Ashburn +22,2 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 21 Lie 2024
Ashburn +22,2 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 21 Lie 2024

Prezidento rinkimuose poziciją išreiškė mažiau nei pusė rinkėjų – staigmenų dėl lyderio nėra (PAPILDYTA KOMENTARAIS)

2024/05/26


Antrajame prezidento rikimų ture nuo pat ryto buvo stebimas vangesnis rinkėjų aktyvumas nei prieš dvi savaites pirmajame ture. Uždarius rinkimines apygardas, išankstiniais Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, sekmadienį balsavo 38,58 proc. rinkėjų. Susumavus balsavusiuosius iš anksto arba namuose, paaiškėjo, kad iš viso rinkimuose dalyvavo 49,61 proc. rinkėjų.

VRK duomenimis, suskaičiavus 1881 apylinkių (iš viso yra 1895) balsus, už Gitaną Nausėdą balsavo 74,58 proc., už Ingridą Šimonytę 23,91 proc. Lietuvos rinkėjų. 

2019-aisiais nugalėtoju tapęs G. Nausėda surinko 65,68 proc., o antroje vietoje likusi I. Šimonytė 33,04 proc. rinkėjų balsų.

Ingrida Šimonytė pasveikino naujai išrinktą prezidentą Gitaną Nausėdą.

„Noriu nuoširdžiai padėkoti už pasitikėjimą, už tai, kad man atidavė savo balsą. Matyt, kad po trijų su puse metų kadencijos, sakyčiau, kad kadencija nepridėjo kažkokio lengvumo, bet prisimenant, kad buvo besistengiančių, kad Šimonytė nepatektų į antrą turą ir net gi tam kūrusių specialių strategijų ir buvo daug diskusijų apie tai, kad apskritai, kaip džiaugiuosi tuo, kad ir pavyko patekti ir pavyko užtikrinti alternatyvą daliai Lietuvos rinkėjų. Bandžiau prisiminti kokį nors premjerą, kuris buvo į antrą turą patekęs dalyvaudamas rinkimuose, ir neprisiminiau, konservatorių irgi neprisiminiau. (...) Tai manau, kad ir kaip ten susiklostytų tie galutiniai skaičiai (...), tai yra didelis pasitikėjimas, žmonės, kurie manimi tiki yra visada man didžiausia motyvacija judėti pirmyn, ir judėsim pirmyn, rytoj grįšim į darbus ir dirbsim toliau“, – spaudos konferencijoje po dviejų valandų pasibaigus balsavimui sakė premjerės pareigas einanti I. Šimonytė.

Paklausta, kaip paaiškintų tai, kad pasitikinčiųjų gerokai mažiau nei prieš penkerius metus, atsakė, kad skirtingai nei dabar, ji startavo iš gana patogios pozicijos, būdama opozicijos politikė, be didelio vykdomosios valdžios krūvio ir sprendimų, kurie nebūtinai buvo populiarūs. „Per tris su puse metų matėme visko: ir pandemiją, ir migraciją, ir karą Ukrainoje. Natūralu, kad tokiais atvejais daliai žmonių sprendimai galbūt atrodo ne patys geriausi“, – teigė I. Šimonytė, žadėdama išrinktąjį prezidentą pasveikinti ir asmeniškai.

Kalbėdama, ar ves Konservatorių partiją į Seimo rinkimus ir ar ką nors keis strategijoje, teigė, kad tai partija aptars įstatų nustatyta tvarka, po to, kai bus aptarti rinkimų rezultatai.

Lietuvos žmonėms padėkojo ir antrai kadencijai išrinktas prezidentas Gitanas Nausėda: „Jie man įteikė didelį pasitikėjimo mandatą ir šį pasitikėjimo kreditą, aš puikiai suprantu, kad turėsiu branginti. Penkerių metų daro patirtį, manau, kad aš tikrai gebėsiu šiuo brangakmeniu, pasitikėjimo kreditu, naudotis tinkamai, pirmiausia siekdamas gerovės tikslų visiems Lietuvos žmonėms. Aš tikrai rimtai galvoju apie tolesnį gerovės valstybės įgyvendinimą įvairiose gyvenimo srityse. Aš kalbėjau ne pažadu, aš kalbėjau tikrai tikėdamas, kad susidarys gal ir tinkamesnės politinės sąlygos ryžtingiau, greičiau, operatyviau tuos sprendimus įgyvendinti. Tačiau šiandien mes turime ir kitą svarbų veiklos lauką, kuris yra nė kiek ne mažiau svarbus, o gal ir svarbesnis, tai yra užsienio politika ir saugumas. Lietuvos nepriklausomybė, Lietuvos laisvė yra kaip tas trapus indas, kurį mes privalome branginti, neleisti jam įtrūkti, ir štai dėl šitos priežasties reikės padaryti daug, kad kolektyvinė saugumo sistema, kad NATO, mūsų bendrystė su Europos Sąjungos valstybėmis būtų ir bendrajam gėriui, bet ir veiktų Lietuvos naudai. Svarbiausi mūsų sąjungininkai lieka tie patys. Ir Jungtinės Amerikos Valstijos, Vokietija, Lenkija, mūsų Baltijos valstybės, turime labai panašią poziciją tais klausimais, kurie yra kertiniai, Rusijos grėsmę. Ir, galvoju, kad visus šituos darbus, kuriuos pavyko pradėti, dabar reikia tęsti, gilinti, ir, manau, kad tiek asmeninių pažinčių, tiek politinių kontaktų prasme aš jau turiu reikiamą priemonių rinkinį, kad Lietuvos užsienio politika būtų efektyvi, kad Lietuva imtųsi lyderės vaidmens.“

G. Nausėda prisipažino, kad jau gavęs premjerės I. Šimonytės pasveikinimą ir padėkojo jai už „išlaikytą ir korektišką kovą“. „Manau, kad tokia politinė diskusija, politinė kova yra tikrai geras politinės kultūros kartelės lygmuo, kurį ateityje reikėtų ne tiktai išlaikyti, bet pagal galimybes ir dar labiau pakelti“, – teigė prezidentas.

Kalbėdamas apie triuškinamą rezultatą, jis tvirtino, kad nejaučiantis pasitenkinimo ar pasimėgavimo. „(...) mane labiausiai įkvepia tas toks visuotinumas arba persvara, kurią man pavyko įgyti ne tik labiau nutolusiose nuo Vilniaus Lietuvos regionuose, bet taip pat ir Vilniuje, Kaune, kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Tikrai labai branginu tą paramą, kurią išreiškė skirtingos visuomenės grupės“, – sakė G. Nausėda.

Kol kas jis atsisako kalbėti apie paramą kitoms partijoms, motyvuodamas tuo, kad prezidentas negali atvirai reikšti paramą konkrečioms politinėms jėgoms ir numato galimybę bendradarbiauti su visomis be išimties partijomis.

„Jau žvelgiu į politinį rudenį (...) ir tikiu, kad tikrai bus darbinga valdančioji koalicija ir sieks bendro gėrio“ – tvirtino prezidentas.

Jis užsiminė, kad, formuodamas naują komandą, sieks išsaugoti keletą senosios komandos narių, burdamas naują komandą, remsis į „kertinius žmones“ ir tuo pačiu tikėsis jos atsinaujinimo.

Kalbėdamas apie naujus darbus, pabrėžė, kad skirs daugiau dėmesio regionų politikai, išskirdamas kelių, tiltų būklę, taip pat užsienio politikai, saugumui. Kaip itin svarbią užduotį G. Nausėda akcentavo Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungai 2027 m. pirmą pusmetį, kaip dar vieną šansą parodyti Lietuvos lyderystę.

Negaliojančiais pripažinti 1,54 proc. biuletenių.

Prieš dvi savaites vykusiame prezidento rinkimų pirmajame ture bendras aktyvumas siekė 59,37 proc. 2019-aisiais, kai dėl posto kovėsi tie patys kandidatai Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė, antrajame ture balsavo 53,43 proc. šią teisę turinčių žmonių. VRK duomenimis, tąkart nugalėtoju tapęs G. Nausėda surinko 65,68 proc., o antroje vietoje likusi I. Šimonytė – 33,04 proc. rinkėjų balsų.

Aktyviausiai balsavo Palangos (67,21 proc.), Neringos (65,81 proc.), Birštono (63,13 proc.) rinkėjai. Pasyviausiai balsavo Visagino (26,75 proc.) ir Klaipėdos gyventojai (44,11 proc.).

Iš viso išankstiniame balsavime dalyvavo 257 854 rinkėjai. Pasak VRK, tai sudaro 11,03 proc. nuo bendro visų balsavimo teisę turinčių rinkėjų skaičiaus.

Balsuojant iš anksto arba namuose, daugiausia rinkėjų išreiškė savo valią Neringos savivaldybėje (23,65 proc.) ir Ignalinos rajono savivaldybėje (22,57 proc.). Tuo tarpu mažiausią susidomėjimą antruoju prezidento rinkimų turu parodė Kauno rajono savivaldybės (6,03 proc.) ir Klaipėdos miesto savivaldybės (6,29 proc.) gyventojų.

Rinkėjų sąraše šiemet iš viso buvo 2 385 234 piliečiai.

 

ŪP portalo informacija

ŪP redakcijos archyvo nuotr.

Gitano Nausėdos pergalės kalba

Tai įvertinimas penkerių metų darbo, kuris nebuvo lengvas, kuris vyko permainingomis aplinkybėmis,, buvo pažymėtas tiek pandemijos, tiek migracijos, o po to prasidėjęs tas baisus karas Ukrainoje, visa tai komplikavo ir mūsų vidaus politikos situaciją. Bet stengiausi visada ieškoti sprendimo, stengiausi nepamirštų tų gerovės valstybės siekių, kuriuos buvau išsikėlęs prieš pirmąją kadenciją. Ir šiandien aš tiesiog noriu padėkoti. Labai nuoširdžiai padėkoti visiems Lietuvos žmonėms, nesvarbu ar gyventų Vilniuje, ar Kaišiadoryse, Kretingoje, ar Šiauliuose, ar Alytuje, nes jūsų balsas man suteikia mandatą. Ir tai yra tvirtas mandatas. Tas pasitikėjimo kreditas, kurį man suteikėte, yra didelis ir be jokios abejonės jis įpareigoja veikti. Štai kodėl aš norius pasakyti, kad antrąją kadenciją aš sieksiu rezultatų, aš būsiu orientuotas į rezultatus net gi dar labiau nei pirmąją kadenciją ir pagal galimybes sieksiu, kad politinės partijos sutartų dėl pačių svarbiausių Lietuvai klausimų, kurie sunkiai gali būti priimti konsensusu. Tačiau svarbiausi mūsų saugumo, užsienio politikos, o ir socialinės politikos klausimai galėtų būti priimami bendru sutarimu ir, kaip prezidentas, čia aš matau dideles galias ir didelį veiklos lauką veikti. Dar kartą dėkoju, dar kartą džiaugiuosi, kad aprėptis yra tokia didelė ir, lankantis įvairiuose Lietuvos regiuose, aš mačiau žmones, aš girdėjau juos, aš stengiausi į juos įsiklausyti ir sukaupiau labai daug. Labai reikalingos man informacijos, kurią aš galėsiu panaudoti ateityje. Bet tai nereiškia, kad aš nustosiu lankyti jus. Gerbiamieji, aš ir toliau lankysiuosi regionuose, aš stebėsiu, kaip keičiasi gyvenimas mūsų įvairiuose Lietuvos kraštuose, regionuose ir tikrai darysiu tą labai nuoširdžiai. Toks stengsiuosi išlikti ir ateityje.
 

Dalintis