Modernios technologijos gelbsti ir ūkyje, ir praradus dantis

Adolfas NAVICKAS

Išmaniosios technologijos ir inovacijos vis labiau skverbiasi į Lietuvos ūkininkų kasdienybę. Šiandien nieko nenustebinsi parodęs kieme zujančią pačią naujausią techniką, padedančią greitai ir patogiai sutvarkyti įvairius ūkio darbus. Ypač kai ateina ruduo – didžiausias darbymetis nuimant užaugintą derlių. Daugelis ūkininkų net negali pagalvoti, kad tektų dienai ar ilgiau atsitraukti nuo darbų. O jeigu dantį suskaus?.. Ar dar blogiau – teks šalinti, ir ne vieną ar kelis, o net visus? Pasirodo, ir čia gelbsti modernios technologijos. Naudojantis jomis „atsarginės detalės“ (šiuo atveju nauji dantys) pakeičiamos vos ne greičiau nei traktoriaus ratai.

Gydytojas Simonas Bankauskas (trečias iš dešinės) ir Dantų priežiūros centro kolektyvas džiaugiasi galėję padėti ne vienam žmogui, kuris jau buvo praradęs viltį turėti tvirtai besilaikančius ir natūraliai atrodančius dantis.

Nuo dantų skausmo ar jų netekimo nė vienas esame neapsaugotas, o sveiki ir tvarkingi dantys labai svarbūs kiekvienam, nesvarbu, kokį darbą dirbančiam. Ne veltui liaudyje sakoma: „Yra duonos, tik turėk gerus dantis.“ Naujausius dantų atkūrimo ant aukščiausios kokybės implantų metodus taikantys Lietuvos odontologai tik per vieną vizitą pašalina sugedusį dantį, įdeda implantą, atstojantį danties šaknį, ir ant jo – naują dantį. Kai savų dantų visai nelikę, per vieną dieną gali būti atkurti visi vieno ar net abiejų žandikaulių dantys.
Vienas tokius „stebuklus“ kuriančių šalies odontologų yra Dantų priežiūros centro klinikų tinklo vadovas, implantuojantis gydytojas Simonas Bankauskas. Savo darbe jis taiko dantų implantavimo pradininkės, pasaulio implantavimo rinkos lyderės švedų kompanijos „Nobel Biocare“ modernias metodikas. Paprašėme gydytojo plačiau papasakoti apie naujoves dantų atkūrimo srityje.

– Savo darbe taikote „Nobel Biocare“ implantus ir metodikas, ar ši kompanija turi kažką bendro su žymiuoju atradėju Alfredu Nobeliu?

– Dantų implantų sėkmės ištakos remiasi genialiu atradimu, kurį praėjusio amžiaus viduryje padarė švedų mokslininkas P. I. Branemarkas. Jis atrado, kad titanas, labai stiprus ir lengvas metalas, įsodintas į kaulą, gali tarnauti kaip pagrindas, keičiant natūralius dantis dirbtiniais. Šiai idėjai įgyvendinti reikėjo nemažų investicijų. Didžiulį šios medicinos mokslo srities potencialą įžvelgė Alfredo Nobelio šeimos finansinį palikimą prižiūrintys žmonės. Taip, netiesiogiai padedant mokslininkui Alfredui Nobeliui ir buvo sukurta dantų implantų gamintoja „Nobel Biocare“. Švedijos kompanija per visą savo 50 metų aktyvios veiklos laiką išliko pasauline šios rinkos lydere ne tik pardavimų, bet ir inovacijų, investicijų į mokslinius tyrimus srityje. Jos pagamintais implantais šiandien džiaugiasi ir juos sėkmingai nešioja milijonai žmonių visame pasaulyje.

– Gydytojau, ar tikrai įmanomi tokie „stebuklai“, kai atėjęs be dantų išeini su visais naujais?

– Įmanomi. Bedančiams pacientams gydyti specialiai sukurtas, kompanijos „Nobel Biocare“ patentuotas gydymo metodas „Аll-on-4 (išvertus – „visi ant keturių”) įprastai leidžia atkurti vieno žandikaulio dantis tik ant keturių implantų. Ant jų iš karto po implantavimo procedūros tvirtinami laikini, o po pusmečio – nuolatiniai dantų protezai. Žmogus jau tą pačią dieną po operacijos gali šypsotis, turi kuo kramtyti ir gali gyventi savo įprastu gyvenimo ritmu.

„Be kompiuterio negalėtumėme atlikti nė vienos implantacijos. Skaitmeninės technologijos labai padeda diagnozuoti, planuoti gydymą, atlikti operacijas, pagaminti dirbtinius dantis“, – sako Simonas Bankauskas.

– Kaip pavyksta „priversti“ naujus dantis „dirbti“ iš karto po implantavimo? Juk paprastai žmogus turi laukti, kol implantai prigis?

– „Nobel Biocare“ implantai padengti specialia medžiaga, leidžiančia tvirtai „įsikabinti“ implantui į kaulą. Todėl implantas tvirtai laikosi ir mes turime galimybę iš karto juos „apkrauti“, t.y. uždėti laikinus dantis. Taikant šį metodą Dantų priežiūros centro klinikose per metus dantys atkuriami šimtams gyvenimo džiaugsmą praradusių bedančių pacientų. Paprastai jau pirmo vizito metu yra įsriegiami visi implantai ir ant jų tvirtinami laikini dantų protezai, kuriais galima kramtyti.

– Galime tik įsivaizduoti, kaip plačiai po tokio gydymo šypsosi jūsų pacientai.

– Taip, žmonės labai džiaugiasi, juolab kad prieš tai ne vienas jų jau būna praradęs viltį turėti tvirtai besilaikančius ir natūraliai atrodančius dantis. Per septynerius savo praktikos metus esu matęs ne vieną pacientą, kuris buvo įsitikinęs, kad dėl sunykusio žandikaulio jam jau niekas negali padėti, vienintelė išeitis – išimami protezai ir jokių implantų. Tačiau klinikoje atlikę kompiuterinę tomografiją randame begalę implantuoti tinkamo kaulo, kurį išnaudojame atkurdami dantis, pritaikydami konkrečiam paciento atvejui tinkamus implantus.

– Sakote „konkrečiam atvejui tinkamus implantus“. Ar jų yra įvairių?

– Šiam atvejui „Nobel Biocare“ yra sukūrusi specialius implantus, jų sudėtines dalis ir gydymo protokolą (paprasčiau sakant planą ar taisykles, kuriomis reikėtų vadovautis). Mes savo klinikoje pirmieji Lietuvoje pradėjome naudoti ilguosius „Zygoma“ implantus, kurie, esant sunykusiam žandikauliui, yra sriegiami į skruostikaulį – kaulą, kuriame beveik visiems pacientams galima tvirtai fiksuoti vieną ar daugiau implantų. Visos galimybės yra kartais sunkiai įsivaizduojamos, tačiau jos dažnai tampa realybe žmonių burnose.

– Ir pabaigai – šiandien pasaulį užvaldė modernios technologijos. Ar kompiuteriai gelbsti ir „sukuriant“ naujus dantis?

– Šiandien kasdien naudojame technologijas, kurios prieš 15 metų galėjo atrodyti kaip iš fantastinių Žiulio Verno romanų. Be kompiuterio negalėtumėme atlikti nė vienos implantacijos. Skaitmeninės technologijos mums labai padeda diagnozuoti, planuoti gydymą, atlikti operacijas, pagaminti dirbtinius dantis ir t.t.
Dantų priežiūros centre turime naujausią kompiuterinį tomografą, suteikiantį galimybę matyti burnos ertmę 3D vaizdu ir įvairiais pjūviais. Tai leidžia tiksliai įvertinti tikrąją žandikaulio būklę ir suplanuoti galimus gydymo variantus bei vizualiai parodyti gydymo eigą pacientui. Gydytojo kaip žmogaus ir specialisto svarba šiame kontekste yra labai svarbi, bet skaitmeninės technologijos didina tikslumą ir saugumą, gerina kokybę.

Apie Dantų priežiūros centre taikomas modernias dantų atkūrimo metodikas žiūrėkite

https://www.youtube.com/watch?v=Y-0rLUfbASA

_____________________________________________________________________________________________________________________

DPC_LT