Kaunas +11,2 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024
Kaunas +11,2 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024

Ką gali ir ko ne kraštovaizdžio dizaineris

2021/01/27


                 

Nenuostabu, kad į namų aplinką žvelgiame kaip į savo minčių, fantazijos atspindį. Bet, kaip visa tai sukurti: bandyti pačiam ir metų metus mokytis iš savo klaidų ar ieškoti specialisto? Tik ar jis supras mano viziją, ar man patiks rezultatas, ar nebus per brangu? Ką jis gali pasiūlyti? Šimtai klausimų... „Aplinkos kūrimas prasideda nuo projekto. Jei abejojate savo žiniomis, tai bent šią dalį verta patikėti profesionalams. Visko būna, tačiau dažniausiai su tais pačiais ar net mažesniais resursais profesionalas pasieks geresnį rezultatą“, – šypsosi kraštovaizdžio dizainerė, „Viržių medelyno“ savininkė Eglė Sūnilaitienė.

Giedrė RYMEIKYTĖ

 

Svarstant apie apželdinimo specialisto paslaugas, kyla klausimas, kiek kainuos ir ką už tai gausime. Kada žmogus nusprendžia namų aplinkos apželdinimą patikėti kitam?

Viskas taip, kaip ir statant namą. Galima statyti labai brangų arba visai pigų. Projektuoti gali architektas, o gali susiprojektuoti pats ir architektas pigiai perbraižys. Statyti taip pat gali pats arba samdyti statytojų įmonę. Dažnai žmogus pasiskaito literatūros, pabando daryti pats, o kai rezultatas netenkina, jau ieško specialisto.

Kaina priklausys nuo žmogaus norų, galimybių ir apželdintojo. Sunku kalbėti už visus, rinkoje yra visko. Pavyzdžiui, „Viržių medelyne“ konsultacija Kauno mieste kainuoja nuo 60 eurų. Konsultacija ir pigiausia vizualizacija su augalų derinio sąrašu kainuoja nuo 150 eurų. Tai nuo brangesnio dendrologinio plano skiriasi tuo, kad žmogus turės augalų derinį, bet negalės tiksliai susiskaičiuoti, kiek jam kainuos visi augalai. Bet jei užsakovo tikslas sutaupyti ir jis vis tiek augalus pirks palaipsniui, tai visai patogu.

Kokie pagrindiniai sunkumai, su kuriais susiduriama, kai projektuoji pats? Kokias problemas išsprendžia kraštovaizdžio dizaineris?

Pagrindinis skirtumas tarp profesionalo ir mėgėjo yra tas, kad specialistas dažniausiai tiksliai žino, kaip išspręsti vieną ar kitą sklypo problemą projektuojant jo erdves. Augalais ir dizaino kūrimo principais galima gana pigiai išspręsti nemažai klausimų. Profesionalas moka užmaskuoti tai, ko nenorima matyti, pagal galimybes apsaugoti nuo vėjo, parinkti augalus pagal apšvietimą ir žiūrėjimo kryptį. Nors klystame visi, tikimybė, kad suklys ar apie ką nors nepagalvos mėgėjas, didesnė. Pavyzdžiui, dažna klaida, kai, norint užstoti netinkamą vaizdą, susodinami akcentiniai augalai, kurie, užuot užstoję, dar labiau pritraukia žvilgsnį.

Klientui kraštovaizdžio dizaineris gali pasiūlyti įvairių paslaugų: nuo konsultacijos, dendrologinio plano iki pilno projekto su situacijos analize, aiškinamuoju raštu, kuriame paaiškinama, kodėl priimtas vienas ar kitas sprendimas, taip pat vizualizacijų. Jos reikalingos tam, kad būtų aišku, apie ką kalbama. Dažnai dendrologinio plano žmogus nesupranta – mato tik augalų pavadinimus, bet nesupranta, kas ten per rutuliukai. Tokiu atveju vizualizacija padeda suvokti, koks siekiamas projekto rezultatas. Galima užsakyti suprojektuoti takus, laistymo ir apšvietimo sistemas.

Klientui norint, vizualizacijoje galima suprojektuoti sklypo takelius.

Žmonėms pateikiamos nuostabios projekto vizualizacijos, kuriose vaizduojami vienu metu žydintys augalai. Akivaizdu, kad realybėje to tikėtis neverta, tačiau kartais imame ir pasvajojame apie rojaus sodus nuo pavasario iki rudens. Kyla klausimas – kiek įgyvendintas projektas atitiks tikrovę?

Vizualizacijoje vaizduojami vienu metu žydintys augalai – daugumos net ir labai brangių vizualizavimo programų bėda. Jos tiesiog taip veikia. Bet tai nėra blogai. Vaizdas, kai vienu metu matai visus žydinčius augalus, parodo bendrą sklypo koncepciją ir spalvinį derinį (nedarant vizualizacijos, tą galima matyti ir augalų žydėjimo koliaže).

Žinoma, jei klientui labai reikia ir jis pasiryžęs už tai mokėti, galima daryti vizualizacijas visiems metų laikams. Tačiau vargu ar tai bus tikslu, nes augalas gyvas ir jam neįsakysi žydėti tiksliai tą mėnesį. Tarkim, 2019 metų vasara parodė, kad gamtai panorėjus augalai gali sužydėti ir visi vienu metu, o ne pagal ilgamečius stebėjimus nustatytą žydėjimo laiką. Todėl gerai, kai projekte matyti, kaip tarpusavyje dera kurio nors metų laiko žiedai – nes maža kas...

Apželdintojų, aplinkos dizainerių daug. Kaip pasirinkti vieną? Kokius klausimus užduoti, kad suprastum, jog šis dizaineris išpildys lūkesčius?

Net jei kreipiatės į profesionalą, niekas neatleidžia nuo namų darbų! Pirmiausia reikia žinoti, ko norite. Juk neiname į piceriją, kai pageidaujame cepelinų, o išsirinkę maitinimo įstaigą, teiraujamės apie meniu esančius patiekalus, kol įsitikiname, kad pasirinkimas nenuvils. Taip ir su aplinkos projektavimu.

Pirmiausia verta paklausinėti rekomendacijų, pažiūrėti (internete, viešose erdvėse, pas kaimynus), kokie aplinkos sprendimai jums patinka ir kas tai projektavo. Tada siūlau nepatingėti internete paieškoti kitų to apželdintojo darbų – geriau suprasite, koks jo stilius. Tai daryti būtina net tada, jei specialistą jums rekomendavo. Sakoma, skonis draugų neturi, ir nebūtinai jums patiks tai, kas patinka draugei!

Radus apželdintoją, kurio darbo stilius žavi, reiktų su juo pasikalbėti. Vargu, ar yra vienas stebuklingas klausimas, į kurį gavus atsakymą taptų aišku, tinka specialistas ar ne. Bet jei nuspręsite samdyti, su juo teks bendrauti nemažai. Dėl to svarbu, ar jus supranta, kokios jūsų sklypo problemos jam atrodo aktualiausios ir ar tai sutampa su jūsų nuomone. Visada geriau, kai žmonės būsimą apželdinimą mato panašiai, tada nekyla nesusipratimų ir klientas lieka labiau patenkintas.

Daugybę metų dirbate kraštovaizdžio dizaino srityje. Patarkite, ko galima tikėtis iš aplinkos projektuotojo?

Galima ir reikia tikėtis, kad projektuotojas, esant galimybei, išspręs jam įvardytas problemas. Pavyzdžiui, paprašytas maksimaliai taupyti resursus, patars, ką galima pasisėti, užuot pirkus daigus, kokius augalus galima pirkti mažus, o kokius – didesnius, kad už išleistus pinigus iškart sukurtume maksimaliai gerą vaizdą.

Turėjau atvejį, kai klientė nedideliame sklype labai norėjo šiltnamio, bet niekaip nerado vietos. Apžiūrint sklypą pilką žiemos dieną atrodė, kad problema neišsprendžiama: sklypas mažas, erdvės nėra. Tačiau pradėjus ieškoti išeičių, jos atsirado. Šiuolaikinės projektavimo programos leidžia sklypą susieti su realia vieta ir sumaketuoti vadinamąją saulės studiją, kuri parodo, kur kokį mėnesį krinta kokio dydžio šešėlis. Taip išstudijavus sklypą, sutilpo ir mažas šiltnamis, ir prieskonių lysvelė, ir 5 šilauogių krūmeliai. Visa tai atlikta optiškai pratempiant sklypą, kad nenukentėtų jo estetinis vaizdas!

…o taip pat paminėkite, ko iš jo nesitikėti?

Nesitikėti, kad vienu metu bus greitai, gerai ir pigiai (senas anekdotas byloja – išsirinkite bet kuriuos du punktus!). Projektai, kurie daromi gerai ir dabar pat, bus žymiai brangesni, nes reiks samdyti daugiau kvalifikuotų žmonių. Mat, žmonės mėgsta kreiptis į projektuotoją tik pavasarį ir visi vienu kartu, bet juk visiems iš karto nesuprojektuosi, jei nori tą padaryti kokybiškai. Taigi artėjant pavasariui su kiekviena diena šansai, kad pateksite pas norimą specialistą, vis mažesni, kovą vilties visai nebelieka – visi, kas moka dirbti, jau dirba! Vis dėlto galima sugudrauti kreipiantis pirmam, geriausia dabar, žiemą, kai kraštovaizdžio dizaineriai laisvesni, tada ir dėmesys klientui didesnis, ir projektą gausite greičiau.

 

Eglės Sūnilaitienės nuotraukos

2021-01-27

Dalintis

2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Aktualu „ekologams“: keitėsi kai kurių sertifikavimo įkainių formuluotės

Žemės ūkio ministro kovo 26 dienos įsakymu buvo atlikti daliniai ekologinės gamybos sertifikavimo (oficialios kontrolės) įkainių keitimai. Patikslintos tik atskirų įkainių formuluotės, o įkainių dydžiai nesikeitė.
2024/03/29

Aplinkosaugininkai ragina pamiršti pataisus ir skinti kuo daugiau invazinių sausakrūmių

Artėjant gražiausiai pavasario šventei – Šv. Velykoms, daugelis ieško originalių būdų papuošti namus ir šventinį stalą. Aplinkos ministerija siūlo savo erdvių puošybai pasirinkti natūralias, tvarias ...
2024/03/29

UŽŪT vadovas apie Ukrainos ir Lenkijos derybas dėl sienų blokados

Ukrainos žemės ūkio tarybos (UŽŪT) vadovas Andriy Dykun kartu su kitų šakinių asociacijų atstovais dalyvavo kovo 27 d. Varšuvoje vykusiame dvišaliame Ukrainos ir Lenkijos žemės ūkio ministrų susitikime dėl žemės ūkio eksporto ...
2024/03/29

Tautinės mažumos Lietuvoje, bet ar Lietuvos?

Lietuvos statistikos departamento 2021 m. visuotinio gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno 2 mln. 810 tūkst. gyventojų, iš kurių 432 tūkst. yra tautinių mažumų atstovai, t. y. 15,4 proc. Skaitlingiausiomis tautinėm...
2024/03/29

Prieš Velykas – gyvūnų teisių gynėjų akcija

Nevyriausybinė gyvūnų teisių gynimo organizacija artėjant Velykoms surengė kampaniją „Išteisink už grotų kalinčias vištas“. Šįkart norima labiau paspausti Lietuvos įmones, kurios naudoja narvuose laikomų viš...
2024/03/29

Teisėsaugos veiksmai „darbiečių“ būstinėje – tiriant 500 tūkst. eurų pasisavinimą EP

Po šią savaitę atliktų procesinių veiksmų Darbo partijos būstinėje Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) paskelbė apie atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl galimo daugiau nei 500 tūkst. eurų įgijimo apgaule imituojant ir nevykdant Europo...
2024/03/29

Vaikų gyvenimui po pamokų „Maxima“ skiria 130 tūkst. Eur – paraiškų laukia iki balandžio 21 d.

Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ jau dešimtą pavasarį kviečia bendruomenes teikti paraiškas dalyvauti socialiniame projekte „Mes – bendruomenė“ ir gauti iki 10 tūkst. Eur finansinę paramą sav...
2024/03/29

Ekologinių sistemų išmokų dydžiai ir reikalavimai

Ūkininkai, teikdami tiesioginių išmokų paraišką, gali savanoriškai pasirinkti dalyvauti klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingose sistemose (ekologinėse sistemose) bei pretenduoti į išmokas. Kviečiame susipažinti ...