Ashburn +3,2 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +3,2 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024

Paukštininkai optimizuojasi: uždaro Kaišiadorių paukštyno skerdyklą

2022/01/27


Žaliavų ir energijos kainų šuolis smūgiuoja paukštininkystei – žemės ūkio ir maisto pramonės grupė „Linas Agro Group“ pranešė nuo kovo 14 d. stabdanti Kaišiadorių paukštyno paukščių skerdimo ir išpjaustymo cecho veiklą. Paukščius žadama vežti skersti į Vilniaus paukštyno skerdyklą, kuri dirbs visą parą. Lietuvos paukštininkystės asociacijos (LPA) vadovas tvirtina, kad tai paveiks visą sektorių – paukščių skerdimo apimtys sumažės apie 20 tūkst. tonų. 

Verslas tampa nuostolingas

„Linas Agro Group“ per „Nasdaq“ Vilniaus biržą taip pat pranešė, kad Kaišiadoryse ir toliau liks veikti mėsos gaminių ir kepsnelių cechas bei paukščių auginimas.

„Į nematytas aukštumas šovus žaliavų pašarams, dujų ir elektros energijos kainoms, paukštininkystės verslas tampa nuostolingas visoje Europoje. Siekdamos, kad paukštienos gamyba nenutrūktų, išeities iš situacijos ieško ir kai kurios kaimyninės šalys, mažindamos pridėtinės vertės mokesčio tarifus maisto produktams arba tiesiogiai remdamos gamintojus. Mes taip pat ieškome vidinių rezervų gamyboje, siekdami pagerinti ekonominę situaciją paukštininkystės versle“, – teigia „Linas Agro Group“ valdybos pirmininko pavaduotojas Andrius Pranckevičius, vadovaujantis grupės paukštininkystės, grūdų perdirbimo ir žemės ūkio veikloms.

Tvirtinama, kad pilnu pajėgumu bus apkrauta Vilniaus paukštyno skerdimo įranga – cechas dirbs visą parą trimis pamainomis. Pradžioje bendras abiejų įmonių perdirbamas paukštienos kiekis bus 24 proc. mažesnis nei anksčiau, tačiau ateityje, kai paukštininkystės sektoriaus padėtis bus geresnė, gamybos pajėgumus planuojama didinti iki dabartinio lygio. Pranešama, kad atsilaisvinusiame ceche Kaišiadoryse planuojama vykdyti kitą veiklą, tačiau kokią, neįvardijama. Teigiama, kad svarstomi keli perspektyvūs variantai, kuriuos tikimasi realizuoti per 1–2 metų laikotarpį.

Smūgis visam sektoriui

LPA vadovas Vytautas Tėvelis ŪP teigė, kad Kaišiadorių paukštyno skerdyklos uždarymas – smūgis visam paukštininkystės sektoriui: „Tai paveiks ir kitus paukščių augintojus, nepaisant to, kad dalis paukščių bus vežama skersti į Vilniaus paukštyną. Visgi skaičiuojame, kad dėl tokio sprendimo Lietuvoje paukščių skerdimas ir perdirbimas sumažės apie 20 tūkst. t paukštienos. Kai kurie paukščių augintojai jau stabdo gamybą ir dar turės mažinti paukščių auginimo apimtis. Kai kurie galbūt bandys vežti skersti į Lenkiją.“ Pasak jo, įmonė priversta imtis tokio sprendimo, nes nesueina gamybos galai. V. Tėvelis pabrėžė, kad į tokią situaciją atvedė daug veiksnių – per pandemiją sumažėjusios paukštienos kainos, eksporto sunkumai, stipriai pabrangę grūdai, baltyminiai priedai, galop smūgiavo rekordiškai išaugusios energijos kainos. „Vieno paukštienos kilogramo gamybos sąnaudos išaugo daugiau kaip 50 centų, o paukštienos kaina pakilo apie 12 centų. Taigi veikla nuostolinga. Tos įmonės integruotos į verslo grupę, todėl nuostoliai kurį laiką buvo dengiami, bet dabar šį sektorių siaurina ir optimizuoja. Bandoma mažinti nuostolius ir išlaikyti gamybą“, – aiškino LPA vadovas.

Ūkininkas uždarė vieną padalinį

Kaišiadorių r. paukščių augintojas Sigitas Petkevičius, kurio auginami paukščiai buvo skerdžiami Kaišiadorių ir Vilniaus paukštynų skerdyklose, ŪP sakė, kad jau sumažino paukščių auginimo apimtis – jau uždarė vieną padalinį, kur laikė apie 40 tūkst. paukščių, kituose dviejuose liko apie 150 tūkst. paukščių.

„Mažiname gamybos apimtis, „nepavežame“. Išaugus elektros, šildymo, lesalų kainoms, paukštynai, su kuriais bendradarbiaujame, perspėjo, kad reikia įvertinti rizikas. Paukštynai integruoja Lietuvos paukščių augintojus – kai jiems blogai, blogai ir mums. Mes perkame iš jų vienadienius viščiukus, lesalus, užauginame broilerius ir jiems parduodame. Darbuotojus išleidome atostogų, paskui žiūrėsime, ką toliau daryti. Byra visa auginimo grandinė, esame sunerimę, nes matome, kad veikla nuostolinga. Iš karto visko uždaryti negalime, nes gamyba yra ciklinė“, – aiškino paukščių augintojas.

Darbuotojus vežios į Vilniaus paukštyną

Pranešama, kad siekiant išsaugoti darbo vietas, Kaišiadorių paukštyno skerdyklos darbuotojams bus sudarytos sąlygos dirbti Vilniaus rajone, Rudaminoje, įmonės lėšomis bus organizuojamas transportas nuvykti į darbą ir atgal. Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus ŪP apgailestavo, kad yra uždaroma Kaišiadorių paukštyno skerdykla: „Tai įmonės sprendimas, atsižvelgiant į ekonominę situaciją. Mums svarbiausia, kad būtų išlaikomos darbo vietos, o tai įmonė žada padaryti. Bet vis tiek liūdna, kad apie 40 metų veikiantis paukštynas priverstas imtis tokio žingsnio.“

Meras priminė, kad paukštininkai pernai ir užpernai kovėsi dėl valstybės paramos, tačiau paremti buvo nepilna apimtimi, kiek galima buvo juos remti. „Mes irgi stengiamės, kad būtų skirta valstybės pagalba paukštynams, kompensuojant dalį nuostolių. Gaila, kad tik nedidelė valstybės paramos dalis pasiekė paukštynus. Manau, kad valstybė galėjo labiau prisidėti išsaugant paukštininkystės sektorių, kuris konkuruoja tarptautinėse rinkose. Tai – visos valstybės interesas“, – pastebėjo V. Tomkus.

Pernai liepos viduryje AB „Linas Agro Group“ įsigijo „Kauno grūdus“, Kaišiadorių ir Vilniaus paukštynus bei susijusias bendroves.

2022-01-27 ŪP korespondentė Vida TAVORIENĖ

123rf nuotrauka

uždaro Kaišiadorių paukštyno skerdyklą, Vilniaus paukštyno skerdykla, Linas Agro Group, Vida Tavorienė, Ūkininko patarėjas

Dalintis
2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Prokurorai išyrė Kretingos rajono politikų teiktus čekius

Šiandien Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai kreipėsi į teismą su dviem civiliniais ieškiniais dėl bendrai daugiau nei 22 tūkst. eurų, kaip nepagrįstai išmokėtų buvusiems Kreting...
2024/03/29

Pajamų deklaravimas: į ką atkreipti dėmesį pernai pardavus NT?

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pernai nekilnojamąjį turtą (NT) pardavę gyventojai iki gegužės 2 d. turi įsivertinti, ar dėl šių sandorių jiems neatsirado pareiga pateikti pajamų mokesčio deklaraciją bei sumokėti gyventojų...
2024/03/29

Specialisto akimis: gero skonio midų pagaminti sunkiau nei vyną

Daugelis lietuviškų pasakų baigiasi žodžiais: „Alų midų gėriau, per barzdą varvėjo...“ Deja, priešingai nei anksčiau, midus dabar nėra toks populiarus kaip alus. Galbūt dėl to, kad trūksta žinių ar galimybės paragauti tik...
2024/03/29

Mokslininkai sutelkė dėmesį į gyvūnų elgesį

Rūpestingi šeimininkai netrunka pastebėti pasikeitusį augintinio elgesį. Veterinarijos specialistai ir mokslininkai perspėja, kad nereikėtų to praleisti pro akis, o atlikti naujausi moksliniai tyrimai tik patvirtina, kad socialinis š...
2024/03/29

Nuo balandžio 2 d. VVG kviečiamos kreiptis dėl paramos sumaniesiems kaimams

Nuo balandžio 2 d. iki gegužės 31 d. šalies vietos veiklos grupės (VVG) galės teikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) sumaniųjų kaimų strategijas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) in...
2024/03/29

Devyni politikai VRK pateikė būtiną rinkėjų parašų skaičių, trims nepavyko

Devyni politikai Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė privalomą rinkėjų parašų skaičių, norint dalyvauti prezidento rinkimuose.
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.