Columbus +13,0 °C Debesuota
Antradienis, 16 Bal 2024
Columbus +13,0 °C Debesuota
Antradienis, 16 Bal 2024

Kuo daugiau žinių – tuo mažiau įgėlimų

2021/05/22


Broliai bitininkai: Ignas su dūmine rankose, Vilius – su koriu.

Manoma, kad Albertas Einšteinas yra sakęs, jog jei bitės išnyktų nuo žemės paviršiaus, žmonija išgyventų vos kelerius metus. Kad ir kas būtų tikrasis šių žodžių autorius, jis yra arti tiesos, nes išmirus bitėms nuo mūsų stalo dingtų dauguma daržovių ir vaisių, neliktų laukinių gėlių, medvilnės ir kavos... Bet šįkart – apie tai, kaip bitės gyvena, ko imtis žengiant pirmuosius bitininkavimo žingsnius. Ko vengti ir ką reikėtų žinoti, atskleidžia Vilius Jackevičius, kartu su broliu Ignu laikantis apie 230 avilių ir įkūręs vieną žinomiausių Lietuvoje bitininkystės bendrovių „Brolių medus“.

Rytas PAUKŠTYS

   

Bitininkaujate jau dešimtmetį, šiuo metu mokote pradedančius bitininkus, pristatote amatą vaikams. Tad nuo ko pradėti bitininkauti?

Bitininkai rekomenduoja daugiaaukščius avilius.

Pirmiausia įsigyti du tris avilius su bitėmis. Kodėl ne vieną? Vienas – didelė rizika, kad dėl klaidų, kurių neišvengia naujokai, pavyzdžiui, rudenį sutraiškius motinėlę, bičių šeima neperžiemos. Tada bus graudu ir dings noras auginti bites. Kai aviliai keli, didesnė tikimybė, kad viskas bus gerai. Yra galimybė padalinti perus, silpniau augančią šeimą pastiprinti.

Antras labai svarbus dalykas – reikia turėti žmogų, kuris galėtų pakonsultuoti. Šiandien internete tiek daug informacijos, kad lengva pasiklysti. Pavyzdžiui, tarp augalų žydėjimo Marijampolėje ir Kupiškyje yra 2–3 savaičių skirtumas. Paskaitęs, kad kažkas jau suka žibučių medų, žmogus puola dėti avilyje aukštus, nepagalvodamas, kad jam to daryti gal dar nereikia, nes regionas kitas ir kiekviena bičių šeima individuali. Todėl konsultantas yra nepamainomas. Žinoma, prireikia aprangos, įnagių: kaukės, šluotelių, dūminės, koštuvo, medsukio. Tai kainuoja – pradžiai reikėtų mažiausiai 2 000 eurų.

Kokius ir kiek avilių reikia įsigyti? Kaip ir kur juos statyti?

Rekomenduojame daugiaaukščius avilius, nes tokie labiausiai patinka bitėms. Jie būna su kiauru dugnu – iškrinta nešvarumai, be to, žiemą juose rečiau apsigyvena skruzdėlės ir graužikai.

Geriausia, kad aviliai stovėtų užuovėjoje, idealu – prie miško, kur nėra skersvėjų, atsukti į Rytus. Tada bitės išskris iš avilio sulig pirmaisiais saulės spinduliais. Statome avilius grupelėmis, bent po du, dažniau po penkis. Saugome nugaras – vasarą suneštas vienas aukštas medaus gali sverti net 25 kg, tad nelengva kilnoti. Ant kaimyninio avilio stogo ką nors pasidėjus – nereikia lankstytis.

Negerai statyti avilius prie didelio vandens telkinio. Nedidelis upelis ar kūdra dar nieko, bet didelis ežeras – negerai. Jei bitė jį ir perskris, gali nesugebėti grįžti atgal, taip žus nemaža dalis šeimos. Ypač rizikinga, jei bitei skrendant virš vandens, užeis lietus. Vanduo ją tiesiog įtrauks.

Ar verta vežioti avilius, gal verčiau juos laikyti stabiliai?

Jei bitininkauji profesionaliai, gali vežioti. Bitėms patogiau, kai žiedai šalia – greičiau suskraidys ir prineš daugiau medaus. Bet jei bitininkystė tik hobis, galima ir nevežti.

Įdomu tai, kad bitės turi atmintį. Jeigu jas nuvešite mažiau nei 5 km nuo senosios vietos, jos grįš ir bus ten, kur stovėjo avilys, ant žemės. Jas perkelti reikia naktį, kai visos susirenka į avilį. Tada bitės žvalgės vieną dieną pasižvalgys, ištirs, kas aplink žydi, o kitos paskui pradės nešti medų. Naujoje vietoje avilys laikomas tiek, kiek žydi augalai, ne trumpiau kaip tris savaites.

Kokias bites reikėtų rinktis? Kur gaunate saviškes?

Lietuvoje paplitusios trijų rasių bitės: Bakfasto, kurias mes auginame, Karnikos ir itališkosios. Bičių važiuojame į Vokietiją. Imame savo „vestuvinius“ namelius – mažus aviliukus, kuriuose telpa po kelias saujas bičių, ir vežame į kalnus, į Bakfasto bičių apvaisinimo punktą. Bičių motinėlė apsivaisina vieną kartą gyvenime, jai reikia 20–30 tranų. Jei ji apsivaisins čia, nebūsi tikras, kad 5 km spinduliu yra vien mūsų rasės tranai, nes bitės kryžminasi. O apvaisinimo punktas kalnuose, jame tik tos rasės bitės. Ten veisėjai aviliukus palieka dviem savaitėms. Grįžę atsirenkame geriausias motinėles ir iš jų veisiame bites medui nešti. Jas net parduodame – siunčiame klientams paštu.

Siunčiate bites paštu?!

Bitės motinėlės į naujas šeimas keliauja paštu.

Motinėlę paženkliname, suteikiame jai numerį. Įleidžiame ją ir dar šešias bites į specialų, degtukų dėžutės dydžio narvelį, įdedame maisto. Voką su dėžute nešame į paštą. Paėmę tokį voką pašto darbuotojai dažnai nusistebi: „Oi, man atrodo, šiame voke kažkas dūzgia!“ Į dūzgiančius vokus keistai reaguoja ir kurjeriai! Žmonės dažnai bijo bičių, o dar jei jos voke...

Gavęs motinėlę narvelyje, klientas atidaro specialias dureles, pakabina jį avilyje ir nauja motinėlė gražiai išeina. Taip pakeičia saviškę, ir tada visa bičių šeima gerėja. Motinėlės gyvena iki penkerių metų, bet produktyviausios jos pirmaisiais ir antraisiais metais.

Kodėl rinkotės šios rasės bites?

Mus sužavėjo, kad jos mažai spiečia, yra darbščios ir ramios. Tada ir šeima rami, ir vaikai ramūs, ir pačiam malonu. Neretai bitininkai prakaituoja karštą vasaros dieną nuo galvos iki kojų apsirengę specialiais rūbais. Mums tai netinka. Karštą vasaros dieną norėtųsi dirbti su marškinėliais. Bet kokį darbą dirbant svarbiausia, kad būtų malonu.

Tai einant prie bičių rengtis galima bet kaip? Apranga nėra svarbi?

Mėlynas taškelis žymi bičių motinėlę.

Ne visai. Pavyzdžiui, labai svarbi aprangos spalva. Anksčiau niekaip nesuprasdavome, kodėl bitės gelia į kulnus. Pasirodo, dėl juodų kojinių! Tada nežinojome, kad bitės mato tik penkias spalvas: baltą, mėlyną, geltoną, žalią ir rudą. Juodos nemato, todėl mano, kad ateina priešas, ir ginasi geldamos. Kai edukacijų metu į bityną ateina vaikai, prašome jų vengti juodos spalvos ir rengtis spalvotai.

Kokių klaidų reikėtų vengti?

Su bitėmis dirbti reikia atsargiai. Avilyje yra 80 000 bičių ir viena motinėlė. O imant sunkų avilio rėmelį, galima netyčia ją sutraiškyti. Tai didžiausias šeimos nuostolis. Klaida būtų be reikalo lįsti į avilį, atšaldyti perus. Nepatariu mokytis tik iš interneto, būtini išmanančio bitininko patarimai.

Kokių darbų imatės pirmąją gegužės dekadą?

Šiemet pavasaris vėluoja, taigi intensyviai ruošiame rėmelius – dedame į juos vaško plokšteles, kad vasarą jie jau būtų po ranka, greičiau eitųsi darbai. Ir laukiame sezono pradžios, kuri bus tuojau pat. Gegužės viduryje greičiausiai jau reikės dėti avilin po vieną aukštą, kad bitės neštų medų.

Viliaus Jackevičiaus nuotraukos

2021-05-22

Dalintis

2024/04/16

Proveržis Lietuvos medžiotojų bendruomenėje

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD) balandžio 12-ąją poilsio ir pramogų komplekse „Medžiotojų sostinė“ (Kėdainių r.) surengė rajoninių draugijų, skyrių pirmininkų ir jų delegatų antrąją sueigą – apvaliojo stalo diskusiją...
2024/04/16

Registracija balsuoti paštu Afrikoje ir kai kuriose Azijos bei Europos valstybėse artėja prie pabaigos

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), ragindama užsienyje planuojančius balsuoti rinkėjus registruotis, primena, kad dalyje valstybių esančios Lietuvos diplomatinės atstovybės užbaigs registracijų priėmimą jau šį savaitgalį.
2024/04/16

Žemės ūkio bendrovė tapo pavyzdžiu

Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Šiaulių rajono žemės ūkio bendrovėje „Ginkūnų agrofirma“ balandžio 4 dieną buvo pasirašyta darbdavio lygmens kolektyvinė sutartis su darbuotojų profesine sąju...
2024/04/16

Priimame rekordiškai daug teisės aktų – kaip išvengti teisėkūros infliacijos?

Daugiau nei 23 tūkst. – tiek priimama naujų ar pakeistų teisės aktų per metus. Šis skaičius – dvigubai didesnis nei prieš 20 metų, kai Lietuvai į savo teisės sistemą reikėjo perkelti visą Europos Sąjungos teisę ir jos tai...
2024/04/16

Tauragės „Maisto banko“ koordinatorė: čia maitiname kūnus ir širdis

Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst...
2024/04/16

Dirvožemio drėgmė ir deguonis jame

Dažnai ūkininkai sako, kad pietiečiams, esą, daug lengviau ūkininkauti – švelnios žiemos, galima pasirinkti daugiau verslo augalų, žodžiu, galima dirbti be didelės įtampos. Kai lankausi pietinėse šalyse, visuomet pagalvoju, kad...
2024/04/16

VMI: paprastai ir greitai galite skirti sumokėto GPM dalį paramai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad apie 170 tūkst. gyventojų jau pateikė prašymus skirti dalį 2023 m. sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM) paramai. Praėjusiais metais 455 tūkst. gyventojų paramai skyrė rekordinę 29 mln...
2024/04/16

Lietuviai su partneriais sukūrė išmaniąją bateriją, aprūpinančią verslą energija net atšiauriausiomis sąlygomis

Išmaniųjų elektros energijos baterijų rinkoje vis garsiau skamba lietuvių vardas. Lietuvos įmonė drauge su partneriais sukūrė unikalią bateriją, galinčią dirbi tiek aukštoje, tiek žemoje temperatūroje bei užtikrinti didžiausią įrengi...
2024/04/16

Teismas nesumažino baudų dėl konkurenciją ribojančio susitarimo tarp NT agentūrų ir asociacijos

Regionų administracinis teismas patvirtino Konkurencijos tarybos tyrimo išvadas, kad Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacija (LNTAA) ir jos 39 narės susitarė nevilioti vienos kitų klientų bei brokerių ir taip apribojo tarpusavio ko...