Pasaulyje yra apie 250 rūšių
Jeigu Lietuvoje lauko sąlygomis augtų cilindrinė opuncija (Opuntia Cylindrica), tikriausiai ne vienas avių augintojas būtent tokią gyvatvorę ir užsodintų, nes pro jų dyglius nei žmogus, nei gyvulys negalėtų pralįsti.
Deja, mūsų šalyje žiemą opuncijos nušaltų. O meksikiečiai augina jų gyvatvores – ir ne tik... Jie nuo seno augalo šaknimis gydydavo kaulų lūžius, o iš žiedų pagamintą trauktinę vartodavo sunegalavusieji dėl širdies ligų.
Būtent iš Meksikos ir kilusi opuncija. Ten ji auga dykumose, kalvų šlaituose, dažniausiai smėlingame arba akmeningame dirvožemyje. Kai sąlygos tinkamos, šie augalai gali taip sutankėti, kad susidaro didžiuliai dygliuoti brūzgynai.
Opuncijos stiebas sudarytas iš apvaliai arba cilindriškai plokščių, dygliuotų arba bedyglių narelių („paplotėlių“), augančių vienas nuo kito įvairiomis kryptimis. Cilindrinės opuncijos gali užaugti net iki 2 m.
Jų žiedai apie – 3 cm skersmens, geltoni, išauga ūglių viršūnėse. Vaisius – rutuliška arba kiaušiniška uoga. Kai kurių rūšių vaisiai netgi valgomi.
Neįtikėtinai atspari net augdama kambaryje
Tačiau kambariuose auginamos opuncijos žydi retai. Kad opuncija nudžiugintų žiedais, ji turi žiemoti 6–10 °C temperatūroje, gerai apšviestoje vietoje.
Opuncija – labai ištvermingas augalas. Galima 4 metus be šaknų laikyti pakabintą „žemyn galva“, o paskui pasodinti – ir ji pradės augti.
Šiam augalui reikalingas geras apšvietimas. Trūkstant šviesos opuncija ištįsta ir praranda savo dekoratyvumą.
Nuo pavasario iki vasaros vidurio augalas laistomas vidutiniškai. Žiemą, ramybės laikotarpiu, vandens prireikia itin retai.
Kretingos muziejaus Žiemos sodą puošia ir trumpašerė opuncija (Opuntia Microdasys). Šios rūšies opuncija neužauga tokia didelė, paprastai tesiekia iki 1 m. Iš išvaizdos neatrodo taip grėsmingai kaip cilindrinė opuncija, nes be spyglių. Bet ji, galima sakyti, netgi pavojingesnė, mat ant narelių vietoj spyglių – gausybė nedidelių šerelių (glochidžių). Prisilietus jie susminga į odą – ir niekaip nepavyksta iškrapštyti. Tose odos vietose susidaro pūlinukai.
Tipiški trumpašerių opuncijų šereliai – geltoni arba rusvi. Baltadyglės trumpašerės opuncijos šereliai yra balti.
Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita TERTELIENĖ
Autorės nuotraukos
Titulinėje nuotr. – Trumpašerė opuncija Kretingos muziejaus Žiemos sode.
Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.