Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Dygliuota puošmena kartais tarnauja ir apsaugai

2023/11/18


Cilindrinė opuncija – augalas, kuris galėtų būti puikia tvora norintiems apsisaugoti nuo nekviestų svečių. Tačiau mūsų kraštuose ji auga tik namų sąlygomis. O štai cilindrinė opuncija Kretingos muziejaus Žiemos sode per 17 metų pasiekė pustrečio metro aukštį. Ten pat galima pasigrožėti ir trumpašere opuncija.

Pasaulyje yra apie 250 rūšių

Jeigu Lietuvoje lauko sąlygomis augtų cilindrinė opuncija (Opuntia Cylindrica), tikriausiai ne vienas avių augintojas būtent tokią gyvatvorę ir užsodintų, nes pro jų dyglius nei žmogus, nei gyvulys negalėtų pralįsti.

Deja, mūsų šalyje žiemą opuncijos nušaltų. O meksikiečiai augina jų gyvatvores – ir ne tik... Jie nuo seno augalo šaknimis gydydavo kaulų lūžius, o iš žiedų pagamintą trauktinę vartodavo sunegalavusieji dėl širdies ligų.

opuncijos, Kretingos muziejus
Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė.

Būtent iš Meksikos ir kilusi opuncija. Ten ji auga dykumose, kalvų šlaituose, dažniausiai smėlingame arba akmeningame dirvožemyje. Kai sąlygos tinkamos, šie augalai gali taip sutankėti, kad susidaro didžiuliai dygliuoti brūzgynai.

Opuncijos stiebas sudarytas iš apvaliai arba cilindriškai plokščių, dygliuotų arba bedyglių narelių („paplotėlių“), augančių vienas nuo kito įvairiomis kryptimis. Cilindrinės opuncijos gali užaugti net iki 2 m.

opuncijos
Cilindrinė opuncija nusagstyta ryškiaspalviais vaisiais.

Jų žiedai apie – 3 cm skersmens, geltoni, išauga ūglių viršūnėse. Vaisius – rutuliška arba kiaušiniška uoga. Kai kurių rūšių vaisiai netgi valgomi.

Neįtikėtinai atspari net augdama kambaryje

Tačiau kambariuose auginamos opuncijos žydi retai. Kad opuncija nudžiugintų žiedais, ji turi žiemoti 6–10 °C temperatūroje, gerai apšviestoje vietoje.

Opuncija – labai ištvermingas augalas. Galima 4 metus be šaknų laikyti pakabintą „žemyn galva“, o paskui pasodinti – ir ji pradės augti.

Šiam augalui reikalingas geras apšvietimas. Trūkstant šviesos opuncija ištįsta ir praranda savo dekoratyvumą.

Nuo pavasario iki vasaros vidurio augalas laistomas vidutiniškai. Žiemą, ramybės laikotarpiu, vandens prireikia itin retai.

opuncijos
Akinamai geltoni žiedai – retenybė.  

Kretingos muziejaus Žiemos sodą puošia ir trumpašerė opuncija (Opuntia Microdasys). Šios rūšies opuncija neužauga tokia didelė, paprastai tesiekia iki 1 m. Iš išvaizdos neatrodo taip grėsmingai kaip cilindrinė opuncija, nes be spyglių. Bet ji, galima sakyti, netgi pavojingesnė, mat ant narelių vietoj spyglių – gausybė nedidelių šerelių (glochidžių). Prisilietus jie susminga į odą – ir niekaip nepavyksta iškrapštyti. Tose odos vietose susidaro pūlinukai.

Tipiški trumpašerių opuncijų šereliai – geltoni arba rusvi. Baltadyglės trumpašerės opuncijos šereliai yra balti.

 

Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita TERTELIENĖ

Autorės nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Trumpašerė opuncija Kretingos muziejaus Žiemos sode.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Prakartėlės pasklido po Rokiškio dvarą – unikali tradicija tęsiasi

Artėjant Kalėdoms Rokiškio dvaro centriniuose rūmuose atsivėrė naujai sukurtų prakartėlių paroda. Dvaro teritorijoje esančiame kluone lankytojų laukia nuolatinė jų ekspozicija, o apšviestuose oficinų languose jau šį savaitgalį...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...