Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023

Ministras atsiprašė ūkininkų dėl apgailėtinos padėties

2023/01/12


Karvučių produktyvumą kontroliuojantys ūkininkai tapo apgailėtinos situacijos įkaitais, ir jiems nesvarbu, kad dėl to kaltos praeityje susiklosčiusios aplinkybės. Tiriamųjų pieninių veislių gyvūnų bandų gali sumažėti perpus.

Praėjusiais metais atnaujinta pieninių gyvūnų produktyvumo tyrimo sistema karvučių laikytojams sukėlė šoką. Ji nepatogi ir neefektyvi, ūkininkams neduodanti naudos.

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) vicepirmininkas, Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys sakė, kad savo karvių bandos produktyvumą kontroliuoja apie 27 metus, bet dabar yra labai nusivylęs. Jam apmaudu, kad, regis, nėra atsakingų už tai, kas vyksta. Ataskaitos be mikroskopo neįskaitomos – tokiu smulkiu šriftu skaičiai surašyti. Visi duomenys, kurie gaunami iš „Pieno tyrimų“ (PT), – tik somatinių ląstelių skaičius ir riebumas.

LŪS vicepirmininkas Marijus Kaktys.

Lietuvos galvijų gerintojų asociacijos (LGGA, anksčiau – Lietuvos žalųjų galvijų gerintojų asociacija) pirmininkas Juozas Darbutas rėžė tiesiai šviesiai: ataskaitose pateikiami duomenys itin netikslūs, viename ūkyje skirtumas tarp apskaičiuotų laktacijos ir kontrolinio melžimo duomenų siekia net 60 proc. „Negalim sudaryt veisimo planų turėdami tokius netikslius duomenis“, – piktinosi J. Darbutas. Pasak jo, veisimo planus dabar galima sudaryti tik telyčioms, pagal kilmę, o didžioji darbo dalis siekiant gerinti bandos produktyvumą dabartinėmis sąlygomis neįmanoma.

Kol kas yra tiriamas 55,5 proc. visų pieninių bandų produktyvumas. Ekspertai nuogąstauja, jog naudos iš to nematantys, nusivylę ūkininkai pradės trauktis iš valstybės remiamos programos. Prognozuojama, kad galėtų pasitraukti net pusė jų.

LŪS vicepirmininkas M. Kaktys sako, kad žmones nuo pasitraukimo kol kas sulaiko tik ta aplinkybė, kad jie dalyvauja projektuose, yra įsipareigoję penkerius metus laikytis tam tikrų sąlygų. Už kontroliuojamą produktyvumą buvo skiriamas papildomas atrankinis balas...

Politikai susirūpinę, kad gali būti prarasta veislininkystės pažanga, kurios buvo sunkiai siekiama.

Šleivai atlikto programuotojų darbo įkaitais tapo ne tik ūkininkai, bet ir PT bendrovė, kurios atstovams, betarpiškai bendraujantiems su ūkininkais, pirmiausia tenka išklausyti jų priekaištus.

Seimo Kaimo reikalų komitetas (KRK) pradėjo parlamentinę kontrolę. Teiraujasi Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) bei naujosios valstybės įmonės – Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) – kada padėtis pasikeis. Kaip žinoma, ŽŪDC teko „laimė“ paveldėti Žemės ūkio informacijos ir verslo centro (ŽŪIVC) praeities veiklos spragas.

ŽŪM kas savaitę aptaria su ŽŪDC veiklos žingsnelius. Nuo pernai rugpjūčio ŽŪIVC, o dabar ŽŪDC vadovaujanti Radvita Četkauskienė vakar KRK posėdyje rodė darbų ataskaitą, kas nuveikta per gruodžio mėnesį. Ataskaita nenudžiugino. Programiniams darbams atlikti dar tik skelbiami viešieji konkursai.

Pažangos nemato PT vadovai. „Viskas derinimo fazėje, kažko apčiuopiamo neturim. Terminų neturim“, – apgailestavo PT direktorė Laima Urbšienė.

Politikai ir ūkininkai pasvarsto, kad dėl apgailėtinos situacijos galimai kalta įstaigų reorganizacija, nuo šių metų tris įmones sujungiant į ŽŪDC. Kiti siūlo, kad būtų gera išeitis tuo tarpu grįžti prie senosios informacinės sistemos. Taip pat yra nuogąstavimų, kad chaosas informacinėse sistemose gali pakišti koją ir per deklaravimo sezoną.

Visas nuomones išklausęs žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas suteikė aiškumo.

Ministras atsiprašė ūkininkų dėl susidariusios situacijos. Ir patikino, kad įstaigų jungimas čia niekuo dėtas. Anot jo, rizika buvo užprogramuota daug anksčiau. Įstaigas įkaitais pavertė programuotojai. Ministro žodžiais, jie „užlenkė“ sistemą, o dabar kelio atgal (galimybės sugrįžti prie ankstesnės sistemos) nėra.

Žemės ūkio ministras K. Navickas.

„Su mumis nebuvo derinta. Techninio lygio sprendimas padaryti naują sistemą nebuvo derintas“, – komentavo ministras.

Kitaip sakant, iš ŽŪIVC pasitraukus buvusiems informacinių technologijų specialistams, jų įdirbis buvo sunaikintas, bylos neatsekamos. Dabartiniai pirkimai daromi taip, kad „visos programavimo bylos liktų įstaigoje, jų negalima būtų lengvai sunaikinti“. Susidūrėme su užleistų techninio lygio problemų pasekmėmis.

Ministras taip pat patikino, kad gyvulių produktyvumo duomenys nedingę, jie yra. „Didžioji problema – tinkamo rezultato sugeneravimas“, – pripažino K. Navickas.

 

ŪP informacija

Redakcijos archyvo nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/01/28

Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencij...
2023/01/28

Braškių pilkojo puvinio sukėlėjo kontrolė eteriniais aliejais

Pastaruoju metu eteriniai aliejai ir ekstraktai tiriami kaip viena iš priemonių, siekiant sumažinti pesticidų naudojimą augalų apsaugos srityje. Alternatyvios priešgrybinės medžiagos yra svarbios ekonominiu atžvilgiu itin žalingų pat...
2023/01/28

Tarptautinį narkotikų gabenimo verslą organizavusiam panevėžiečiui – teismo nuosprendis

Daugiau kaip 300 kg kokaino neteisėtą gabenimą jachta organizavusiam ir beveik 760 kg kanapių dervos pervežimą iš Ispanijos į Rusiją koordinavusiam piliečiui E. M. skirta galutinė 13 metų laisvės atėmimo bausmė.
2023/01/28

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.
2023/01/28

Trąšų rinka: ar po sunkių 2022-ųjų galime tikėtis geresnių 2023 metų?

Praėjusieji metai trąšų rinkai buvo sudėtingi. Įtampa dėl kylančių kainų rinkoje buvo jaučiama jau 2021-ųjų pabaigoje. O 2022 m. vasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, situacija tapo dramatiška. Agroverslo bendrovės „Agrochema&ldq...
2023/01/28

Lietuviškos simfonijos pradininką primena viena Plungės gatvė

Juozas Žilevičius – vargonininkas, kompozitorius, pedagogas, choro dirigentas, muzikologas, kultūros veikėjas. Simfonija f-moll, kuri buvo parašyta 1919 m., o po kelerių metų atlikta Kaune – laikoma pirmąją lietuviška sim...
2023/01/28

Ūkininkavimas – perspektyvus verslas

„Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu. Ūkininke tapau, bet akmenis vis tie...
2023/01/28

Tėvų ir vaikų santykiai: atviri klausimai bei pagarbus klausymasis atrakina ir labai surūdijusią spyną

Kristina su vyru augina 4 vaikus, vyriausiam dabar 16 metų, o jauniausiam – 7-eri. Baigusi finansų mokslus ir ne vienerius metus dirbusi projektų vadove, šiuo metu moteris vis giliau neria į sritį, susijusią su vaikais. Ji antrus metu...
2023/01/28

Pusryčiai – hamletiškas klausimas

Valgyti pusryčius ar nevalgyti? Tokios mintys aplanko bent pusę mūsų ryte. „Pusryčius suvalgyk pats“, – teigia patarlė, o jai pritaria ir šiuolaikinė dietologija. Kai reikia skubiai nuspręsti, ką valgyti, o laikrodis rodo,...