Ashburn +11,6 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024
Ashburn +11,6 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024

Lauko paprikos turtingesnio skonio

2021/01/22


                   

Ne dažnai tenka pamatyti lysvėje augančias vadinamąsias pomidorines arba spiralines paprikas. Ramygaloje (Panevėžio r.) gyvenanti Salvina Kievinienė džiaugiasi gausiu pastarųjų metų derliumi ne tik šiltnamyje, bet ir lauke. Pašnekovės teiravomės, kur slypi tokios sėkmės paslaptis, kokie jos atradimai padėtų kitiems augintojams.

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

 

Sėklos iš kelionių

Studijuodama verslo administravimą, S. Kievinienė nesitikėjo, kad šių žinių prireiks jos pačios šeimos ūkyje. Kaip auginti daržoves, akiratį nuolat padeda plėsti Lietuvos daržovių augintojų asociacija, iš kurios kelionių po užsienį ramygalietė grįžta ne tik su naujų žinių, bet ir sėklų bagažu.

S. Kievinienės ūkyje netrūksta nei braškių, nei pomidorų ar kitų daržovių, bet kai išgirsti, kad moteris lauko darže nepagailėjo vietos 15-ai paprikų veislių, supranti, kad ji ne tik darbšti, bet ir drąsi. Nors paprikų paklausa Lietuvoje ypač didelė, dėl nepalankaus klimato daugelis nesiryžta jų auginti lauke.

Iš pradžių sodinti daug paprikų lauke S. Kievinienei taip pat atrodė rizikinga, bet šis žingsnis buvo grįstas paprasta logika: „Šiltėja klimatas – tad kodėl kaitrą mėgstančių paprikų neperkelti į lysves?“ – pasakoja ramygalietė, pasidžiaugdama, kad pastarosios dvi vasaros buvo įrodymas, jog šios daržovės gali gausiai užderėti ir lauke.

S. Kievinienės žodžiais tariant, sėkmę lemia du veiksniai: auginimo sąlygos ir veislė. „Svarbu rinktis ankstyvesnes veisles, kurios tiktų augti ir lauke, ir šiltnamyje, – patarė pašnekovė. – Tik jokiu būdu ne tas, kurios šiltuose kraštuose auga 9 mėnesius. Lietuvoje derančių paprikų vegetacija turėtų būti trumpesnė.“

Idealiai tam tinkančių sėklų ramygalietė parsivežė iš kelionės į Čekiją. Kaitros išbandymus lauke atlaikė visos moters pristatomos čekiškos paprikų veislės. Be to, šios paprikos yra saldžios ir derlingos.

Išbandyta lysvėje

‘SPIRALUS’ paprikų vaisiai labai ilgi, iki 25 cm, dauguma jų kiek pasiraitę, primena spiralės formą ar varveklius. Šių išskirtinai derlingų raudonų paprikų žievelė plonytė, tad tinka ir vaikams kramsnoti, ir konservuoti, ypač džiovinti. Šios plonasienės paprikos kuo puikiausiai išdžiūsta saulės atokaitoje. Tada S. Kievinienė jas sumala į gardžiai kvepiančius dribsnius, kurie, suberti į stiklinius indelius, naudojami kaip prieskoniai įvairiems patiekalams. Moteris perspėja nepainioti šių saldžiųjų paprikų su panašios išvaizdos aitriosiomis paprikomis. Vienintelis paprikų ‘Spiralus’ minusas – jose labai daug sėklyčių.

‘TAMINA F1’ – pomidorinės, mėsingos, didelės, raudonos, taip pat saldžios paprikos. Svarbiausia – storasienės. Viršuje išpjovus kotelį, viduje lieka daug tuščios erdvės. S. Kievinienė nežino kitų paprikų, kurios būtų tokios idealios įdarytos.

‘HAMIK’ – iš saldžiųjų daržovių kolekcijos vaikams. Dar jos vadinamos delikatesinėmis arba užkandžių paprikomis. Oranžinės, nedidukės, sėklytės išsidėsčiusios labai patogiai, tik prie kotelio.

‘SLAVY F1’ – piramidės tipo, kūgio formos čekiškas hibridas. Šios ypač ankstyvos masyvios paprikos iš pradžių būna žalsvos, gelsvos, o paskui nusidažo gražia raudona spalva. Sėklytės pasiskirsčiusios po visą vaisiaus vidų.

Netingėkime dengti

„Paprikos nemėgsta, kai judinamos jų šaknelės, tad iškart į daigyklas sėju po vieną sėklytę, – dalijasi patirtimi augintoja. – Dar geriau prieš sėjant jas pamirkyti ir sėti tik į specialias durpes. Ypač tinka daiginti ant šildomų grindų.“

Didžiausias egzaminas paprikų daigų laukia gegužę, kai dar šaltos naktys, o jau norisi sodinti. S. Kievinienė rado išeitį: paprikas į lysvę sodina po juoda plėvele, į skylutes joje. Dar apdengia „tuneliukais“ iš polietileno plėvelės. O tada svarbiausia – netingėti apdangstyti, priklausomai nuo temperatūros.

Atšilus orui svarbu pakankamai laistyti, kad žemė neperdžiūtų, antraip paprikos neužaugs. Trąšoms S. Kievinienė naudoja perpuvusį mėšlą arba vištų mėšlo granules, ekologiškas trąšas.

Ramygalietė šiemet planuoja vietoj paprikų šiltnamyje daugiau ploto skirti pomidorams, o didžiąją dalį paprikų auginti lauke, kur jos galės lepintis kaitra.

Rodos, dar visai neseniai krepšyje puikavosi visa paprikų vaivorykštė: rudos, violetinės, raudonos, geltosnos, žalios, oranžinės... O štai ir vėl laukimas prasideda iš naujo – nuo mažo daigelio.

 

VDU Žemės ūkio akademijos doc. dr. Audronė Žebrauskienė, akcentuojanti paprikų maistinę vertę, primena apie artėjančią sėją ir drąsina daržovių augintojus eksperimentams savose lysvėse, dalijasi žiniomis ir pastebėjimais.

Išskirtinis maistingumas

Doc. A. Žebrauskienė pabrėžia, kad saldžiųjų paprikų vaisiai ypač naudingi, nes juose daug biologiškai vertingų  medžiagų. Tarkime, vitamino C paprikose gerokai daugiau nei kitose daržovėse.

Priklausomai nuo auginimo sąlygų, veislės savybių ir sunokimo laiko, vaisiuose susikaupia apie 100–200 mg/100 g žaliosios masės. Taip pat juose gausu angliavandenių, mineralinių medžiagų, ypač kalio,  B1, B2, B6, E, P vitaminų, karoteno, folio rūgšties, eterinių aliejų. Nemažai ir geležies, magnio, fosforo. Saldžiųjų paprikų vaisiuose vitaminų yra 5–10 kartų daugiau nei agurkuose ar pomidoruose.

„Dėl vertingos biocheminės sudėties saldžiosios paprikos labai naudingos žmogaus sveikatai, nes stiprina ir plečia kraujagysles, naikina infekcinių ligų sukėlėjus, padeda peršalus, malšina uždegimus, gerina kraujo sudėtį, stiprina organizmą“, – naudingąsias savybes vardija mokslininkė.

Kada sėti?

Mokslininkė pataria atkreipti dėmesį į sėjos laiką, nes dažnai daržininkai, po žiemos išsiilgę augalų ir žalumos, jau sausio mėnesį skuba sėti paprikas. „Jeigu paprikos bus auginamos nešildomame polietileno plėvelės šiltnamyje, užtenka jas pasėti vasario pabaigoje–kovo viduryje“, – pataria specialistė.

Anksti pasėjus ir pavasariui užsitęsus, daigai perauga. Arba pasodinus juos šiltnamyje, jei orai smarkiai atšąla, tenka saugoti, kad nenušaltų. A. Žebrauskienė pastebi, kad saldžiųjų paprikų daigai, priklausomai nuo auginimo sąlygų, veislės ar hibrido, užauga per 55–80 dienų. Sodinti (jei nėra papildomo apšvietimo) tinkami daigai turi būti 20–30 cm aukščio ir turėti 8–12 lapų.

Paprikų  daigams, pasodintiems šiltnamyje, reikalinga 21 °C temperatūra, augimo ir derėjimo metu – 20–25 °C, gali būti ir 25–28 °C.

 

Salvinos Kievinienės ir Audronės Žebrauskienės nuotraukos

2021-01-22

Dalintis
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.
2024/03/28

Tyrimas atskleidė – rytinė ES siena visiškai atvira baltarusiškai medienai, neva atkeliaujančiai iš Azijos

Šiomis dienomis į viešumą iškilo Europos Sąjungos (ES) medienos sektorių kompromituojanti medžiaga. Nepriklausomo baltarusių portalo „Zerkalo.io“ žurnalistai paskelbė Baltarusijos tyrimų centro (BTC) medžiagą, atsk...
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...