Laidotuvių maršas

Piketas atkreipė dėmesį, kad pieno sektorius priėjo liepto galą, jau galima rengti laidotuves.

Vakar iš visos Lietuvos į Vilnių protesto akcijai suvažiavę žemdirbiai buvo vieningi. Solidarūs su piketo šaukliais – pieno gamintojais buvo kiaulių, daržovių augintojai, grūdininkai. Į eiseną įsiliejo ir kolegos iš Latvijos. Kaip žadėta, prie Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) buvo atgabenta ir nykstančių ūkinių gyvūnų – kiaulių, galvijų. Jie prie piketo dalyvių prisidėjo neišeidami iš bandovežių.
Žemdirbiai piketui buvo išradingai pasiruošę. Šūkiai bylojo apverktiną žemdirbių būklę ir jų reikalavimus. Plungiškiai vilkėjo juodmargių kombinezonus. Kai kurie ūkininkai buvo „apsiginklavę“ švilpukais, nešėsi pieno bidonėlius, kurie netrukus buvo pademonstruoti prie ŽŪM.
Eisena priminė pieno sektoriaus laidotuves su visais atributais: gedulingą maršą grojančiu orkestru, vainikais. Karvių skaičius Lietuvoje nusirito žemiau 300 tūkst., o pieno supirkimo kaina – iki 8 euro centų; ūkininkai vienas po kito gauna perdirbėjų pranešimus, kad pienas iš jų superkamas nebus. Ar priėjome ribą, kai pieno sektorius, kuriuo Lietuva dar neseniai didžiavosi, išties nyksta?
O „darbietė“ žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė piketo išvakarėse išplatino pranešimą, kuriame Žemės ūkio rūmus (ŽŪR) išvadino Valstiečių ir žaliųjų sąjungos parankiniais (esą už jų nugaros – būtent šios partijos interesai), piketo organizatorius – rėksniais.
„Žaliasis“ Europos Parlamento narys Bronis Ropė nuoširdžiai nustebo dėl tokio ministrės kaltinimo ir patikino, kad partija niekada nesvarstė ŽŪR klausimo, tokiais dalykais neužsiiminėja. ŽŪR vicepirmininkas Bronius Markauskas prisiminė posakį: kuo pats kvepia, tuo ir kitą tepa. Apgailestavo, kad ministrė pasidavė politikavimui. O ŽŪR pirmininkas Andriejus Stančikas pastebėjo, kad ministerija iš viešinimui skirtų lėšų, kurios siekia net 5 mln. Eur, pastaruoju metu visokius kaltinimus Rūmams platina. Tačiau ŽŪR – tai žemdirbiai, kurie susirinko ne tam, kad politikuotų, o norėdami apginti savo interesus. Pirmutinis klausimas jiems – kaip išgyventi.
B. Markauskas apgailestavo, kad pieno sektoriaus krizė sutapo su rinkimų pradžios laikotarpiu, ir ūkininkų korta dažnai piktnaudžiaujama, ja pasinaudojama. Karštligiškai buvo priimtas įstatymas dėl minimalios pieno supirkimo kainos, nors ŽŪM kabinetuose aiškiai suvokiama, jog tas įstatymas neveiks.
Žemdirbių savivaldos įsitikinimu, nėra normalu, kad žemės ūkio politika dabar yra vienose – Darbo partijos – rankose. Darbo partija neturėtų valdyti žemės ūkio. Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) yra patikėta žemės ūkio politikos parlamentinė kontrolė, o jos iš tikrųjų nėra, nes vadovai – vienos partijos“, – keliaudamas eisenoje Gedimino prospektu svarstė B. Markauskas, išreikšdamas ŽŪR nuostatą, kad ydingą praktiką būtinai reikia keisti, ŽŪM potvarkiai ir Seimo įstatymų leidžiamoji galia neturi būti tose pačiose rankose.
„Ministerija neblogai šneka, mažai daro. Reikėtų šnekas sujungti su veiksmais. „Pieno“ įstatyme buvo spragų. Buvo sakyta, kad per kelis mėnesius pataisys. Vis dar galvoja, kaip taisyti. Sakė, ras paramą. Žmones nuvylė – ji neišmokėta. Manau, reikia atsakingiau šnekėti arba daryti daugiau nei šnekėti“, – apie tai, ką padarė ir ko nepadarė ministerija situacijai pieno sektoriuje gerinti, samprotavo europarlamentaras B. Ropė.
Greta žingsniavęs buvęs žemės ūkio ministras, Seimo KRK narys Kazys Starkevičius taip pat noriai dalijosi savo įžvalgomis, ką ministerija galėjo padaryti, bet nepadarė: galima buvo sutarti su ES dėl lengvatinio akcizo degalams; sukurti palankesnes sąlygas ūkininkams siekiant paramos lėšų; siekti, kad Lietuva būtų pripažinta buferine zona, labiausiai nukentėjusia dėl Rusijos embargo; kooperacijos plėtra susirūpinti ne dabar, o daug anksčiau. Jei „Pienas LT“ pieno perdirbimo įmonė jau veiktų, mūsų pieno rinkoje situacija būtų kita, perdirbėjai pieno supirkimo kainų nediktuotų. „Dabar stengiamasi veikti gaisrų gesinimo principu, o ne ieškoma būdų, kaip problemą spręsti“, – padėtį apibūdino Seimo narys ir pasinaudojo proga priminti, kad yra užregistravęs įstatymo pataisą dėl žemdirbių solidarumo fondo sukūrimo.

Irma DUBOVIČIENĖ
„ŪP“ korespondentė

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

b c d e f g