Columbus +16,7 °C Dangus giedras
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +16,7 °C Dangus giedras
Penktadienis, 19 Bal 2024

Kas yra GAAB ir kaip su juo gyventi?

2022/09/22


Antradienį Kelmės kultūros centre Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) surengė  konferenciją „Naujas KPP laikotarpis ir jo įgyvendinimo iššūkiai“. Daugiausia dėmesio skirta artimiausių kelerių metų laikotarpiui, nes nuo 2023-ųjų ūkininkams bus taikoma daug naujų reikalavimų ir įsipareigojimų. Maždaug šimtui dalyvių, ne tik iš Kelmės rajono, būsimas naujoves aiškino ir į klausimus atsakė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir viceministras Egidijus Giedraitis.

Lietuvos žemės ūkio taryba, GAAB, Kęstutis Navickas, Egidijus Giedraitis, Martynas Puidokas LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius, LŽŪT pirmininkė Danutė Karalevičienė, Lietuvos uogų augintojų, perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos direktorė Audronė Ispiryan, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas.

Ūkininkų susirūpinimas – akivaizdus

zum, kestutis navickas Ūkininkas Rolandas Sabaliauskas domėjosi, ar ražienos irgi bus įskaitytos kaip augalinės liekanos ir ar už tai bus galima gauti išmokas.

Pasak Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininko Martyno Puidoko, apie 90 proc. ūkininkų net nežino, ką reiškia trumpinys GAAB (žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimai) ir ekoschemos. Renginio metu Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Raimundas Juknevičius žemdirbių paklausė, ar yra tokių, kurie jau susipažino su Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiu planu. Pakilo tik penkios rankos. Tai iliustruoja, kaip svarbu jiems buvo šiame forume sužinoti visas naujoves.

„Visi kartu turime išsiaiškinti, kas mūsų laukia, kad žinotume, jog į iškilusius klausimus gali atsakyti Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM), „Ekoagros“, Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) atstovai. Džiaugiuosi, kad rengiant šią konferenciją aktyviai prisidėjo Kelmės rajono savivaldybės meras Ildefonsas Petkevičius“, – atidarydama konferenciją teigė LŽŪT pirmininkė Danutė Karalevičienė, kuri yra ir Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos (LNŽNA) vadovė.

„Kai derlius jau aruoduose, visi galime atsipūsti ir ramiau gyventi. Kaip ilgametis ūkininkas galiu pasakyti, kad žemės ūkyje klausimų buvo ir bus. Kiekvienas žemdirbys, o tai yra svarbu, savo darbus planuoja, toks nuoseklumas jam leidžia išgyventi ir plėtoti ūkį. Tikėkimės, kad išgirsime konkrečius atsakymus, kokią žemės ūkio ateitį mato institucijų vadovai.

Ir kokie uždaviniai keliami ūkininkams, galėsime tuos atsakymus įvertinti ir priimti sprendimus, kaip toliau gyventi“, – kalbėjo I. Petkevičius.

Meras pastebėjo, kad reikalavimai skirti tam, kad mūsų gamta būtų švari, žmonės maitintųsi sveiku maistu ir kuo mažiau sirgtų. Pasak jo, žemdirbiai privalo turėti ir moralinę atsakomybę už savo veiklą, jis įsitikinęs, kad ūkininkai tikrai siekia naudos ne tik sau. Pasidžiaugė ir M. Puidoku, kuris Lietuvos žemės ūkio tarybą pakvietė į Kelmę.

Deramasi dėl prisiimtų įsipareigojimų

Ministras K. Navickas sakė, kad gyvas bendravimas yra teigiamas dalykas, nes išgirdus atsakymus į klausimus sumažėja nerimas. Nuo kitų metų keičiama žemės ūkio politika, atsiras pokyčių dėl ekoschemų, dėl kompleksiškumo, nes tai yra sąlygos, pagal kurias visos Europos Sąjungos (ES) valstybės narės gauna finansavimą, skirtą žemės ūkiui.

„Strateginis planas yra esminis dokumentas, kurio pagrindu skirstomos programos ir žemės ūkiui skirti pinigai. Technines konsultacijas, derybas su Europos Komisija (EK) esame jau beveik baigę. Šiandien yra ta diena, kai tikimasi, kad techniniai klausimai bus baigti, o penktadienį jau oficialiai galėsime pateikti visą strateginį planą. Yra keletas atvirų, Lietuvai skaudžių klausimų. Ateinantį pirmadienį trys Baltijos šalių ministrai mano iniciatyva susitiks su ES žemės ūkio komisaru, kalbėsime dėl pievų ir ganyklų reikalavimų“, – teigė K. Navickas.

Jis pažymėjo, kad 2004 m. Lietuva prisiėmė įsipareigojimus išlaikyti referencinius daugiamečių pievų ir ganyklų plotus. O dabar šalyje, praėjus 18 metų, situacija yra gerokai pasikeitusi. Todėl nuo visų deklaruotų plotų išlaikyti 20–21 proc. daugiamečių pievų ir ganyklų – tikrai didelis įsipareigojimas dėl pasikeitusios, ūkininkams nepalankios metodikos skaičiavimo ir pan.

„Mes prašome EK pirmiausia išaiškinti, kokiais tikslais numatyti tokie referenciniai dydžiai, ar jie uždėti dėl biologinės įvairovės apsaugos. Tai turėtų būti sprendžiama ne procentais, o konkrečiais planavimo sprendimais – ar jie yra reikalingi dėl klimato kaitos. Jeigu dėl jos, manome, kad yra labai neteisinga neįvertinti pastangų, kai Lietuva pradėjo didinti miškingumą, ir į šias pastabas tikrai turi būti atsižvelgta“, – aiškino ministras.

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje.

 

2022.09.22

ŪP korespondentas Stasys BIELSKIS

Susijusios temos - skaitykite: Lietuvos žemės ūkio taryba, GAAB, Kęstutis Navickas, Egidijus Giedraitis, Martynas Puidokas

Dalintis
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/18

Naujosios Zelandijos „Fonterra“ traukiasi iš „Rokiškio sūrio“

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ traukiasi strateginė investuotoja, didžiausia pasaulyje pieno eksportuotoja – Naujosios Zelandijos kompanija „Fonterra“, turėjusi 10 proc. ak...
2024/04/18

Administracinė našta ūkininkams – kaip akmuo po kaklu

Europos Komisija (EK) baigė ūkininkų apklausą apie administracinę naštą, su kuria jie susiduria kasdieniame darbe. Už žemės ūkį atsakingas EK narys Januszas Wojciechowskis tikisi, kad, apžvelgus Europos Sąjungos (ES) ūkininkų problemas, bus...
2024/04/18

Žemės ūkį pripažinti strateginiu Europos turtu!

Europos Sąjungai ruošiantis artėjantiems rinkimams, kurie vyks birželio 6–9 d., Europos žemės ūkio ir kooperatyvų organizacijos „Copa“ ir „Cogeca“ šiandien paskelbė savo Europos rinkimų manifestą. Pasimo...
2024/04/18

Penktadienį protestą rengiantis maitinimo verslas prašo grąžinti 9 proc. PVM lengvatą

Maitinimo sektoriaus atstovai penktadienį prie Vyriausybės rengia protesto akciją reikalaudami grąžinti iki šių metų galiojusį lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą. 
2024/04/18

Parama smulkiesiems ūkiams: padidintos lėšos ir pratęstas paraiškų rinkimo laikotarpis

Siekiant smulkiesiems ūkiams sudaryti kuo palankesnes sąlygas gauti Europos Sąjungos paramą, Žemės ūkio ministerija padidino jiems skirtas lėšas ir pratęsė paraiškų rinkimo laikotarpį.
2024/04/18

Sugriežtinus vežimo reikalavimus, nukentėtų gyvulininkystės sektorius

Europos Komisijai paskelbus siūlymą keisti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą dėl gyvūnų apsaugos juos vežant ir atliekant susijusias operacijas, Lietuvos gyvulių augintojai neslėpė, kad jei būtų patvirtintos naujos sugriežtintos taisyklės &...
2024/04/18

Lietuvoje degalų kainos padidėjo, tačiau išlieka mažiausios tarp kaimynų

Praėjusią savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje padidėjo: benzinas pabrango 0,4 proc., o dyzelinas – 0,2 procento. Benzinas brangsta jau ketvirtą savaitę, dyzelinas – trečią savaitę iš eilės. Tačiau mūsų šalyje degala...
2024/04/18

Skiriamos dotacijos privačių miškų kokybei gerinti

Miškų savininkams, norintiems pagerinti jiems priklausančių išretėjusių ir ekonomiškai menkaverčių medynų ar krūmynų kokybę, pertvarkant juos į produktyvius ir atsparius klimato kaitai medynus, bus skiriamos dotacijos. Aplinko...