Ashburn +9,1 °C Migla
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024
Ashburn +9,1 °C Migla
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024

Madinga geltonos ir pilkos pora

2021/04/05


Spalvos, kaip ir formos, linijos ar faktūros, yra vienas iš pagrindinių elementų kuriant želdynus. Pasak agronomės, biologijos mokslų daktarės Janinos Čeplinskienės, įvairios spalvos skirtingai veikia žmones, taigi žiedų spalvomis galima kurti žaismingą, svajingą, pakylėtą, ramią ar intensyvią nuotaiką. Suprantama, neretai augalų kompozicijas padiktuoja ir mada. Šiemet madingiausiuose pasaulio gėlynuose išsiskleis geltonos ir pilkos spalvų pora.

Rūta ANTANAITIENĖ

 

Neišskiriama pora

Amerikos spalvų instituto „Pantone Color“ ekspertai po sudėtingų ir nežinomybės kupinų 2020 metų neatsitiktinai šiems metams parinko raminančią, tvirtumą atspindinčią pilką („Ultimate Gray“) ir optimistiškai nuteikiančią, viltį įžiebiančią geltoną („Illuminating“), kurios tarsi nuspalvina metų aktualijas ir padeda atsitiesti, atsinaujinti, įgyti vaizduotės bei kūrybinių galių.

Instituto ekspertai sprendimą priima atsižvelgdami į spalvų psichologiją, analizuodami pasaulines spalvų tendencijas, sekdami visuomenines bei socialines aktua­lijas. Tikimasi, kad dvi kardinaliai skirtingas spalvas žmonės visame pasaulyje traktuos kaip vieningą porą, užuominą apie solidarumą – aktualų šių metų bruožą. Madinga metų spalva galioja ne tik drabužiams, ji skirta visam estetikos pasauliui, įsitvirtina interjeruose, želdynų ir floristikos pasaulyje.

Paprastoji kraujažolė ‘Moonshine’ – šių metų originalus, akcentinis gėlynų augalas.                  

Metų augalas

J. Čeplinskienės valdose, be 600 veislių jurginų kolekcijos, auga daug ir įvairių daugiamečių augalų, tinkamų įvairaus stiliaus gėlynams kurti. Šių metų originaliu ir akcentiniu gėlynų augalu, jos nuomone, turėtų tapti paprastoji kraujažolė (Achillea millefolium) ‘Moonshine’. Gėlininkų mėgstama dėl ažūrinės lapijos sidabriškumo ir stambių, ryškiai citrininių, kvapnių žiedynų, sudarytų iš daugybės smulkių žiedelių.

Jau ankstyvą pavasarį akį traukia sidab­rinis lapijos aksomas ir gegužę pradėję skleistis purūs, ryškiai geltoni žiedai, ilgainiui nuo saulės išblunkantys iki švelniai geltonų atspalvių. Augintoja sako, kad tai saulėtų vietų, daugiamečiai, vidutinio aukščio (45–60 cm) augalai, žydintys ilgiausiai iš visų kraujažolių – net iki rugpjūčio pabaigos. Kartais pavieniais žiedais pradžiugina dar ir rugsėjį. Jų tvirti kerai atsparūs vėjų gūsiams, todėl labai tinka vėjuotoms vietoms.

Spalvų ratas

Kolekcininkės teigimu, yra daugybė koloristinių sistemų, leidžiančių nustatyti spalvų derinius. Paprasčiausia sistema – spalvų ratas, padalytas į aštuonias pagrindines dalis. Spalvų rate, kaip ir vaivorykštėje, spalvos bėga viena paskui kitą. Visiems žinoma, kad augalų pasaulyje dažniausiai pasitaiko žalia, pilka, balta, geltona, oranžinė, raudona, mėlyna ir violetinė. Raudonos ir mėlynos arba violetinės mišinys duoda purpurinį atspalvį. Jis yra kiek šaltesnis už ryškiai raudoną, tačiau iš tolo gerai matomas.

Retesnė yra ruda spalva, o visiškai nėra juodos. „Žalia ir pilka – tai lapų spalvos, o ryškiosios – būdingos žiedams, mat jie turi privilioti vabzdžius“, – pasakoja augalų kolekcininkė. Geltona, oranžinė ir raudona – šiltos, balta ir pilka – neutralios, mėlyna ir violetinė – šaltos spalvos. Šiltos spalvos paprastai sukuria artumo iliuziją, šaltos – tolina. Šiltos yra aktyvios, šaltos – pasyvios. Be to, kiekviena spalva pasižymi ir daugeliu tik jai būdingų savybių, kurias pravartu žinoti, komponuojant gėlynus.

Spalvų deriniai

„Geltoniems žiedams labai tinka tamsiai žalias ir pilkas šalavijų, notrų, kiečių, mėlesų ir kitų pilkalapių augalų fonas, atspindintis ir išplečiantis derinius gėlynuose, – patirtimi dalijasi gėlių augintoja. – Maža geltonžiedžių grupelė ar pavienės ryškios gėlės gali išlaikyti pusiausvyrą net su didesne blankesnių augalų grupe.“

Kontrastiniai deriniai, pasak kolekcininkės, labiau patraukia, koncentruoja dėmesį. Įtaigius spalvinius akcentus sudaro ryškių spalvų gėlės kontrastiškoje aplinkoje, pavyzdžiui, geltonžiedės žalioje vejoje ar deriniuose su violetiniais, mėlynais, purpuriniais žiedais.

J. Čeplinskienė sako, kad pažvelgus į spalvų ratą lengva suprasti, kurios spalvos yra gretimos – esančios viena šalia kitos, pavyzdžiui, geltona ir žalia, ir priešingos – esančios viena prieš kitą: mėlyna su geltona, oranžinė su violetine. Kolekcininkė pastebi, kad dažniausiai remiamasi keliomis spalvų derinimo taisyklėmis. Geriausiai dera greta esančios spalvos, kaip antai oranžinė su geltona ir raudonai oranžine. Viena prieš kitą esančios spalvos sudaro žaismingus kontrastus, kuriuos verta sušvelninti ir pašviesinti pilkalapių augalų sidabru.

Pilkas sidabras gėlynuose

Pilka spalva gamtoje švyti sidabru, baltu pilkumu ar kiek tamsesniais tonais. Specialistės nuomone, ši spalva gėlyne gerbiama, dera prie visko, yra tauri, santūri ir neutralizuojanti. Kitos spalvos sužydi ir išryškėja tik būdamos šalia sidabriškai baltos ar sidabriškai pilkos. Pilkalapių lapija spindi apšviesta saulės spindulių, o nuo mėnulio šviesos žvilga tarsi grynas sidabras. Pasak gėlių augintojos, tokie augalai atspindi daugiau šviesos, nei jos sugeria, todėl gėlyne kuria raminančią, atpalaiduojančią atmosferą, mažesnes erdves gali paversti didesnėmis.

Sidabriniai pustoniai leidžia daryti stipresnius perėjimus tarp atspalvių, sušvelninti ryškesnes spalvas: geltoną, oranžinę, raudoną, žalią, ryškiai mėlyną. Bet nepamirškime, kad šviesias spalvas – gelsvą ir rožinę – šviesina, o žydrą – blukina.

J. Čeplinskienės teigimu, pilkalapių augalų yra nemažai ir įvairių, originalių taisyklinga lapų forma, reljefiška ir ornamentiška faktūra, lygiu paviršiumi ar padengtų mažučiais pūkeliais, plaukeliais. Pavasarį anksčiausiai įvairių atspalvių pilka lapija gėlynuose pastebimi vaistučiai, notros, glažutės, kiečiai, sidabrinių tonų kiaušiniškais lapais pasipuošusios plautės (Pulmonaria) ‘Coton Cool’, didžialapės bruneros (Brunnera macrophylla) ‘Jack Frost’, o vasarą jų būrys pagausėja ir gėlynams suteikia elegantiškų sidabrinių akcentų bei jungiančių gijų.

Be dažnai gėlynuose auginamos žemaūgės (20–30 cm) vilnotosios notros (Stachys byzantina) ‘Silver Carpet’ bei kitų panašių veislių, sudarančių sidabru žvilgančius kilimus, dabar gerbėjų dėmesį išsikovojo ir gerokai aukštesnė jų giminaitė: apie 35–45 cm aukščio, stambesnius ir šiek tiek žalesnės spalvos kerelius formuojanti veislė ‘Helen von Stein’. Ši notra auga labiau kupstu nei kilimu, nors plečiasi ir į šonus. Mėgstama dėl puikios lapų struktūros, dekoratyvi išlieka visą sezoną. Puikiai tinka apvadams ar tuštiems plotams uždengti.

Pievų augalus primenantis baltasis kietis (Artemisia ludoviciana) ‘Silver Queen’ padeda sukurti natūralistinį sodą. Jis puošnia sidabrine lapija gėlynams suteikia spalvinių akcentų, šviesos ir švytėjimo efektą, švelniai neutraliais potėpiais suderina ryškiažiedžius augalus: geltonai, oranžiniai žydinčius su mėlynais, violetiniais ar raudonais, purpuriniais. Sidabriškai pilkais lapais, vidutinio aukščio (70–75 cm) kiečiai antroje vasaros pusėje pasipuošia baltais smulkiais žiedais. Plečiasi atžalomis, dėl to geriau sodinti didesniuose gėlynuose ir kasmet riboti augimą.

Paprastojo mėleso (Perovskia atriplicifolia) veislė ‘Little Spire’ – puikus sidabru tviskantis kompaktiškas augalas, žydėjimo metu siekiantis tik 50–60 cm aukštį. Jo beveik balti, stipriai išsišakojantys stiebai apaugę pilkais aromatingais lapais, į viršų iškėlę gausias smulkių violetiškai melsvų žiedelių kekes. Žydi nuo liepos iki pat rudens. Žiemą stiebai taip pat išlaiko gražią tekstūrą.

Aukštesnių gėlių draugijoje sodinami ir ažūriniai paprastojo mėleso (70–80 cm) krūmeliai pilkais stiebais ir pilkais siaurais karpytais lapeliais. Augalas kvepia šalavijais ir levandomis.

Laibenių ir aubriečių linksmas, ryškus derinys. Geltona spalva ryškiai kontrastuoja su mėlynais, purpuriniais žiedais.                    

Geltona – saulės spalva

J. Čeplinskienė pažymi, kad geltona spalva sukuria šilumos, šviesos, saulės, leng­vumo ir linksmumo jausmą. Tai stimuliuoja regėjimą, aktyvumą, smegenų veiklą, ramina psichoneurozes ir gerina nuotaiką. Geltona spalva labai gerai matoma iš tolo tiek dieną, tiek vakare. Ypač patraukliai atrodo antroje dienos pusėje, saulei šviečiant iš pietvakarių.

Kolekcininkės nuomone, geltonos spalvos žiedais gėlių yra nepaprastai daug: geltonžiedės tulpės, viendienės, kraujažolės, rudbekijos, saulainės, saulakiai, rykštenės ir kt. Labai gražūs geltoni kardelių, jurginų atspalviai. Vien gelsvai oranžiniais žiedais tikslinga puošti tik gerai apšviestus, atvirus plotus.

Pavasarį atgaivina

Jau kovą ryškiai geltonais, švelniai kvepiančiais žiedais sodus po žiemos atgaivina pavasariniai erančiai. Žydi vos tik nutirpus sniegui, dažniausiai net anksčiau nei krokai. Visai netrukus geltonų žiedų sruogų į gėlynus įpina tinkliniai vilkdalgiai, krokai, ankstyvosios tulpės, narcizai bei kitos svogūninės gėlės.

Gegužę gėlynuose pasirodymą tęsia geltonų smulkių žiedų kekėmis pasidabinę sidabriniai laibeniai, įvairių atspalvių geltonas galveles iškėlę vėdrynai, burbuliai, laumenės bei kiti geltonžiedžiai daugiamečiai augalai.

Vasaros pradžioje sušildo

Birželį gėlynuose prie šiųmetės geltonžiedės kraujažolių favoritės prisijungia ir žydėjimą tęsia daugelio mėgstamos vingiorykštinės kraujažolės (Achillea filipendulina) veislės ‘Coronation Gold’ (70–100 cm) ir ‘Zolotaya Princessa’ (80–120 cm) – ryškiai geltonais, plokščiais, stambiais žiedynais, kurie išlieka dekoratyvūs ir augalams nužydėjus. Jų žiedynkočiai iškyla aukštai virš lapijos.

Puikus pasirinkimas – žvilgančioji rud­bekija (Rudbeckia fulgida) ‘Goldsturm’, tinkanti didesnėms ryškioms dermėms sukurti, ypač derinant su kontrastingų spalvų augalais bei dekoratyvinėmis žolėmis. Apie 60–75 cm aukščio aukso geltonumo žiedų jūra gėlynus puošia nuo vasaros vidurio iki spalio. Žemesnių augalų mėgėjams saulėtuose masyvuose labiau tiks žvilgančiosios rudbekijos (R. fulgida var. sullivantii) proporcingesnė ir kompaktiškesnė, 35–40 cm aukščio, veislė ‘Little Goldstar’. Nors žiedai smulkesni, žydi labai gausiai ir ilgai, nuo liepos iki vėlyvo rudens.

Gėlininkams, ieškantiems itin aukštų, akcentinių augalų saulėtiems gėlynams, verta sodinti labai įspūdingą didžiąją rudbekiją (R. maxima), išaugančią iki 250–300 cm ir žydinčią geltonais, stambiais žiedais vasaros viduryje. Stambių, pilku metalu blizgančių lapų skrotelė dekoratyvi visą sezoną.

Sudėtinių gėlynų priekyje, akmenų ar alpių soduose puikiai tinka žemutė, apie 30 cm aukščio, sidabražolė (Potentilla) ‘Esta Ann’, gausiai žydinti visą vasarą aukso geltonumo žiedais ir stebinanti iš centro einančiais raudonais spinduliais. Besidriekiantys stiebai su gražiais blizgančiais lapais sudaro dekoratyvų kilimą.

Rudenį nuspalvina

Nuo vasaros vidurio soduose skleidžiasi auksinis gėlyno karalienių – rudeninių saulainių (Helenium autumnale) laikas, džiuginantis skirtingo aukščio kerais, apsipylusiais įvairių atspalvių geltonais kvapniais žiedais. Vienos iš puošniausių: ‘Windley’ – neaukšta (60–90 cm), šiltai geltonos su raudonos spalvos potėpiais, ‘Kanaria’ – lyg didelis auksinis debesis (apie 120 cm aukščio) ir ‘Double trouble’ – 80–90 cm aukščio, pusiau pilnaviduriais, ryškiai geltonais žiedais.

Ryškiai geltonais žiedais džiugina šiurkštusis saulakis (Heliopsis helianthoides) ‘Asahi’, iš kitų veislių išsiskiriantis kompaktiškumu (80–90 cm), nedideliais, pilnaviduriais žiedais ir labai ilgu žydėjimu. Pradeda žydėti liepą ir žydi iki pat rudeninių šalnų.

Laisvo stiliaus gėlynuose antroje vasaros pusėje itin mėgstamos šviesesniais geltonais potėpiais kompozicijas puošiančios vidutinio aukščio, apie 80 cm, rausvažiedės ežiuolės ‘Mellow Yellow’ ir Raselo gumbenės (Phlomis russeliana), kurių nužydėję sėklynai išlieka dekoratyvūs iki kito pavasario.

Su natūralistinių želdynų augalais ir ypač dekoratyvinėmis žolėmis soduose puikiai dera įvairaus aukščio rykštenės (Solidago), citrininėmis ir aukso geltonumo šluotelėmis suteikiančios gyvybinės energijos ir saulės spindesio. Liepą pražysta vidutinio aukščio (apie 90 cm) veislė ‘Super’ – šviesiai geltonais žiedais, sutelktais dideliuose, tankiuose žiedynuose. Rugpjūtį prisijungia neryškiai, bet maloniai citrinų geltonumo spalva žydinti, aukštoka (100–120 cm), vėlyva veislė ‘Loysder Crown’, o rugsėjį savo grožį dovanoja bobų vasarai itin deranti, sodriai geltonais grakščiais žiedynais džiuginanti labai vėlyva ir dar aukštesnė raukšlėtosios rykštenės (S. rugosa) veislė ‘Fireworks’.

 Pastaruoju metu žiedynų gausa ir ilgai besitęsiančiu žydėjimu populiarėja naujas, labai patrauklus astro ir rykštenės hibridas (Solidaster luteus), 60–75 cm aukščio kero forma atkartojantis rykštenę ir itin gausiai žydintis citrinos geltonumo mažučiais žiedeliais, sutelktais dideliuose plokščiuose žiedynuose. Žiedelių forma labai primena astrus.

Janinos Čeplinskienės ir Gintarės Dubakienės nuotraukos

2021-04-05

Dalintis
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.
2024/03/28

Tyrimas atskleidė – rytinė ES siena visiškai atvira baltarusiškai medienai, neva atkeliaujančiai iš Azijos

Šiomis dienomis į viešumą iškilo Europos Sąjungos (ES) medienos sektorių kompromituojanti medžiaga. Nepriklausomo baltarusių portalo „Zerkalo.io“ žurnalistai paskelbė Baltarusijos tyrimų centro (BTC) medžiagą, atsk...
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...
2024/03/28

Lenkija ir Ukraina surengė derybas dėl ukrainietiškų produktų importo reguliavimo

Varšuva, kovo 28 d. (AFP-BNS). Lenkijos ministras pirmininkas ketvirtadienį priėmė Ukrainos premjerą ilgai lauktose derybose, kuriomis siekiama sumažinti trintį dėl Ukrainos importuojamų žemės ūkio produktų ir lenkų ūkininkų vykdomų pasieni...
2024/03/28

Kaip sekasi įgyvendinti ilgalaikę ES kaimo vietovių viziją

Europos Komisija paskelbė ataskaitą, kurioje apžvelgiama iki šiol padaryta pažanga įgyvendinant ES ilgalaikę kaimo viziją, akcentuojami nuo 2021 m. pasiekti teigiami rezultatai ir pristatomos būsimo darbo idėjos.