Columbus +10,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +10,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024

Pagalbos kreiptis į kaimyną ar į nuomos firmą?

2021/03/01


Žemės ūkio technikos nuoma nėra nauja paslauga, tačiau ūkininkai vis dar vangiai ja naudojasi. Ir nors technikos nuomotojai vardija tokios praktikos teigiamas puses, kaime neretai labiau pasitikima sava technika, blogiausiu atveju – pasiskolinta iš kaimyno. Tačiau, atrodo, žemės ūkio technikos nuomos teikėjai klientų sulaukia vis daugiau.

Apie nuomą negirdėjo

„Ūkininko patarėjas“ kalbino kelių rajonų žemės ūkio skyrių specialistus, besirūpinančius žemės ūkio technikos registravimo ir techninės apžiūros klausimais.

Padėtis rajonuose skirtinga, tačiau dominuoja nuo seno įprasta praktika, kai ūkininkai stengiasi apsirūpinti savomis mašinomis ir agregatais. „Neseniai šioje srityje dirbu, gal todėl ir negirdėjau, kad ūkininkai nuomotųsi traktorius ar inventorių. Nebent išskirtiniais atvejais, jei per darbymetį kas nors sugenda.

Mūsų rajone patys ūkininkai turi daug ir gana naujos technikos. Tai gerai matyti ją registruojant – yra šiuolaikiškų kombainų, traktorių. Senesni „bielorusai“ dažniausiai paplitę tarp smulkių ūkininkų, dirbančių mažai žemės“, – pasakojo Klaipėdos r. savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Gerdauskis.

Panašiai padėtį apibūdino ir Skuodo r. savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Raimondas Liubartas. „Nieko negirdėjau apie praktiką, kad ūkininkai nuomotųsi techniką. Tiesa, rajone veikia kooperatyvas, ūkininkai gali kreiptis, kad jis supresuotų šieną ar kitus pašarus. Tada į ūkį atvyksta visa reikalinga technika kartu su darbuotojais ir įvykdo užsakymą“, – sakė savivaldybės darbuotojas.

Skolinasi iš kaimyno

Kretingos r. savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriuje technika besirūpinantis vyriausiasis specialistas Alfonsas Vaišnoras antrino kitiems kalbėtojams ir užsiminė apie kitą ūkininkų neretai pasirenkamą technikos naudojimo būdą. Jis „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad ūkininkai, esant reikalui, technika keičiasi tarpusavyje.

„Tarp gerai sutariančių kaimynų esama technikos keitimosi praktikos. Jeigu jie turi skirtingas mašinas, atliekančias skirtingus darbus, gali kažkuriam laikui jomis keistis. Bet tai įmanoma tik esant geriems santykiams. Žinoma, būna, kad ūkininkui per patį darbymetį sugenda kombainas, tokį iš kaimyno pasiskolinti sunku. Tada tenka kreiptis į didžiąsias nuomos įmones. Vienas kitas toks atvejis rajone buvo“, – pasakojo A. Vaišnoras.

Specialistas prisiminė ir daugiau kaip dešimties metų senumo istoriją, kai vienas kooperatyvas, iš Danijos parsigabenęs keletą traktorių, bandė teikti ūkininkams arimo, sėjos ir kitas su žemės dirbimu susijusias paslaugas. „Tačiau tais laikais šis bandymas tikra paslauga netapo. Dabar ūkininkai susitaria tarpusavyje ir ištikus bėdai pagelbsti vieni kitiems“, – padėtį įvertino Kretingos r. savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas.

Kad esama ūkininkų tarpusavio bendradarbiavimo, minėjo ir Skuodo r. Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas R. Liubartas.

Bendrovės patirtis

Pirmą kartą savo ūkininkavimo istorijoje ir, ko gero, pirmoji rajone žemės ūkio technikos nuomos paslauga pasinaudojo Klaipėdos r. Kretingalės kooperatinė žemės ūkio bendrovė. „Šiemet pirmą kartą bendrovės istorijoje išsinuomojome traktorių. Susiklostė tokia situacija, kad turėjome dvi išmaniąsias sėjamąsias, o traktorių joms – tik vieną. Teko ieškoti kito panašaus galingumo traktoriaus, prie kurio būtų galima kabinti modernią sėjamąją ir darbus atlikti pasinaudojant navigacija. Tikimės, kad antras traktorius leis gerokai paspartinti pavasario sėjos darbus“, – problemą, dėl kurios prireiks antro traktoriaus, įvardijo bendrovės pirmininkas Gerardas Liorenšaitis.

Pastaraisiais metais bendrovė atsisakė gyvulininkystės veiklos, sėja daugiau grūdinių kultūrų, tam reikia ir daugiau technikos. Vis dėlto pirmenybė teikiama savai technikai, turi ne vieną grūdų kombainą. Tikėtina, kad ir išsinuomotas traktorius ateityje gali tapti bendrovės nuosavybe.

„Su šiuo traktoriumi pavasarį sėsime, vasarą – lėkščiuosime, o rudenį jis vėl dirbs sėjos darbus. Nuomos kaina priklausys nuo išdirbtų motovalandų skaičiaus, žinoma, kainuos ir degalai. Mano nuomone, nuomos kaina nėra didelė. Jeigu viskas gerai seksis, gali būti, kad kitais metais traktorių išsipirksime“, – planavo G. Liorenšaitis.

Bendrovės pirmininkas teigė negirdėjęs, kad kas nors aplinkui būtų nuomojęsis traktorių.

Paslauga populiari

Mažeikių r. tokia praktika gana populiari. Gali būti, jog tam įtakos turi tai, kad čia techniką nuomoja dvi įmonės. „Mūsų rajone tokia praktika gana populiari, mes turime net dvi įmones, kurios tuo užsiima. Mažeikiuose įsikūrusi „MLVS“ nuomoja traktorius, o Šerkšnėnuose veikianti „Stronga“ – priekabas. Ūkininkams tai tikras išsigelbėjimas, jei per darbymetį jų technika sugenda. Teko girdėti, kad ir kombainus nuomojasi, tiesa, jau iš kitų firmų“, – ŪP pasakojo Mažeikių r. savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Almantas Viskantas.

Pašnekovas vardijo ir daugiau atvejų, kai ūkininkams prireikia nuomotos technikos. Jei ruduo lietingas, vienas kombainas neįstengia nuimti derliaus, tada nuomojasi antrą. Tas pats pasakytina ir apie grūdų vežimą – nuomojasi ir priekabą, ir traktorių. Kaip tik tuo metu prasideda kiti žemės darbai, ir ūkyje esama technika nepajėgia viena susidoroti.

„Dažniau nuomojasi stambesni ūkiai, pradedant nuo 100 ha. Smulkesni susitvarko patys, kartais pagalbos kreipiasi į kaimyną. Jei ūkininkui pavyksta gauti ES projektų paramą, stengiasi įsigyti savos technikos, tačiau be paramos pirkti brangios technikos neįstengia – pigiau yra nuomotis“, – svarstė A. Viskantas.

Traktorius išgraibsto

„Ūkininko patarėjas“ pakalbino UAB „MLVS“ direktorių Gintarą Savicką. Jis pripažino, kad bendrovėje esantys 24 nuomai skirti traktoriai išgraibstomi iki metų vidurio.

„Nepasakyčiau, kad mūsų traktorius nuomojasi vien Mažeikių r. ūkininkai. Kreipiasi ir iš Skuodo, Akmenės, Telšių rajonų, būna vienas kitas gyvulininkas, tačiau daugiausia sutarčių sudarome su augalininkais. Vieni nuomojasi 1–2 mėnesiams, kiti – visam sezonui, pradedant pavasario darbais ir baigiant derliaus nuėmimu. Mūsų paslaugų reikia ir įmonėms, kurios gamina pašarų granules, briketus ir visa tai eksportuoja į užsienį, taip kurdamos pridėtinę žemės ūkio produkcijos vertę. Praėjusiais metais iš 24 traktorių liepą jau neturėjome nė vieno laisvo“, – džiaugėsi bendrovės direktorius.

Įmonė nesudaro trumpesnių kaip vieno mėnesio sutarčių, nes pats sutarties sudarymas ir jos administravimas gana sudėtingas. „Ūkininkai neretai kreipiasi, kai sugenda jų turima technika. Kadangi traktoriaus remontas užtrunka gana ilgai, ūkininkams priimtina išsinuomoti mėnesiui ar dviem ir laukti, kol iš dirbtuvių į ūkį grįš jų traktorius. Ūkininkams tai palanku dar ir todėl, kad jei mūsų technika, dirbdama jų laukuose, sugenda, ji arba operatyviai suremontuojama, arba pakeičiama kita. Kai sugenda sava technika, ūkininkas priverstas ieškoti kitų išeičių“, – pasakojo G. Savickas.

Bendrovės vadovas sakė, kad nuomotis techniką ūkininkui neretai yra pigiau, nei pirkti savą ir ją prižiūrėti.

„Nereikia ir didelių matematikų, kad apskaičiuotum, kas naudingiau. Ypač jei ūkininkui reikia galingesnio traktoriaus tik porą mėnesių per sezoną. Jei perka gavęs paramą, gal ir apsimoka, tačiau jei ūkininkas traktorių perka vien savo lėšomis, nuomotis neabejotinai pigiau. Kai sutartis sudaroma visam sezonui, nuomos kaina mėnesiui pas mus prasideda nuo 1,3 tūkst. Eur. Priklauso nuo traktoriaus galingumo, išdirbtų motovalandų skaičiaus, kitų aplinkybių“, – sakė G. Savickas.

Traktoriaus nuomos procedūros labai panašios į lengvojo automobilio nuomą. Priėmimo ir perdavimo akte įvardijami trūkumai, nuomininkas įsipareigoja techniką tausoti, o už padarytus jos pažeidimus – atlyginti.

„Seniau pasitaikydavo konfliktų, pastaruoju metu atidžiau renkamės klientus, gal ir pačių ūkininkų požiūris į nuomotą techniką keičiasi. Mums patiems kartais būna netikėta, kai po kelių mėnesių darbo traktorius grąžinamas toks pat švarus, tvarkingas, koks ir buvo paimtas. Bet tai išskirtiniai atvejai“, – traktorių nuomos patirtimi su ŪP pasidalijo „MLVS“ direktorius G. Savickas.

Pastaruosius kelerius metus žemės ūkio technikos nuomos paslaugos paklausa šalyje nuosekliai auga. Nors šioje rinkoje atsiduria tik apie 5 proc. parduodamų naujų traktorių, o tokią paslaugą teikiančias įmones nesunku suskaičiuoti, vis dėlto prognozuojama, kad ši verslo sritis kasmet plėsis apie 10–15 proc. Ja dažniausiai naudojasi bendrovės, kurioms įsigyjant techniką taikomas Europos struktūrinių fondų paramos ribojimas, stambūs ūkininkai taip pat kruopščiai skaičiuoja savo investicijas ir neretai nusprendžia geriau nuomotis, o ne pirkti.

Juozas SKRIPKAUSKAS

ŪP korespondentas

Redakcijos nuotrauka

2021-03-01

Dalintis
2024/04/20

Prasideda didysis tulpių žydėjimas VDU Botanikos sode Kaune

Nors orai šiluma nelepina, tačiau Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo didysis tulpių žydėjimas jau pasirengęs tikram spalvų sprogimui: trečiąją balandžio savaitę pradėjo masiškai skleistis Darvino hibridai, Fosterio, p...
2024/04/20

Prieš įstatymą lygūs visi – Plungės apylinkės teismas kunigui teisės vairuoti nesugrąžino

Plungės apylinkės teismas ketvirtadienį  netenkino neblaivaus vairavusio bei teises laikinai praradusio dvasininko prašymo grąžinti teisę vairuoti anksčiau laiko. Teismas kritiškai įvertino dvasininko poelgį dėl vairavimo i&scar...
2024/04/20

„Sodžiaus“ ūkininkės nenuobodžiauja – prasideda kelionių ir švenčių maratonas

Kupiškis („Kupiškėnų žinios“). Lietuvos ūkininkių draugijos Kupiškio rajono skyriaus „Sodžius“ moterys atėjus pavasariui vis aktyviau ima burtis ir judėti. Per pirmą renginį Kupiškio viešo...
2024/04/20

Pradedamas Šalčininkų pasienio kontrolės punkto reguliavimas

Kaip penktadienį pranešė Susisiekimo ministerija, pradedamas įgyvendinti krovininių transporto priemonių, važiuojančių į Baltarusiją per Šalčininkų Pasienio kontrolės punktą, eilių reguliavimas.
2024/04/20

Melioracijos fondo projektas – ne panacėja

Po ilgų svarstymų Melioracijos fondo steigimas keliauja į finišo tiesiąją – Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė Melioracijos fondo įstatymo projektą, tačiau ūkininkai nei juo džiaugtis, nei vienareikšmiškai jam pritarti...
2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...