Kaunas +25,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +25,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

E. Stonkutė. Ar JAV rinka tampa Europos akligatviu?

2025/07/19


Jau pusmetį pasaulyje verda prekybos karas, tačiau kol kas Europos Sąjungos (ES) pramonė ir eksportas demonstruoja nemenką atsparumą. Šių metų pradžioje ES apdirbamosios gamybos apimtys ėmė augti – gegužę Vokietijos pramonė pirmą kartą per pastaruosius dvejus metus fiksavo teigiamą rezultatą. Tuo metu Lietuvos apdirbamosios gamybos apimtys sausio–gegužės mėn. vidutiniškai augo 6,3 proc. (lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai).

ES prekių eksportas per pirmus penkis šių metų mėnesius išaugo 5,2 proc., tačiau Lietuvos – sumažėjo 0,7 proc. Įdomu tai, kad eksportas į JAV per tą patį laikotarpį šoktelėjo net 21,9 proc. Akivaizdu: ES ir toliau laikosi įsikibusi JAV rinkos, nesiimdama rimtų žingsnių diversifikuoti eksporto kryptis. Ar tik nedaro klaidos?

Jau kurį laiką vis daugiau kalbama apie būtinybę diversifikuoti eksporto rinkas, intensyvinti prekybą su esamais partneriais ir ieškoti naujų, bet realūs rezultatai – kuklūs. Tačiau būtent eksportas į JAV šių metų sausio – gegužės mėnesiais augo greičiausiai. Be JAV, sparčiausiai augantis eksportas tuo pačiu laikotarpiu šiemet buvo nukreiptas į Jungtinius Arabų Emyratus (+16 proc.), Ukrainą (+14,3 proc.), Šveicariją (+14 proc.), Alžyrą, Libiją, Argentiną, Taivaną, Izraelį, Japoniją ir Saudo Arabiją. O kur Kanada, Jungtinė Karalystė, Australija – valstybės, kurios dažnai minimos kaip potencialios diversifikacijos kryptys? Deja, eksportas į Kanadą augo vos 1,6 proc., į JK – 0,69 proc., o į Australiją – net sumažėjo 10,3 proc.

Ir kol ES visą dėmesį išskirtinai yra sutelkusi į JAV rinką, pro jos pačios atviras galines duris savo prekes skubiai pristatinėja kitų šalių gamintojai. Per tą patį laikotarpį importas iš Vietnamo augo 22,7 proc., iš Meksikos – 18,1 proc., iš Kanados – 17,3 proc., iš Argentinos – 15 proc., Kinijos – 12,6 proc., Australijos – 11,8 proc. Įdomu, kad importas iš JAV augo tik 3,2 proc. ES taip rizikuoja prarasti ne tik JAV rinką, bet ir savąją.

Jeigu JAV, be palankesnių prekybos susitarimų, įves 30 proc. importo tarifus ES prekėms, galima sakyti, kad rinka bus prarasta dar iki oficialių sprendimų ir dėl farmacijos prekių sektorinių muitų. Be to, ES gamintojai gali svarstyti gamybos perkėlimą į JAV, o tai reikštų mažėjančius pajėgumus ir darbo vietų praradimą Europoje.

Kita grėsmė – auganti konkurencija vidaus rinkoje dėl importo iš šalių su žemesniais darbo kaštais. Su tokia konkurencija vargiai besusitvarkys vietos gamintojai, ypač vietiniai brandžių technologijų pramonės sektoriai. Nors pigesnėmis prekėmis trumpam džiaugtų vartotojus, darbuotojai greitai pajustų lėtėjantį atlyginimų augimą ir mažėjančias pajamas.

Todėl ES turėtų kur kas ryžtingiau kovoti dėl JAV rinkos. JAV vartotojai generuoja apie 30 proc. pasaulio asmeninio vartojimo išlaidų (palyginimui, ES – tik 13,5 proc., Kinijos – 15,1 proc.). Vieno amerikiečio metinės išlaidos yra daugiau nei dvigubai didesnės nei ES piliečio. Tokiai rinkai rasti alternatyvą – beveik neįmanoma.

Be to, JAV vartotojai vidutiniškai toleruoja ne daugiau nei 5 proc. infliacijos augimą. Kadangi infliacija jau kyla, padidėjusių muitų kaštų perkėlimas vartotojui nebus įmanomas, todėl didės spaudimas mažinti kainas visoje tiekimo grandinėje. Iš jos pirmieji „iškristi“ rizikuoja būtent aukštais darbo kaštais pasižymintys ES gamintojai.

Niūri prognozė. Bet gal ji pagaliau pažadins ES imtis esminių sprendimų: stiprinti vidaus rinką, didinti darbo našumą, skatinti inovacijas ir atgaivinti ekonomikos augimo viltį. Tikėkimės.

 

Dr. Eglė Stonkutė yra Lietuvos pramonininkų konfederacijos ekonomistė-analitikė

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Rusijos alkoholio pramonė traukiasi

Rusija – keistų paradoksų šalis: nors rusai apskritai vartoja daugiau alkoholio, nei 2024 m., tačiau alkoholinių gėrimų gamyba smarkiai sumažėjo. Dėl to jau kenčia šalies biudžetas.
2025/07/19

Valstybės kontrolė: taikydama dirbtinį intelektą valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko

Pritaikydama dirbtinį intelektą (DI) valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko, bet tik 15 proc. institucijų juo naudojasi. Lietuvos viešajame sektoriuje neužtikrinama DI sistemų veikimui reikalinga infrastruktūra. 2021–...
2025/07/19

Rankų darbo „Su meile IKI“ tortus ruošiančioje kepykloje klientai pamatė tai, ko nesitikėjo

Šviežiai kepamas biskvitas, čia pat tepami burnoje tirpstantys kremo sluoksniai, daug meilės, rankų darbo ir net senus įsitikinimus pakeitęs stulbinančiai skanus tortas – tokius įspūdžius išsinešė prekybos tinklo „...
2025/07/19

Auga elektroninių varžytynių ir aukcionų populiarumas

Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale antrąjį šių metų ketvirtį parduota įvairaus kilnojamojo ir nekilnojamojo turto už 28,5 mln. eurų.
2025/07/19

E. Stonkutė. Ar JAV rinka tampa Europos akligatviu?

Jau pusmetį pasaulyje verda prekybos karas, tačiau kol kas Europos Sąjungos (ES) pramonė ir eksportas demonstruoja nemenką atsparumą. Šių metų pradžioje ES apdirbamosios gamybos apimtys ėmė augti – gegužę Vokietijos pramonė pirmą kart...
2025/07/19

Pagerbti 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesoriai

Liepos 16 d., kai minima Agronomų diena, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre surengta 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesorių pagerbimo popietė.
2025/07/19

Žvėrys mieste

Meškos pasilakstymas Vilniaus gatvėse sukėlė nemažą šurmulį ir įplieskė plačias diskusijas visose žiniasklaidos priemonėse. Žinoma, Lietuvai tai buvo neeilinis įvykis, turint galvoje, kad tik pastaraisiais metais gauruotosios vis daž...