedija ištiktų, jei žinai, kad gali grįžti į savo mažytį rojų, ne taip skaudžiai išgyveni“, – mąsto Jurgita.
Didelėje šeimoje labai svarbu, kad kiek­vienas vaikas turėtų galimybę pabūti su tėvais atskirai, po vieną, tuo momentu gauti visą jų dėmesį. Tai ypač svarbu vyresniosioms dukterims, todėl Pociai kuria naujas tradicijas. Per Velykų atostogas Mindaugas kasdien vykdamas reikalų tvarkyti vežiojosi ir Pajautą. Tėčio ryšys su į paauglystę žengiančia dukra ypač stiprus. Ir su kitais vaikais jis daug bendrauja.
Labai svarbu, kad šilti ryšiai tarp tėvų ir vaikų išliktų jiems augant, įsitikinusi Jurgita. Kaip iki šiol esantis stiprus jos ir jos mamos ryšys. Pasišnekėti iš širdies labai gera abiem, ir dukra jai viską iškloja, ir mama jai. Pajauta su močiute irgi kasdien susiskambina, išsipasakoja daugiau negu mamai.
„Mus abu kažkas gana taikliai pavadino pankais“, – šypsodamasi sako J. Pocienė. Bet šiuolaikiški, savitu stiliumi išsiskiriantys tėvai dėl to nepyksta: „Mūsų šeima tradicinė lietuviška, šeimos galva – vyras, o moteris – kaklas. Buitimi labiau rūpinuosi aš, vyras indų neplauna, tačiau valgyti kartais ir jis padaro. Jis nesiurbia kilimų, bet pasirūpina mano automobilio remontu. Natūraliai pasidalijame darbais, tačiau mūsų prioritetas – ne nuo ryto iki vakaro dulkes šluostyti. Kartais svarbiau visiems kur nors išlėkti ir pabūti kartu.“

Būtina kalbėti apie meilę
Naujausias asociacijos „Mes“ projektas – gegužės 18 dieną rengiama šeimų šventė ir eisena „Mes už šeimą“, skirta Tarptautinei šeimos dienai paminėti. „Šiuo renginiu norime parodyti, kad šeima – didžiausias mūsų turtas, laimė, o kartu ir atsakomybė. Kviečiame šeimas su vaikais, visa gimine išeiti į gatves ir pasirodyti, parodyti, kad turi vieni kitus“, – ragina J. Pocienė.
Dar vienas projektas, kurio žada imtis asociacija, – jaunimo švietimas, pasakoja Jurgita: „Planuojame važinėti po Lietuvą ir kalbėtis su aukštesniųjų klasių mokiniais apie šeimą, šeimos vertybes, rengti diskusijas. Požiūriai labai skirtingi, dauguma įsivaizduoja, kad šeima susikuria tarsi savaime, be jokių pastangų. O juk tai didelis, sunkus darbas su savimi ir su kitu žmogumi.“
Jurgitai skaudu, kai žinomi žmonės deklaruoja lengvabūdišką požiūrį: čia įsimylėjau, čia susituokiau, susilaukiau vaiko, susipykau, išsiskyriau, vėl susituokiau. Šeima ir santuoka dažnai tampa buitiniu dalyku, smulkmena, tarsi rankas nusiplauti. Dėl to labiausiai kenčia vaikai.
„Norėtųsi paaiškinti jiems, kad susipykus išsivaikščioti kiekvienam sau nėra kieta, kad nėra kieta susituokti vos susitikus. Reikia suvokti: pykčiai, nesutarimai yra tik smulkmena mūsų gyvenimo kelyje. Jei pasirinkome eiti kartu, reikia eiti žiūrint viena kryptimi. Tai labai sunkus darbas. Šeima negali būti ir nėra kuriama tik, kaip sakoma, for fun“, – dėsto projekto esmę jo sumanytoja.
„Nepaisant gražios meilės istorijos, visko buvo ir mūsų šeimoje. Aukštumų, žemumų, pelkių ir vėl rojus. Aš dėkinga savo vyrui, kad išbuvo su manimi, kaip ir aš išbuvau su juo, kad mes ištvėrėme kiekvieną pyktį, nesusipratimą. Svarbu kalbėti su vaikais apie meilę, jausmus, dvasinius dalykus. Be meilės taptume cinikais“, – dalijasi mintimis J. Pocienė.

seimininke Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.