Linksmai apie rimtus darbus

Tarptautinė ankštinių kultūrų šventė – liepos 14 d.

Rasa PRASCEVIČIENĖ

UAB „Agrosfera“ direktorius Arminas Kildišis: „Ankštinių derliai muša rekordus, o jų augintojai kels trankią šventę.“

UAB „Agrosfera“ direktorius Arminas Kildišis: „Ankštinių derliai muša rekordus, o jų augintojai kels trankią šventę.“

„ŪP“ korespondentė

Tai, kad lietuviai nuo seno augino ir mėgo žirnius bei pupas, byloja ne vienas senosios tautosakos pavyzdys. O pastaraisiais metais šių kultūrų auginimas mūsų šalyje vėl išgyvena atgimimą ir yra šoktelėjęs netgi į rekordines aukštumas – Lietuva tampa solidžia ankštinių eksportuotoja viso pasaulio mastu. Tad ūkininkų partnerė ir mūsų šalies ankštinių augalų eksporto lyderė įmonė „Agrosfera“ ėmėsi iniciatyvos surengti tarptautinio masto renginį, kuriame ne tik esami, bet ir potencialūs pupų bei žirnių augintojai turėtų galimybę pasisemti naujų žinių, išgirsti mokslo naujoves, pabendrauti neformalioje aplinkoje ir pasilinksminti, nes organizatoriai žada įspūdingą kultūrinę programą, pramogas, prizus bei vaišes.

Tarptautinė ankštinių kultūrų šventė liepos 14 d. vyks Kėdainių r. ūkininko Algimanto Kižausko ūkyje.
UAB „Agrosfera“ direktoriaus Armino Kildišio teigimu, šventėje laukiami ūkininkai iš visos Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos. Į renginį taip pat atvyksta svečių iš Egipto, Indijos, Jungtinių Arabų Emyratų, Saudo Arabijos.
„Stimulai, kodėl ėmėmės organizuoti tokio masto renginį, sakyčiau, yra du. Visų pirma norime parodyti, kad maža šalis, maža įmonė ir smulkusis ūkininkas gali nuveikti labai daug, jei dirbama solidariai. FAO (Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija) šiuos, 2016-uosius, yra paskelbusi tarptautiniais ankštinių kultūrų metais, tad mūsų renginys kartu bus ir atbalsis į FAO kvietimą atkreipti pasaulio dėmesį į tai, kad ankštinius valgyti yra itin sveika, o auginti – ekologiška, kadangi augdami ankštiniai augalai mažina šiltnamio efektą skatinančių dujų išsiskyrimą, gerina dirvos būklę. Be to, ankštiniams užauginti nereikalingas didelis vandens kiekis. Pasaulio mastu tai taip pat labai aktualu“, – pasakoja A. Kildišis.
Pasak UAB „Agrosfera“ vadovo, ši įmonė mūsų šalyje yra lyderė, perpratusi rinkų poreikius ir sėkmingai išvysčiusi lietuviškų ankštinių kultūrų eksportą į Šiaurės Afrikos ir Arabijos pusiasalio valstybes, Indiją, Italiją, Norvegiją. Be to, įmonė užsiima ne tik ankštinių supirkimu bei eksportu, bet ir aktyviai bendradarbiauja su ūkininkais, teikia jiems konsultacijas auginimo technologijos klausimais, yra išleidusi ir tam skirtą leidinį.
„Suprantama, turiningo tarptautinio lygio renginio vieni nebūtume suorganizavę, nes vien inicia­tyvos, deja, tam būtų maža. Todėl džiugu, kad šventės partneriais ir rėmėjais sutiko tapti per dešimtį kitų agroverslo srityje dirbančių šalies įmonių. UAB „Vitera Baltic“ organizuos parodomųjų ankštinių kultūrų bandymų laukų apžiūrą, joms auginti reikalingą žemės dirbimo techniką demonstruos UAB „DOJUS agro“. Dalyvių taip pat lauks ir nemažai įvairių staigmenų bei apdovanojimų“, – renginio programą komentuoja A. Kildišis.
Pašnekovo teigimu, šiemet Lietuvoje laukiama rekordinio, daugiau nei pusės milijono tonų ankštinių augalų derliaus. „Šių kultūrų auginimo plotai pastaraisiais metais sparčiai plečiasi, išstumdami netgi populiariuosius rapsus. Tikėtina, tai skatina šiuo ES programiniu laikotarpiu tiesioginių išmokų gavėjams keliami aplinkosaugos ir žalinimo reikalavimai. O ankštinių kaip azotą fiksuojančiųjų augalų auginimas šiuos reikalavimus atitinka. Be to, į Lietuvą dar nespėjo ateiti ankštiniams kenksmingos ligos bei kenkėjai. O tai kol kas leidžia sumažinti ir ankštinių auginimo savikainą. Tačiau renginio metu žmonės bus supažindinami su ligų prevencijos priemonėmis, nes šios ligos anksčiau ar vėliau vis dėlto plis. Pastebime ir tai, kad dalis augintojų nežino sėklų normų, žemės dirbimo technologijų ir įvairių kitų su ankštinių auginimu susijusių dalykų“, – kalba pašnekovas, kartu pasidžiaugdamas, kad šalyje yra ūkininkų, gaunančių iki 7 t pupų ir 5–6 t žirnių iš hektaro, o šių augalų supirkimo kainos taip pat geros – per 200 Eur už toną, mat „Agrosfera“ gerai atliko „namų darbus“ ir rado lietuviškam ankštinių derliui rinkų nišas Afrikoje, Indijoje ir kitose Azijos šalyse.

Autorės nuotrauka