Kaip sumažinti išlaidas ir padidinti derlių

Žemdirbiai žino, kad ūkio pelningumui labiausiai kenkia didelės kuro kainos bei sena ir neefektyvi žemės ūkio technika. Šiandien žemės ūkio technika gaminama pasitelkiant naujausias technologijas, kurios mažina kuro sąnaudas, darbą daro patogesniu ir našesniu. Kaip išsirinkti ūkio padargus, kad jie gerintų ūkio rezultatus? Apie tai pasakoja naują ir naudotą žemės ūkio techniką parduodančios bei remontuojančios Šilutės bendrovės „Eksporto gama“ komercijos direktorius Giedrius Gavėnis.
Kaip teigia specialistas, kuro kainos sudaro vienas iš didžiausių ūkininkų išlaidų, tačiau reikia įvertinti ir kitas, kartais ne tokias akivaizdžias sąnaudas.
„Kokybiška žemės ūkio technika taupo ne tik kurą, bet ir sėklas, trąšas, laiką – ji leidžia efektyviau ir greičiau po lauką išbarstyti grūdus, tolygiai paskirstyti mėšlą ar sumaišyti pašarą. Todėl ieškojome partnerių, kurie mūsų kraštiečiams pasiūlytų naudingiausią techniką“, – teigia G. Gavėnis.
„Eksporto gama“ šiemet pradėjo atstovauti Vakarų Europoje žinomą žemės ūkio technikos gamintoją „Strautmann“. Ši vokiška technika garsėja aukšta kokybe, racionaliais ir patikimais techniniais sprendimais. „Eksporto gama“ yra vienintelis oficialus įgaliotasis Vokietijos kompanijos „R. Strautmann & Sohne“ atstovas Lietuvoje. „Strautmann“ ženklu pažymėtus agregatus įvairių pasaulio šalių ūkininkai naudoja jau daugiau kaip 80 metų.

Mobili ir kokybiška priekaba
 
Vienas iš universaliausių padargų, kuris privalo būti kokybiškas, praktiškas ir patikimas – priekaba.
„Svarbu išsirinkti mobilią, patvarią ir poreikius atitinkančią priekabą, kuri būtų naudinga ūkio darbuose. Kartais ūkininkai nusprendžia, kad priekaba nėra tas padargas, į kurį verta investuoti ir, siekdami sutaupyti, išsirenka pigiausią, nepatikimo gamintojo priekabą. Atėjus darbymečiui, kai reikia pervežti didelį, sunkų krovinį, ne vienam tenka ieškoti kaimyno pagalbos, kurio priekaba sukonstruota tvirčiau, kokybiškiau ir patvariau“, – atkreipia dėmesį G. Gavėnis.
Priekabos skiriasi ne tik savo talpa ir tvirtumu, bet ir kitais sprendimais. Pavyzdžiui, Vokietijos bendrovės „Strautmann“ gaminamose priekabose įmontuotas centrinis užraktas palengvina bortų lenkimą, fiksavimą. Ši bendrovė siūlo įvairių dydžių ir konstrukcijų priekabas, kurių rėmus gamina iš stabilių C profilių, o tuščiavidurių erdvių standartinis sandarinimas užtikrina apsaugą nuo korozijos.
„Dideles darbų apimtis ir galingą techniką turintiems ūkininkams, kuriems reikia talpių ir patikimų padargų, skirta „Giga-Trailer“ linija. Šios priekabos yra ypač talpios – iki 80 m³, jų bendroji masė gali siekti iki 24 tonų, – teigia įmonės komercijos direktorius. – Šios linijos padargai išsiskiria hidraulinėmis judančiomis grindimis ir kūgio formos platforma, kuri užtikrina saugų krovinio iškrovimą.“

Kokybiškas pašaro rinktuvas

Kokios kokybės pašaras pasiekia sandėlius, priklauso nuo jo surinkimui naudotos technikos. Pašnekovo teigimu, naujos kartos pašaro rinktuvai turi mažai energijos naudojančią nepertraukiamo srauto sistemą CFS (angl. Continuous Flow System). Ji leidžia optimaliai pripildyti priekabą, pasižymi dideliu našumu, prisitaiko prie žemės paviršiaus, o peiliai eksploatuojami ilgiau nei įprastai.
„Renkantis pašaro rinktuvą pirmiausia reikia nuspręsti, kokios talpos padargas reikalingas. Nedideliam ūkiui pakanka 50–55 m³, o didesniam – 70 ar net 90 m³ pašaro talpinančio rinktuvo. Jeigu artimiausiu metu planuojate plėsti ūkį, geriau iš karto rinkitės didesnį, talpesnį padargą, – pataria G. Gavėnis. – Įsigyjant pašaro rinktuvą reikia atkreipti dėmesį ir į turimo traktoriaus galingumą – kuo didesnis pašaro rinktuvas, tuo galingesnio traktoriaus reiks. Pašaro rinktuvuose labiausiai dėvisi ėmimo mechanizmas, konvejerinis mazgas su smulkinimo mechanizmu ir varomoji įranga – renkantis padargą ypatingą dėmesį reikia atkreipti į šių agregatų kokybę.“

Kasdien naudojamas padargas
 
Daugelis padargų ūkyje naudojami sezoniškai, po kelis mėnesius ar savaites per metus. Pašaro maišytuvas, ko gero, dažniausiai galvijų ūkyje naudojamas padargas, kuris turi ne tik išsaugoti pašaro maistinę vertę, užtikrinti didelę maišymo spartą, bet ir būti lengvai prižiūrimas, paprastas naudoti.
„Svarbiausios maišytuvo dalys – reduktorius, maišymo sraigtas ir talpykla. Jų kokybė ir geras tarpusavio suderinamumas užtikrina pašaro kokybę, darbo spartą ir mažą energijos naudojimą. Taip pat svarbūs ir papildomi priedai, gerinantys kokybę, lengvinantys darbą“, – pataria specialistas.
Daugiau kaip 80 metų veikianti Vokietijos bendrovė „Strautmann“ savo padarguose naudoja unikalų maišymo sraigtą „Vario“ su reguliuojamaisiais peiliais, kuris padeda sparčiai ir vienodai sumaišyti visus pašaro komponentus. Kadangi maišytuvo peiliai nukreipti į vidų, reikia mažiau galios, o tai sutaupo iki 25 % degalų. Greitai ir tolygiai padalinti pašarą padeda papildomas valymo įtaisas maišymo sraigto apačioje.
„Mūsų specialistai, išnagrinėję kliento poreikius, pasiūlo optimalią kokybiško pašaro maišytuvo komplektaciją. Šiuo metu galime pasiūlyti 1.500 skirtingų pašarų maišytuvų komplektacijų – taigi kiekvienam nesunkiai randame tinkamiausią variantą“, – teigia G. Gavėnis.

Servisas taupo laiką
 
Net kokybiška pašarų ruošimo technika, priekabos, kratytuvai reikalauja priežiūros. Kaip teigia pašnekovas, jau praėjo laikai, kai kiekvienas ūkininkas savo žemės ūkio techniką ardydavo kieme ir pats bandydavo ją sutaisyti.
„Žmonės vis labiau brangina savo laiką. Jie supranta, kad sugedusią techniką labiau apsimoka atiduoti į profesionalų rankas, o tas kelias dienas, kada patys bandytų remontuoti, jie gali skirti pelningesnei veiklai“, – teigia G. Gavėnis.
„Eksporto gama“ parduoda naują, naudotą, remontuoja sugedusią techniką, prekiauja atsarginėmis dalimis. Bendrovė yra vienintelis oficialus įgaliotasis „Strautmann“ atstovas Lietuvoje.
„Eksporto gamos“ specialistai taip pat padeda ir tarpininkauja parengiant dokumentus Europos Sąjungos paramai gauti, žemės ūkio technikai įsigyti.
Daugiau informacijos www.eksportogama.lt