Ashburn +6,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +6,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024

Egzotika paslaptingoje dėžėje

2023/12/29


Augalų terariumas – skamba itin neįprastai. O kaipgi iš tiesų? Koks gyvenimas ten vyksta ir kaip palaikoma savotiška ekosistema? To klausėme patyrusios kambarinių gėlių augintojos Viktorijos Zabotkienės iš Kauno rajono, Akademijos gyvenvietės.

Kaip ir kada kilo mintis įrengti augalų terariumą?

Kai su augalais persikraustėme gyventi į naują būstą, teko ieškoti sprendimų, kur juos sudėlioti. Nuo tada namuose atsirado didelės lentynos, kuriose gyveno aibė mažesnių augalų. Einant laikui, supratau, kad ir tose lentynose ne visada įmanoma palaikyti visas reikalingas sąlygas, o ypač susijusias su drėgme aplinkoje, todėl su kai kuriais augalais tekdavo atsisveikinti, nes išlįsdavo kenkėjai. Tada ir kilo idėja įrengti šiltnamį, o apie terariumą anuomet nei minties nebuvo, ji gimė kiek vėliau, kai pradėjome šiltnamio įrengimo procesą.

Kuo jis patogus augintojams?

Tokie šiltnamiai, terariumai ir panašiai atlieka funkcijas, pagerinančias augalų gyvenimo sąlygas, padedančias augintojui išspręsti kai kurias augalų priežiūros problemas.

Apskritai tokios dėžės patogios, nes nereikia dažnai laistyti, rūpintis, ar pakaks šviesos, galima palaikyti pastovų drėgmės balansą, temperatūros lygį. Tai visame bute, kur daug augalų, nelengva sužiūrėti. Iš pirmo žvilgsnio nepagalvotumėte, kad toje dėžėje kažkas ypatinga, ir tik ją atidarius, atsiveria visas vaizdas, grožis.

Dar pastebėjau, kad terariume atžalėlės gana greitai sudygsta, todėl jį panaudoju ir kaip daiginimo terpę.

Viktorija Zabotkienė atviravo, kad idėja apie mažą šiltnamį kambaryje transformavosi į augalų terariumą.

Kaip paruošėte terariumą augalams augti?

Kadangi pradžioje ieškojome nediduko šiltnamio į namus, išpakavę siuntinį pastebėjome, kad tai lauko šiltnamis be pagrindo (dugno) – ir mums su vyru Mažvydu teko improvizuoti, kad kažką sukurtume iš to, ką gavome.

Vyras nupirko impregnuotą lentą dugnui įrengti, namuose išpjovė tinkamo dydžio ir dar kartą ją impregnavo. Atsiradus dugnui, reikėjo pasirūpinti dėžės sandarumu, kad niekas iš jos nei tekėtų, nei byrėtų, o ir viduje nepūtų, tad Mažvydas impregnavo ir visus terariumo paviršius, padirbėjo su silikonu, kad būtų izoliuoti plyšiai ir sujungimai. Taip pasirūpinome, kad drėgmė niekur neišeitų, kad kažkas nebūtų sugadinta viduje.

Mūsų dėžė yra neaukšta, tad apšvietimas buvo įrengtas aplink palubėje, o tam panaudojome didesniuose prekybos centruose parduodamas LED juostas. Apšvietimo sistemos įjungimo ir išjungimo procesas yra sutvarkytas taip, kad nuo vidurnakčio iki 9 val. ryto augalai miegotų tamsoje, o likusias valandas mėgautųsi šviesa.

Paprastai dėžę laikome uždarytą, atidarome tik kartais, todėl viduje įrengėme porą ventiliatorių, palaikančių oro cirkuliaciją. Iš pradžių tebuvo vienas, bet laikui bėgant pastebėjau, kad pusė terariumo lėčiau džiūvo, augo grybelis, todėl ėmėmės spręsti kilusią problemą – įrengėme antrą ventiliatorių kitoje pusėje.

Teko pagalvoti, ką bersiu į dugną – pasirinkau substratą, į jį įmaišiau kiminų, o startavus antrai terariumo versijai, pridėjau dar ir keramzito užpildo. Kadangi augalai uždarame inde gyvena kitaip nei vazonuose, man svarbu, kad jie gautų visų augti reikalingų medžiagų.

Galiausiai rinkausi augalus, kuriuos apgyvendinau terariume. Iš pradžių buvo visko, nes ne visiems augalams patinka didesnis drėgmės lygis, ir tikrai patvirtinu, kad sukulentai ir kaktusai čia niekaip neišgyventų.

Drėgmės terariume turėtų būti ne mažiau 80 proc., kai augalai palaistomi, šis rodiklis pakyla.

Kokiais metodais palaikoma gyvybė viduje?

Šiuo metu man užtenka kiekvieną rytą pradaryti terariumo dangtį ir apžiūrėti augalus. Jeigu pastebiu kažką ne taip, apžiūriu atidžiau ir imuosi tvarkyti situaciją. Bet neslėpsiu, mano pareigos susiaurėjo – paprastai pakanka augalus palaistyti ir prireikus papildomai pamaitinti. Terariumo viduje susiformuoja atskira ekosistema, kurioje gyvenimas vyksta ratu.

Iš kokių augalų sukūrėte šį grožį, kaip juos atsirinkote?

Terariume auginu tuos augalus, kurie, kiek žinau, šiaip ant palangės mūsų namuose neišgyventų. Pavyzdžiui, paparčius visada permylėdavau, todėl terariume atsirado jų trijulė. Žinau, kad kalatėjos mėgsta drėgmę aplinkoje, bet nuolat jos negaliu užtikrinti, tad terariume atsirado keletas mažučių kalatėjų. Alokazijos pagarsėjusios kaip voratinklinių erkučių magnetas, bet norėjau ir jas išbandyti, todėl terariume įkurdinau keletą jų. Yra ir kitų augalų, įvairių buvusių „bėdulių“ – ten jie atsigavo ir liko gyventi.

Pilėja ir aiškelniai kuo puikiausiai jaučiasi uždaroje terariumo dėžėje.

Ką patartumėte nusprendusiems įsigyti ar įsirengti terariumą?

Visada galima rinkis naudoti paruoštą terariumą ir tereikės pasirūpinti apsodinimo darbais. Bet, pasitelkus fantaziją, įvairios spintos ar dėžės, mažesni lauko ar kambario šiltnamiai, kuriuos galima užsandarinti, gali tapti puikia vieta jūsų augalams.

Rinkitės tokį apšvietimą, kurio ryškumą galėsite reguliuoti, jeigu pastebėsite, kad viduje per greitai džiūsta arba kaupiasi per daug drėgmės.

Viduje apgyvendinkite augalus, kuriems patinka panašios sąlygos, taip išvengsite bėdų ateityje.

Naudokite švarius substratus ir stenkitės inspektuoti augalo šaknyną prieš sodindami, nes ten esantys gyvi padarai gali apsigyventi ir terariume.

Pradžioje būtina užsandarinti visą terariumą. Čia kaip su tuo deguto šaukštu medaus statinėje – to nepadarę patirsite problemų palaikant drėgmę viduje ir visas projektas bus nesėkmingas.

Kadangi dėžė laikoma uždara, tai būtina pasirūpinti oro cirkuliacija viduje, tam puikiai tinka net kompiuteriams skirti ventiliatoriai.

 

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Viktorijos ZABOTKIENĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Specialisto akimis: gero skonio midų pagaminti sunkiau nei vyną

Daugelis lietuviškų pasakų baigiasi žodžiais: „Alų midų gėriau, per barzdą varvėjo...“ Deja, priešingai nei anksčiau, midus dabar nėra toks populiarus kaip alus. Galbūt dėl to, kad trūksta žinių ar galimybės paragauti tik...
2024/03/29

Mokslininkai sutelkė dėmesį į gyvūnų elgesį

Rūpestingi šeimininkai netrunka pastebėti pasikeitusį augintinio elgesį. Veterinarijos specialistai ir mokslininkai perspėja, kad nereikėtų to praleisti pro akis, o atlikti naujausi moksliniai tyrimai tik patvirtina, kad socialinis š...
2024/03/29

Nuo balandžio 2 d. VVG kviečiamos kreiptis dėl paramos sumaniesiems kaimams

Nuo balandžio 2 d. iki gegužės 31 d. šalies vietos veiklos grupės (VVG) galės teikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) sumaniųjų kaimų strategijas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) in...
2024/03/29

Devyni politikai VRK pateikė būtiną rinkėjų parašų skaičių, trims nepavyko

Devyni politikai Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė privalomą rinkėjų parašų skaičių, norint dalyvauti prezidento rinkimuose.
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...