Columbus +18,6 °C Dangus giedras
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +18,6 °C Dangus giedras
Penktadienis, 19 Bal 2024

Kurti – tai ir puošti, ir išsaugoti prisiminimą

2023/04/11


Praėjusieji metai Kaunui ir rajonui buvo itin dosnūs kultūros renginiais. Prasidėjus „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ renginiams, nebuvo siekiama sukurti kuo daugiau ilgą laiką išliekančių objektų, bet atsigręžta tiek į miesto kultūrinį gyvenimą, tiek į mažesnes bendruomenes, meno priemonėmis siekta papasakoti jų istoriją, kitaip atgaivinti tai, kas pamažu tarsi atskyla nuo dabarties. Kūrėjų dėmesį patraukė ir Girionių (Kauno r. ) gyventojų pamėgta liepų alėja, kurioje menininkai ir patys gyventojai sukūrė šešis žemės meno objektus.

Samylų seniūnija (Kauno r.), kuriai priklauso ir Girionys, lig šiol mena ir įvairiais būdais siekia išsaugoti istoriją apie 35 kaimus su 721 sodyba, medine bažnytėle ir mokykla, sulygintus su žeme ir, užtvenkus Nemuno žiotis, užlietus vandeniu – taip 1960 m. iškilo Kauno hidroelektrinė ir susiformavo dabartinės Kauno marios. Žmonės itin jautriai išgyveno iškeldinimą „ant kalno“, save tebevadina dugniečiais ir kasmet susiburia į tradicinį renginį „Pėdos smėlio dugne“. Šis renginys tapo ašimi ir žemės meno kūrėjams. Jiems teko nelengva užduotis – žemės paviršiuje vykusį gyvenimą, vėliau užlietą vandens, vėl iškelti į paviršių.

Pagrindinė žemės meno (Land art) idėja – iš gamtinių medžiagų sukurti objektą, visiškai integruotą į vietos landšaftą. Kūrėjų darbai – puikus pavyzdys, kaip paprastomis, iš čia pat esančių medžiagų erdvei galima suteikti naują kvėpavimą, unikalų dekoratyvinį akcentą, galvoje užgimusiai minčiai – kūną, o gamtinei medžiagai – naują gyvenimą.

Ką menininkai rado marių dugne, su kokiais iššūkiais susidūrė, papasakojo kartu projekte dalyvavęs Lietuvos floristų sąjungos vadovas Marijus Gvildys.

„Dar prieš atvažiuodami į Girionis kūrėjai susipažino su istoriniu kontekstu, Kauno marių ir užlietų kaimų istorija. Tiesą sakant, tokie konkretūs kontekstai ir temos gali lengvai paklaidinti menininką, o sukurtame objekte imti viršų figūratyvumas, lengvai atpažįstamos, kasdienės formos. Bet žemės menas – tai visų pirma darbas su kraštovaizdžiu, gamtine medžiaga. Manau, nebuvo lengva sujungti du priešingus dalykus: prisiliesti prie konkrečios žmonių istorijos, marių temos ir įlieti, integruoti ją į natūralias gamtos formas. Bet tikiu, kad susitvarkėme puikiai", – optimistiškai kūrėjų atliktus darbus apibendrino M. Gvildys.

Drauge su girioniškiais menininkai sukūrė bendruomeniškumo idėjai skirtą žemės objektą. Jame visos gamtinės medžiagos – kelmai, vytelės, lapai – įgijo naujas funkcijas ir tarsi atgimė naujam gyvenimui. Transformuoti lapai lyg mašalų, vabalų spiečius praeiviams kasdien primins, kiek daug gali nuveikti susitelkusi bendruomenė.

„Bučius“, Rita Bagdzevičiūtė (Piliuona, Kauno r.) 

„Į akis krito pakelėse gausiai pušų kamienus apraizgę vijokliai, tarsi medžių smaugikai. Paskui išvydau didžiules parko liepas, jų nukarusios šakos priminė upės maurus. Taip ir gimė mintis apie žuvų gaudyklę – bučių. Teko kaip reikiant paplušėti, kol su dukra Igne spygliuočius „vadavome“ iš vijoklių, nuvalėme visus lapus. Bet pasiruošėme puikios, darbui gerai pasiduodančios medžiagos. Pynėme bučių ant žemės, vėliau net trys vaikinai kėlė ir tvirtino prie dviejų storų medžio šakų. Mėgstu dekoratyvumą, tad ir objektas gavosi stilizuotas, išdailintas, kai kurie sakė, kad tai širšių lizdas ar ledų indelis“, – girioniečių komentarus su šypsena prisiminė daug metų floriste dirbanti ir tarptautiniuose žemės meno festivaliuose dalyvaujanti kūrėja. Jos rankų sukurtu vestuvių erdvių dekoru žavisi daug jaunų sutuoktinių porų ir jų svečių.

„Žuvies akis“, Gražina Montvilienė (Akmenė)

„Alėjoje žvilgsnis nuklydo ir pamačiau liūdną obelį. Pamaniau, pasipuošusi ji galėtų džiuginti praeivius. Išsišakojęs kamienas padiktavo idėją ir pavadinimą „Žuvies akis“. Pamiškėje, už parko, radau augančių sedulų, jų vytelės ir tapo darbo medžiaga. Lanksčios, linijiškos, mielos darbuotis – glaustai vieną šalia kitos kaišiojau, pyniau, be vielų, klijų ar kitokių tvirtinimo priemonių suformavau žuvies akį“, – pasakojo akmeniškė, taip pat dirbanti floriste savo įkurtame gėlių salone.

„Įsmigęs dugne“, Sergejus Zareckis (Vilnius)

„Pradžioje visur dairėmės, kokią medžiagą galėsime naudoti. Galima sakyti, kūrėme iš nieko, rinkome, ką radome po kojomis. Man užkliuvo išgenėtos eglės, čia pat buvo likusios jų šakos, tad beliko rasti joms tinkamą vietą. Parke dominuoja lapuočiai, bet štai aptikau kelių pušų kompoziciją. Jos buvo kiek apleistos, mėtėsi šiukšlių, tad aptvarkėme, nupjoviau kelias apatines šakas ir atsiskleidė visas medžių grožis. Savo objektą pavadinau „Įsmigęs dugne“ – jis turi aiškią kryptį, kaip ir į žemę daiktai sminga vienu ar kitu kampu. O koks ten daiktas įsmigo, tai jau žiūrovų fantazijos reikalas, tegul kiekvienas pats nusprendžia“, – minčių laisvę provokuoja floristas, kasmet dalyvaujantis žemės meno renginiuose ir daug laiko skiriantis sodybų želdinimo projektams Latvijoje.

„Paskendęs gyvenimas“, Aleks Kartozia (Talinas, Estija)

„Mane labai sujaudino marių dugne buvusių kaimų istorija – juk ten augo medžiai, kūrėsi sodybos, virė gyvenimas. Teritoriją užliejęs vanduo pakeitė ilgus metus ten gyvenusių šeimų likimus, todėl savo darbą pavadinau „Paskendęs gyvenimas“. Išnyranti (o gal grimztanti?!) valtelė simbolizuoja žmones, gyvenusius netoli upės, jie ten tikriausiai žvejojo arba ilsėdamiesi irstėsi vilnyse. Jie buvo betarpiškai susiję su tėkme – tiek vanduo, tiek gyvenimas“, – filosofiškai į istorijos fragmentą pažvelgė iš Estijos atvykęs menininkų kolega. Bičiulių padedamas jis iš kitos vietos perkėlė ir į kūrinį integravo kelmą. „Jis tarsi „persikraustė“ ir toliau tęsia gyvenimą, kaip ir žmonės, grįžtantys į praeitį prisiminimais“, – pasakojo vienas iš didžiausio Estijoje floristikos festivalio „Lilleball“ organizatorių. Iš pirmo žvilgsnio techniškai nesudėtingas kūrinys pareikalavo nemažai fizinių jėgų – rankiniu pjūkliuku teko supjauti ir į žemę sukalti 577 kuoliukų.

„Žibintas“, Aldona Jankauskienė (Šiauliai)

„Alėjoje pastebėjau vieną seną, jau nebešviečiantį gatvės žibintą. Jis ir sukėlė asociacijas su tuo, ko jau nėra, bet pėdsakas likęs – tarsi užgesusios buvusių sodybų šviesos simbolis, apaugęs, apžėlęs, bet vis dar stovi, rymo... Prisipažinsiu, buvo akimirkų, kai stovėdama ant kopėčių pagalvojau, kad nepatinka tas darbas, bet už nugaros girdžiu: „Kaip gražu!“ Nemažai alėja ėjusių žmonių stabtelėdavo ir stebėdavo, ką darau. Matyt, patiko“, – šypsodamasi objekto atsiradimo istoriją pasakojo floristė, kūrybinių darbų palikusi ne viename Lietuvos gamtos kampelyje. Iš parke ir pakelėse surinktų šakų sukurta forma primena ir vazą su „pamerktu“ žibintu, ir mintyse paskendusios moters siluetą, ir dar ką nors, ką praeivio fantazija iškelia iš sąmonės „dugno“.

„Banga“, Marcin Jabłoński (Liubartuvas, Lenkija) darbui išsirinko ypatingą parko beržą: kaip paprastai visos šakos auga tiesiai, tačiau viena apatinė lyg tyčia „įsibangavusi“. Ji ir tapo kūrybos atspirties tašku, o vijokliais aprišti akmenys, galbūt primenantys kertinius sodybos akmenis, pakibo tarsi plūduriuojantys kaimai. 

 

 

„Rasų“ redaktorė Rūta VAITKEVIČIŪTĖ

Anastasijos Gvildienės nuotraukos

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/04/18

Naujosios Zelandijos „Fonterra“ traukiasi iš „Rokiškio sūrio“

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ traukiasi strateginė investuotoja, didžiausia pasaulyje pieno eksportuotoja – Naujosios Zelandijos kompanija „Fonterra“, turėjusi 10 proc. ak...
2024/04/18

Administracinė našta ūkininkams – kaip akmuo po kaklu

Europos Komisija (EK) baigė ūkininkų apklausą apie administracinę naštą, su kuria jie susiduria kasdieniame darbe. Už žemės ūkį atsakingas EK narys Januszas Wojciechowskis tikisi, kad, apžvelgus Europos Sąjungos (ES) ūkininkų problemas, bus...
2024/04/18

Penktadienį protestą rengiantis maitinimo verslas prašo grąžinti 9 proc. PVM lengvatą

Maitinimo sektoriaus atstovai penktadienį prie Vyriausybės rengia protesto akciją reikalaudami grąžinti iki šių metų galiojusį lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą. 
2024/04/18

Lietuvoje degalų kainos padidėjo, tačiau išlieka mažiausios tarp kaimynų

Praėjusią savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje padidėjo: benzinas pabrango 0,4 proc., o dyzelinas – 0,2 procento. Benzinas brangsta jau ketvirtą savaitę, dyzelinas – trečią savaitę iš eilės. Tačiau mūsų šalyje degala...
2024/04/18

Skiriamos dotacijos privačių miškų kokybei gerinti

Miškų savininkams, norintiems pagerinti jiems priklausančių išretėjusių ir ekonomiškai menkaverčių medynų ar krūmynų kokybę, pertvarkant juos į produktyvius ir atsparius klimato kaitai medynus, bus skiriamos dotacijos. Aplinko...
2024/04/18

Bankų sektorius 2023 m.: mažino paskolų maržas, didino palūkanas už indėlius, dalį pelno pervedė gynybai

„Bankai buvo aktyvūs ir skatino buksuojančią ekonomiką, tačiau kartu nenuleisdami kokybės kartelės – vadinamųjų blogų paskolų lygis yra vienas mažiausių euro zonoje. Gyventojus kviečiame pasinaudoti pakilusių palūkanų normų aplinkos te...
2024/04/18

Nors dalyje Lietuvos taikomos lengvesnės AKM valdymo priemonės – virusas nesitraukia

Šiuo metu Lietuvoje afrikinio kaulių maro (AKM) virusas jau patvirtintas beveik 400 šernų, kai 2023 m. per visus metus atvejų skaičius siekė 600. Taigi laukinėje gamtoje virusas plinta augančia tendencija, todėl ūkininkai ir medžioto...
2024/04/18

Priminė pacientų teises ir atsakomybę už savo sveikatą

Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyriausybinių organizacijų, visuomenės narių dėmesį į pacientų teisių svarbą. Ligonių kasos primena pagrindines Europos Sąjungos pa...
2024/04/18

Seimas priėmė pataisas dėl laikinos laisvos valstybinės žemės nuomos

Seimas pritarė Žemės įstatymo pataisomis, leisdamas laisvą valstybinę žemę (ne tik kaime, bet ir miestuose) laikinai naudoti tik ūkininkams arba įmonėms, kurie naudojo ją iki 2023 metų pabaigos.