Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023


BNS

 

Mėnesio infliaciją rugsėjį lėmė sezoniškumas – ekonomistai

2023/09/27


Lietuvoje rugsėjį po keturis mėnesius stebėtos defliacijos užfiksavus 0,7 proc. mėnesio infliaciją, ekonomistai teigia, kad šis reiškinys – sezoninis ir nereiškiantis, kad į šalį grįžta anksčiau buvusi didelė infliacija.

„Rugsėjo mėnesio infliacija nėra netikėtas reiškinys, kiekvienais metais rugsėjo mėnesį stebimas šiek tiek spartesnis kainų augimas, daugiausiai dėl pabrangusių drabužių, avalynės. Sezoninis reiškinys, o taip pat ir dėl sezoniškai brangesnių kai kurių maisto produktų. Šių metų rugsėjį neigiamas veiksnys buvo ir pabrangusi nafta, pabrangęs kuras, bei šiek tiek brangesnė elektra“, – BNS teigė „Swedbank“ ekonomistas N. Mačiulis.

„Nemanau, kad čia neigiamas kažkoks signalas siunčiamas apie tai, kad vėl grįžta gerokai spartesnė infliacija“, – sakė jis.

Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus ekonomistė Laura Mociūnaitė teigė, kad tikėtina, jog rugsėjį didėjo energijos kainų lygis.

„Prie to prisidėjo augusios įvairių energijos prekių kainos: pakilus elektros kainoms rinkoje, didėjo elektros kainos vartotojams, Saudo Arabijai ir Rusijai sumažinus naftos pasiūlą ir išaugus jos kainoms, brango ir naftai imli produkcija – degalai, padidėjo ir šilumos energijos kainos“, – pranešime teigė L. Mociūnaitė.

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas BNS teigė, kad 0,7 proc. mėnesio infliacija yra mažesnė nei tikėjosi – dėl brangusių degalų ekonomistas prognozavo didesnį jos kilimą.

„Prisiminkim, kad rugsėjis kartu su kovu yra tie mėnesiai, kai mėnesinė infliacija istoriškai būna didžiausia. Nes vienas momentas yra, kad po vasaros išpardavimų visų sezoninių, visada brangsta gerokai drabužiai ir avalynė, plius dažniausiai istoriškai būna, kad daržovės brangsta“, – sakė T. Povilauskas.

„Tai, ką šiandien pamačiau, yra gerai“, – pridūrė jis.

Anot N. Mačiulio, paslaugų ir kainų brangimas jau šiek tiek išsikvėpė – atslūgo augimas mažmeninėje prekyboje, maitinimo įstaigose, restoranuose.

„Sparčiai brangusios apgyvendinimo, barų paslaugos, jos kai kuriems Lietuvos gyventojams yra sunkiau įperkamos ir dėl to rečiau vartojamos, tai jau atsispindi ir mažmeninės prekybos statistikoje, ir apskritai gyventojų sumažėjusi perkamoji galia apriboja įmonių galimybes dabar padidėjusius kai kuriuos kaštus perkelti galutiniams vartotojams“, – aiškino N. Mačiulis.

N. Mačiulis prognozuoja, kad gruodžio mėnesį metinė infliacija bus žemiau 3 proc., o kitais metais vidutinė metinė infliacija nesieks 2 procentų. Pasak jo, infliacija yra praėjusių metų problema, o toliau tikėtinas kai kurių maisto produktų pigimams. Tam įtakos turi atpigusios maisto žaliavos.

„Kviečių kaina yra nukritusi į žemiausią lygį per pastaruosius dvejus metus, energijos kainų šuolis taip pat išlieka mažai tikėtinas“, – sakė N. Mačiulis.

T. Povilausko teigimu, dėl šiek tiek didėsiančių elektros ir šilumos kainų spalį infliacija sieks 0,1-0,2 procento.

Lietuvoje rugsėjį, išankstiniais vertinimais, mėnesio infliacija siekė 0,7 procento. Išankstinė metinė infliacija siekė 4,1 proc., o vidutinė metinė infliacija – 13,3 procento.

 

Autorė Goda Vileikytė/BNS

123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Į ūkį traukia gausybė šeimų: šeimininkas siūlo ypatingą pramogą

Artėjančios šventos Kalėdos – stebuklingas laikas, kai norisi daugiau laiko skirti jaukumui, šeimai ir namams. Snieguotas ir šaltas gruodis kviečia parnešti į namus eglę ir skubėti su šeima ją puošti.
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...