Columbus +15,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +15,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024

Kas valdo situaciją žemės ūkio sektoriuje?

2022/01/11


Vakar, pirmadienį, Vilniuje Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) surengė spaudos konferenciją dėl žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko. Renginyje buvo klausiama: ar žemdirbiams ministras meluoja, ar nevaldo situacijos?

LŽŪT pirmininkės ir Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos vadovės Danutės Karalevičienės teigimu, žemės ūkio ministras K. Navickas klaidina Seimo Kaimo reikalų komitetą ir socialinius partnerius, teigdamas, jog ministerija Europos Komisijai laiku pateikė Žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginį planą, nors iš Europos Sąjungos komisijos pranešimo paaiškėjo, kad Lietuva strateginio plano gruodžio 31 d. nepateikė.

Renginyje be LŽŪT pirmininkės D. Karalevičienės dalyvavo Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Raimundas Juknevičius, Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) prezidentas Jonas Vilionis ir Lietuvo žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) generalinis direktorius Jonas Sviderskis.

Kaip sakė LŽŪT pirmininkė D. Karalevičienė, praėjusią savaitę (sausio 5 d.), kai Strateginis planas jau turėjo būti Briuselyje, Seimo Kaimo reikalų komitetas dar siūlė Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) koreguoti tiesioginių išmokų skyrimo 2023–2027 metų tvarką.  Šešiais balsais prieš vieną Seimo KRK pritarė, kad išmokų „lubos“ siektų 100 tūkst. Eur, numatant galimybę išskaičiuoti per metus su vykdoma veikla sumokėtus atlyginimus ir su jais susijusius mokesčius. Tokiu sprendimu būtų skatinama kurti ir išlaikyti darbo vietas. ŽŪM siūlė žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane numatyti šiek tiek griežtesnius ribojimus – didesnės nei 60 tūkst. Eur tiesioginės išmokos būtų mažinamos 85 proc., išskaičiuojant darbo užmokestį ir su juo susijusius mokesčius. 2021 m. pavasarį daliai Seimo narių pasiūlius iki 150 tūkst. Eur riboti tiesiogines išmokas, ministras K. Navickas tada teigė, kad „lubų“ efektą lemtų tai, kokie susijusių žemės ūkio įmonių ar ūkininkų kriterijai bus taikomi. ES Tarybai 2020 m. liepos mėn. patvirtinus 2021–2027 metų ES biudžetą, buvo paskelbta, kad tiesioginės išmokos stambiesiems ūkiams turėtų būti apribotos iki 100 tūkst. Eur, tačiau galutinis sprendimas paliktas valstybėms narėms.

„Žemės ūkio ministro išsiųstą Strateginį planą mes ketiname apskųsti Europos Komisijai, nes su mumis jis derintas nebuvo ir nežinia, koks variantas pasieks Briuselį. Pieno gamintojai siūlė nediferencijuoti išmokų už karves, palikti išmokas už pieninius bulius, tačiau galutiniame strategijos variante to neliko. Mane stebina strategijoje minimos paramos programos, kurios tarsi orientuotos remti miestiečius, norinčius įsikurti kaime. Tokios praktikos mes jau turime, aplink Vilnių, Trakus  apsigyvenę tūkstančiai tariamų ūkininkų, kurie nieko negamina, tik naudojasi valstybės lengvatomis“, – piktinosi LŽŪT pirmininkė D. Karalevičienė.

LPGA prezidentas J. Vilionis pateikė niūroką Lietuvos žemės ūkio sektoriaus perspektyvą. Jo teigimu, šalyje mažėja mėsos ir pieno ūkių, nes tą provokuoja mažos supirkimo kainos ir neadekvati europinė bei nacionalinė parama. „Ministras su žemdirbiais nesikalba, nebendrauja, – sakė J. Vilionis, – kaip tada jis gali atstovauti žemės ūkio sektoriui, jeigu nežino situacijos?“

Konkrečiais skaičiavimais pagrįstą žemės ūkio bendrovių situaciją apibūdino LŽŪBA generalinis direktorius J. Sviderskis, išeičių iš susidariusios padėties, kai „apačios“ nepatenkintos, o „viršūnės“ nesugeba, ieškojo LŪS pirmininkas R. Juknevičius. „Tiesioginių išmokų „lubos“ neturi būti primestos aklai, neįsigilinus į Lietuvos žemės ūkio specifiką, kaip yra dabar, – sakė J. Sviderskis. – Naujoji strategija taikyta riboti stambių prekinių ūkių verslą, tačiau iš esmės savo išmokų diferencijavimu labiausiai nuskurdins smulkius ir vidutinius ūkius, neskatins jų plėtrai.“

Spaudos konferencijos dalyviai aptarė ir apie žemdirbius formuojamą neigiamą viešąją nuomonę, komunikacijos tarp kaimo ir ministerijos trūkumą. Pabaigoje buvo pasakytas jau ne kartą girdėtas siūlymas ministrui K. Navickui palikti žemės ūkio vadovo kėdę. Dėl protesto akcijų prie ŽŪM garsiai kalbėta nebuvo, bet idėja brandinama.

Žiniasklaidos atstovams, pasibaigus LŽŪT spaudos konferencijai, po pusvalandžio ŽŪM buvo surengtas susitikimas su ministru K. Navicku.

2022-01-11 ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS Lietuvos žemės ūkio taryba, LŽŪT, Danutė Karalevičienė, žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginis planas, Justinas Adomaitis, Ūkininko patarėjas
Dalintis
2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...