Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Echolokacija – ypatingas šikšnosparnių gebėjimas orientuotis aplinkoje

2023/01/04


Sausio 4 dieną minima pasaulinė Brailio diena. XIX amžiuje gyvenęs prancūzas Luji Brailis sukūrė raštą, kuris pagerino daugelio žmonių gyvenimo kokybę. Gyvūnai gamtoje taip pat yra išvystę įdomių būdų orientuotis aplinkoje ir pažinti pasaulį. Šikšnosparniai – geba pasitelkti echolokaciją tamsoje esantiems objektams aptikti.

Šikšnosparniai siunčia trumpus garso signalus, kurie atsispindi nuo įvairių objektų ir aidu grįžta atgal.

Greita ir tiksli aido analizė šikšnosparnio smegenyse padeda gyvūnui nustatyti atstumą, objektų dydį ir struktūrą, o dažnai ir judančio objekto greitį. Šis skleidžiamas orientavimosi ir maitinimosi ultragarsas yra labai aukšto dažnio ir paprastai negirdimas žmogui. Žmogaus girdimumo riba yra 16–20 kHz, o Lietuvoje gyvenantys šikšnosparniai skleidžia 18-60 kHz garsą.

Tačiau žmonės gali girdėti kitus, taip vadinamus socialinius šikšnosparnių signalus. Tai bendravimo tarpusavyje signalai – jais šikšnosparniai praneša apie pavojų (ar priešingai, kad saugu išskristi), bendrauja tarpusavyje ir su jaunikliais, patinai vilioja poruotis praskrendančias pateles. Būtent pastaruosius garsus rudenį galima girdėti ir miestuose, šalia daugiaaukščių pastatų. Jie primena tylų, bet kartu ausį rėžiantį pastovų ciksėjimą.

Ultragarsą šikšnosparniai išgauna garso stygomis, esančiomis gerklėje. Mokslininkai išsiaiškino, kad jų ultragarso skleidimo technika tokia pati kaip gerklinio dainavimo. Pavyzdžiui, visoje Europos Sąjungoje saugomas europinis plačiaausis leidžia dviejų tipų signalus – vieną pro burną, kitą pro nosį.

Šis išvystytas gebėjimas padeda šikšnosparniams pasigauti grobį visiškoje tamsoje. Tačiau šikšnosparniai nėra akli. Dideliems objektams aptikti naudojama ir rega. Jos taip pat prireikia ir migracijos metu.

Šikšnosparnių naudojama echolokacija padeda mums, žmonėms, atlikti saugomų šikšnosparnių apskaitą, stebėti jų populiacijos būklę. Kadangi kiekvienos šikšnosparnių rūšies echolokacijos signalai yra skirtingi, pagal jų piko dažnį galima atskirti vieną rūšį nuo kitos. Tam gamtininkai pasitelkia specialius ultragarso detektorius. Žmogaus ausiai negirdimą garsą jie paverčia į girdimą, todėl papildomai galima įvertinti signalo ritmiškumą, trukmę, skambėjimą. Vis dėlto, tiksliai nustatyti šikšnosparnio rūšį geba tik specialistai.

Lietuvoje saugomos visos keturiolika aptinkamų šikšnosparnių rūšių. Dviem iš jų – europiniam plačiaausiui ir kūdriniam pelėausiui – steigiamos specialios „Natura 2000“ teritorijos.

 

Šaltinis: projektas „Naturalit“

Europinis plačiaausis. Deivido Makavičiaus nuotrauka

Dalintis
2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...