Columbus +15,9 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +15,9 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Parama ekologiškai ūkininkaujantiems

2023/05/31


Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse, augant ekologiškų produktų vartojimui, ekologiniams ūkiams tenka ambicingas uždavinys patenkinti padidėjusius poreikius. Lietuva iki 2027-ųjų ekologinės gamybos plotus siekia išplėsti iki 13 proc., o iki 2030 m. – 15 proc. žemės ūkio naudmenų. Tiek jau užsiimantiems ekologiniu ūkininkavimu, tiek ir ketinantiems tai padaryti yra numatytos paramos lėšos. Iki birželio 20 d. žemdirbiai yra kviečiami teikti paraiškas paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“ veiklas (tęstiniai įsipareigojimai), pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Ekologinis ūkininkavimas. Ekologinio ūkininkavimo tęstiniai įsipareigojimai“ bei pagal ekologines sistemas „Ekologinis ūkininkavimas (vaisiai, uogos, daržovės, vaistažolės ir prieskoniniai augalai)“, „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“. Nors pavėluotai pateiktos paraiškos bus priimamos iki birželio 30 d., bet už kiekvieną pavėluotą darbo dieną galutinė paramos suma mažinama 1 proc. Jau sulaukę paramos tvirtina, kad ekologiškai ūkininkaujantiems ji – žymi paspirtis išlaikant ūkį.

Abu su broliu

Rokiškio r. Klišių kaime ūkininkaujantys broliai Dalius ir Dainius Tijūšai jau daug metų ūkininkauja ekologiškai. Pasak Dainiaus, jų ekologinis šeimos ūkis, kuris bendrai sudaro per 200 ha, pasinaudojęs ES parama ekologiniams ūkiams, yra įsigijęs traktorių, sėjamąją, be to, ekologiškai ūkininkauti padeda ir skatina gaunamos išmokos. Anot ūkininko, jie buvo pirmieji Rokiškio r. ėmęsi ekologinio ūkininkavimo ir pirmieji gavo šiai sričiai skirtas išmokas.

D. Tijūšas tikina, kad jei ne išmokos, ekologiškai ūkininkaujančiųjų būtų gerokai mažiau. Anot jo, prie dabartinės infliacijos norėtųsi, kad išmokos būtų kiek didesnės, tuomet ekologiškai ūkininkauti norinčiųjų būtų daugiau. Ūkininkai Tijūšai ekologiškai augina rugius, avižas, grikius. Broliai sako, jog ekologiškai ūkininkauti nėra lengva, nes tai, ką greitai gali atlikti chemikalai, ekologiniame ūkyje į tai reikia įdėti kur kas daugiau darbo, o gautas derlius būna gerokai mažesnis. Be to, ekologiškai ūkininkaujant yra didesni įsipareigojimai ir atsakomybė, veikla atidžiau kontroliuojama.

Tačiau už visa tai yra mokamos ir didesnės išmokos. Ekologiškai ūkininkaujantys Tijūšai gaudavo  finansų disciplinos kompensavimo išmoką, išmoką už pirmuosius hektarus, ekologinio ūkininkavimo išmoką, išmoką ūkininkaujantiems nepalankiose ūkininkauti vietovėse, susietąją paramą už baltyminius augalus, už sertifikuota sėkla apsėtus javų plotus, tiesiogines išmokas už pasėlius, žalinimo išmoką. Bendra išmokų suma skirta ūkininkui Daliui Tijūšui 2021 m. siekė 28 837 Eur, o Dainiui Tijūšui tų metų išmokų suma siekė 42 385 Eur.

Rokiškio r. ūkininkai tikina, kad ne vien dėl išmokų jie pasirinko ekologinio ūkininkavimo kryptį. Jiems svarbu, kad mūsų šalyje būtų auginama ir gaminama kuo daugiau sveikos produkcijos, kad žmonės galėtų sveikiau gyventi ir sveikiau maitintis.

Parama nenutrūksta

VĮ Žemės ūkio duomenų centro duomenimis, 2022 m. pagal KPP priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“ buvo deklaruota apie 259 251,23 ha. Palyginti su 2021 m., deklaruoti plotai išaugo 11 134,04 ha, tad ekologinės gamybos plėtra akivaizdi. Nacionalinės mokėjimo agentūros duomenimis, 2014–2020 m. finansiniu laikotarpiu remti ekologiniam ūkininkavimui (kartu su perėjimu prie ekologinio ūkininkavimo ir tęstiniais įsipareigojimais) skirta 318,6 mln. Eur, išmokėta – 282,9 mln. Eur. Iki 2027 m. ekologiniam ūkininkavimui numatyta naudoti 13 proc., o 2030 m. – 15 proc. žemės ūkio naudmenų.

Pagal tęstinius 2014–2020 m. KPP priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“ įsipareigojimus remiamos dvi veiklos – „Parama perėjimui prie ekologinio ūkininkavimo“ ir „Parama ekologiniam ūkininkavimui“.

Paramos gali kreiptis tęstinius įsipareigojimus įgyvendinantys ūkininkai ir juridiniai asmenys, vykdantys su ekologine gamyba susijusią veiklą. Pareiškėjas laikomas įgyvendinančiu priemonės reikalavimus nuo paramos paraiškos pateikimo dienos.

Lauko plotas, už kurį gali būti mokamos išmokos, turi būti ne mažesnis kaip 0,1 ha. Bendras sertifikuotas pagal ekologinės gamybos reikalavimus tinkamas paramai naudmenų plotas, už kurį mokamos kompensacinės išmokos, turi būti ne mažesnis kaip 1 ha. Įsipareigojimų laikotarpio trukmė – ne mažiau nei 2 metai. Pateikusieji paraiškas ir įgyvendinantys tęstinius įsipareigojimus, juos tęsia nedidindami deklaruoto ploto daugiau kaip 10 proc., bet ne daugiau nei 1 ha.

Pareiškėjai, 2021 m. prisiėmę įsipareigojimus pagal KPP priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“, gali nutraukti ekologinio ūkininkavimo praktiką arba vykdyti tęstinę veiklą pagal SP intervencinę priemonę „Ekologinis ūkininkavimas. Ekologinio ūkininkavimo tęstiniai įsipareigojimai“ arba ekologinę sistemą „Ekologinis ūkininkavimas (vaisiai, uogos, daržovės, vaistažolės ir prieskoniniai augalai)“.

Jei pareiškėjai prisiėmė įsipareigojimus po 2022 m. birželio 6 d. pagal veiklą „Parama perėjimui prie ekologinio ūkininkavimo“, jie privalės tęsti ekologinio ūkininkavimo veiklą pagal SP intervencinę priemonę „Ekologinis ūkininkavimas. Ekologinio ūkininkavimo tęstiniai įsipareigojimai“ arba ekologinę sistemą „Ekologinis ūkininkavimas (vaisiai, uogos, daržovės, vaistažolės ir prieskoniniai augalai)“.

2023 m. startuoja SP numatytos trys intervencinės priemonės: „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“, „Ekologinis ūkininkavimas (vaisiai, uogos, daržovės, vaistažolės ir prieskoniniai augalai)“ ir „Ekologinis ūkininkavimas. Ekologinio ūkininkavimo tęstiniai įsipareigojimai“.

Pažymėtina, kad lauko plotas, už kurį gali būti mokamos išmokos pagal 2023–2027 m. laikotarpio intervencines priemones, taip pat turi būti ne mažesnis kaip 0,1 ha, o bendras sertifikuotas pagal ekologinės gamybos reikalavimus tinkamas paramai naudmenų plotas, už kurį mokamos kompensacinės išmokos, – ne mažesnis kaip 1 ha.

Ekologinė sistema „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“, numatyta pereinantiems nuo įprastinės prie ekologinio ūkininkavimo praktikos ir (arba) deklaruojantiems pereinančius prie ekologinės gamybos plotus pareiškėjams, auginantiems vaisius, uogas, daržoves, vaistažoles, prieskoninius augalus, javus, daugiametes žoles, daugiametes žoles sėklai.

Įsipareigojimų trukmė 2–3 m. Jei deklaruojamame plote auginami vienmečiai žemės ūkio augalai arba daugiametės žolės, didžiausias galimas pereinamojo laikotarpio baigties terminas yra 2 m., jei deklaruojamame plote auginami daugiamečiai žemės ūkio augalai – 3 m. ​

Pareiškėjai, deklaruojantys ekologinės gamybos plotus, praėjusius perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpį, gali dalyvauti:

  • ekologinėje sistemoje „Ekologinis ūkininkavimas (vaisiai, uogos, daržovės, vaistažolės ir prieskoniniai augalai)“, skirtoje ekologiškus vaisius, uogas, daržoves, vaistažoles ir prieskoninius augalus auginantiems;
  • intervencinėje priemonėje „Ekologinis ūkininkavimas. Ekologinio ūkininkavimo tęstiniai įsipareigojimai“, skirtoje deklaruojantiems javus, daugiametes žoles bei daugiametes žoles sėklai.

Įsipareigojimų trukmė 5 m. Tęsiantiems ekologinio ūkininkavimo praktiką, į 5 m. įsipareigojimų laikotarpį įskaičiuojami ir pagal KPP priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“ veiklą „Parama perėjimui prie ekologinio ūkininkavimo“, įvykdyti įsipareigojimai, tuomet įsipareigojimų laikotarpis sutrumpėja iki 3 m.

SP 2023–2027 m. ekologiniam ūkininkavimui, įskaitant ir tęstinius įsipareigojimus, per kaimo plėtrą numatoma išmokėti 292,6 mln. Eur, per ekologines sistemas „Ekologinis ūkininkavimas (vaisiai, uogos, daržovės, vaistažolės ir prieskoniniai augalai)“ – 32,5 mln. Eur, „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“ – 77,7 mln. Eur.

Didžiausiems – parama mažesnė

Pareiškėjai visą įsipareigojimų laikotarpį kasmet turi deklaruoti žemės ūkio naudmenas ir pasėlius.

KPP priemonėje „Ekologinis ūkininkavimas“ nustatyta 16 kompensacinių išmokų dydžių. 8 kompensacinės išmokos pagal KPP priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“  veiklą „Parama ekologiniam ūkininkavimui“: už javus 218 – Eur/ha; už javus pašarams – 232 Eur/ha; už javus, daugiametes žoles sėklai – 273 Eur/ha; už daugiamečių žolių įsėlį – 59 Eur/ha; už daugiametes žoles – 176 Eur/ha; už daržoves, bulves – 525 Eur/ha; už vaistažoles, aromatinius ir prieskoninius augalus – 487 Eur/ha; už uogynus ir sodus – 518 Eur/ha.

Ir 8 kompensacinės išmokos pagal KPP priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“ veiklą  „Parama perėjimui prie ekologinio ūkininkavimo“: už javus – 238 Eur/ha; už javus pašarams – 247 Eur/ha; už javus, daugiametes žoles sėklai – 298 Eur/ha; už daugiamečių žolių įsėlį – 59 Eur/ha; už daugiametes žoles – 182 Eur/ha; už daržoves, bulves – 525 Eur/ha; už vaistažoles, aromatinius ir prieskoninius augalus – 516 Eur/ha ir už uogynus ir sodus – 534 Eur/ha.

Ekologinėje sistemoje „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“ nustatytos trys išmokų kategorijos: už daugiametes žoles – 206 Eur/ha; už daržoves, bulves, uogynus, sodus, vaistažoles ir prieskoninius augalus – 652 Eur/ha; už javus ir daugiametes žoles sėklai – 280 Eur/ha.

Ekologinėje sistemoje „Ekologinis ūkininkavimas (vaisiai, uogos, daržovės, vaistažolės ir prieskoniniai augalai)“ viena išmoka už daržoves, bulves, uogynus, sodus, vaistažoles ir prieskoninius augalus – 560 Eur/ha.

O intervencinėje priemonėje „Ekologinis ūkininkavimas. Ekologinio ūkininkavimo tęstiniai įsipareigojimai“ dvi išmokų kategorijos: už javus ir daugiametes žoles sėklai – 239 Eur/ha ir už daugiametes žoles – 198 Eur/ha.

Tais atvejais, kai pareiškėjas prašo paramos daugiau nei už 200 ha, plotas iki 200 ha, laikantis paraiškoje deklaruotų pasėlių proporcijos pagal atitinkamas augalų grupes, yra remiamas 100 proc., o plotas, viršijantis 200 ha, laikantis paraiškoje deklaruotų pasėlių proporcijos pagal atitinkamas augalų grupes, yra remiamas 70 proc.

Išsamesnė

informacija – www.nma.lt.

 

Redakcijos nuotrauka

Nr. 299/7

Dalintis
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Kodėl dingo Lenkijos „Orlen“ 400 mln.?

Lenkijos žiniasklaida balandžio 11 d. pranešė apie Lenkijoje veikiančio „Orlen Trading Switzerland“ sudarytą  1,6 mlrd. zlotų (beveik 402 mln. dolerių) vertės sandorį bei atliktą mokėjimą nepatikrintai įmonei bei tokiu būdu...
2024/04/19

Kandidatų į Respublikos Prezidentus diskusijų laikas nustatytas burtais

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) penktadienį suorganizavo burtų traukimą, kurio metu paaiškėjo, kaip ir kada nacionalinio transliuotojo LRT radijo ir televizijos eteryje diskutuos kandidatai į Respublikos Prezidentus.
2024/04/19

INVEGA pasirašė sutartį su dar vienu banku: ūkininkai galės kreiptis dėl lengvatinių paskolų

„Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) ir „Urbo“ bankas pasirašė partnerystės sutartį, kuria didinamas finansavimo prieinamumas žemės ūkio subjektams. Į šį banką bus galima kreiptis dėl lengvatinių paskol...
2024/04/19

Naujiena žemdirbiams klimato kaitos akivaizdoje

Meteorologų teigimu, balandžio pirmasis dešimtadienis buvo pats šilčiausias per visą moderniųjų meteorologinių stebėjimų istoriją. Taip pat labai šilta buvo kovo ir balandžio sandūra, šiltas buvo ir kovas. Nebeliko dide...
2024/04/19

Svarbiausi faktai apie Lietuvoje gamyklą planuojančią statyti „Rheinmetall“

Vokietijos gynybos pramonės milžinei „Rheinmetall“ planuojant Lietuvoje statyti 155 mm artilerijos amunicijos gamyklą, BNS pateikia pagrindinius faktus apie dar 19-ojo amžiaus pabaigoje įkurtą Vokietijos koncerną, kuris taptų vienu did...
2024/04/19

Gelbėjo tvarte įstrigusią kumelę

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Vakar per pietus Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiams gelbėtojams teko neeilinė užduotis – gelbėti tvarte įstrigusią kumelę.
2024/04/19

Pakeistos augalų apsaugos produktų naudojimo taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos Augalų apsaugos produktų (AAP) saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklės.
2024/04/19

Pareikšti nauji įtarimai dėl savivaldybių tarybų narių lėšų naudojimo

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atliekant ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti, pareikšti įtarimai Marija...