Ashburn +9,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +9,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024


Rūta VAITKEVIČIŪTĖ
„Rasų“ redaktorė
 

Rabarbarų sezonas trumpas – nepraleiskime progos jais pasimėgauti!

2023/06/05


Rabarbaras nedažnas mūsų virtuvėje, bet turi savo charakterį ir jeigu, kartą jo paragavus, patiko – tai visam gyvenimui. Turbūt todėl jo skonį dažniausiai siejame su nerūpestingomis vaikystės vasaromis, kai augalų pasaulis vaikui atsiveria ne tik grožiu, bet ir skonių įvairove. Ne išimtis ir Pakaunėje gyvenanti, šeimos ūkį puoselėjanti Ieva Marija Mišeikytė. Vaikystėje išragavusi visas močiutės sodo gėrybes, dabar ji verda rabarbarų uogienes, jais gardina kepinius, gamina limonadą ir prie sveikos rūgštelės pratina savo šeimą.   

Tie, kas ne kartą ragavo rabarbarų, tikriausiai pastebėjo, kad žali stiebai yra rūgštesni, o raudoni – labiau saldžiarūgščiai. Ir tai tikra tiesa, nes šias savybes lemia ir spalva. Bet išraiškingas skonis patinka ne visiems, todėl į desertus ir patiekalus rabarbarai dažnai patenka kaip papildomi ingredientai. Tačiau Jūs gaminate uogienę. Kaip prislopinate rūgštumą? Ar visa šeima mėgsta rabarbarus?

Virdama uogienę naudoju paprastą cukrų, tik valgydama žalius, supjaustytas juosteles pagardinu medumi. Dedant rabarbarus į pyragus ir kitus saldėsius, tikriausiai tiktų ir kitokie saldikliai, bet jais saldinti uogienės nesu bandžiusi, tad nežinau, ar tiktų.

Didžiausia rabarbarų fanė esu aš! Nors ir šeima neatsisako naminio limonado karštą vasaros dieną ar blynų su rabarbarų uogiene. Labiausiai patinka jų savita rūgštelė. Verdant uogienę, mėgstu jausti švelnų rūgštelės poskonį – jis taip švelniai suvilgo gomurį.

Užsiminėte, kad šis augalas primena vaikystės skonius. Gal jau tada rabarbarų buvo namų virtuvėje?

Vienas keras augo močiutės sodybos kieme, todėl ir primena vaikystę. Ten praleisdavau vasaras ir dažna diena prasidėdavo nuo rabarbarų kompoto. O skaniausia tuo metu būdavo į cukrų pamirkytos jų pjaustytos juostelės. Dabar sakytume, kad tai ne pats sveikiausias maistas, bet tada būdavo labai skanu.

Ieva Marija Mišeikytė ir sūnelį Domą pratina prie rūgštokų, bet vitaminais turtingų rabarbarų.

Ar jų dedate ir į kitus patiekalus: padažus, desertus, salotas, sriubas, kompotus, troškinius ir pan.?

Rabarbarus naudoju gana įvairiai, bet gamindama patiekalus turbūt dažniausiai į pagalbą pasitelkiu uogienę. Jos dedu į namuose kepamas tartaletes su plikytu kremu, varškės sausainiukus, žinoma, košėms ir blynams pagardinti. Jei norisi atsigaivinti, pagaminu naminio limonado su rabarbarų sirupu.

Tai labai paprasta: supjaustau kilogramą nuplautų rabarbarų (jų žievelės nelupu), užpilu 400 g cukraus ir palieku pastovėti šaldytuve per naktį. Kitą dieną nupilu skystį ir, jį šiek tiek pakaitinusi, supilu į stiklainiuką. Kai atvėsta įdedu į šaldytuvą ir ten laikau. Limonadą gardinu sirupu ir mėtos lapeliais, puikiai atgaivina karštą vasaros dieną.

Negaliu pasigirti eksperimentų gausa ir lakia fantazija virtuvėje, tad dažniausiai idėjų ieškau interneto platybėse, mėgstu pavartyti ir receptų knygas, nes ne viskas, kas jose yra, yra ir internete.

Uogienės išvirti tikrai nėra sunku. Maždaug 3 kg rabarbarų sunaudoju 2 kg cukraus. Žinoma, galima jo įpilti ir daugiau, ir mažiau, svarbu, kad skonis patiktų. Nuplautus stiebus nulupu ir, supjausčiusi kubeliais, suberiu į puodą, užpilu cukrumi. Šiek tiek pamaišau ir palieku per naktį, kad cukrus ištirptų ir atsirastų sulčių.

Šias sultis nupilu į puodą, įdedu cinamono lazdelę ir užkaičiu (sirupo galima ir nenupilti, viską sukrėsti į puodą ir virti – skirtumas tik toks, kad uogienėje rabarbarų gabalėliai bus minkštesni, mažiau jaučiami). Skysčiui užvirus, suberiu gabalėlius ir verdu pusvalandį arba valandą, pamaišydama mediniu šaukštu. Jei norisi, kad uogienė būtų vientisesnės tekstūros, tirštesnė, panašesnė į džemą, verdu ilgiau, kol rabarbarų gabaliukai labiau sukrenta. Uogienę supilu į iškaitintus, sandariai užsukamus stiklainius.

Beje, šiemet rabarbarų uogienę pagardinsiu savo ūkyje užaugintomis braškėmis. Lauksiu vėlyvųjų veislių derliaus, todėl į uogienę teks dėti jau šaldytų rabarbarų.

Šis augalas itin sezoniškas, vertingiausias valgyti birželį. Bet gal esate atradusi kokių nors būdų, kaip ilgesnį laiką išsaugoti jo atsargų.

Pagrindinis būdas išsaugoti – virti uogienes, bet jau kelerius metus vis daugiau jų ir užšaldau. Žinoma, atšilę rabarbarai praranda formą, traškumą, bet puikiai tinka limonadui gaminti. Jeigu reikia greitai paruošti ką nors desertui, juos sutrinu ir pertepu torto lakštus. Tai daug laiko neužima.

Ieškote rabarbarų nusipirkti – jų neauginate ar suvalgote daugiau nei užauga Jūsų darže?

Iki šiol vis neatrasdavau vietos savame ūkyje, todėl dažniausiai įsigydavau turgeliuose, bet šiemet socialiniuose tinkluose mainų grupėje radau moterį, kuri ne tik iškeitė užaugintų stiebų, bet ir padovanojo mažą sodinuką. Tad pagaliau atradau, kur jį pasodinti! Tikiuosi jau kitais metais jis mane nudžiugins gausiu derliumi.

Gal esate pastebėjusi, kurios rūšys yra skanesnės, sultingesnės?

Iki šiol neteko domėtis rabarbarų veislėmis, bet išties būtų įdomu pagilinti žinias apie šį augalą ir jo veislių skirtumus.

Varškės sausainiai su rabarbarais

Reikės:

  • 80 g varškės (9 proc.)
  • 3 rabarbarų stiebų
  • 140 g miltų
  • 80 g sviesto
  • 80 g cukraus (arba pagal skonį)
  • šaukštelio kepimo miltelių
  • šaukštelio cinamono
  • kiaušinio (arba šiek tiek pieno)
  1. Į dubenį sudėkite varškę, kubeliais supjaustytą kambario temperatūros sviestą, įberkite trečdalį cukraus. Šakute arba mediniu šaukštu viską gerai ištrinkite. Po to supilkite su kepimo milteliais sumaišytus miltus. Kad miltai tolygiai pasiskirstytų, išmaišykite šaukštu, paskui tešlą minkykite rankomis, kol taps vientisa. Bet nereikėtų minkyti ilgai, nes, sviestui tirpstant, tešla lips prie rankų.
  2. Kai tešlą išminkysite, įdėkite ją į šaldytuvą ir leiskite atvėsti 15–20 min.
  3. Likusį cukrų sumaišykite su cinamonu. Nulupkite rabarbarus ir supjaustykite apie 6 cm ilgio griežinėliais. Kiaušinį lengvai paplakti.
  4. Iškočiokite tešlą, kad gautumėte 2–3 mm storio lakštą. Jį supjaustykite stačiakampiais. Rabarbaro gabalėlius apvoliokite cukraus ir cinamono mišinyje ir įsukite į tešlos stačiakampį. Sujungimą užspauskite šakute, kad kepant neišsivyniotų. Šiuos „sukučius“ aptepkite kiaušinio plakiniu, apvoliokite cukraus ir cinamono mišinyje. Tada dėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą, tik nepamirškite tarp sausainių palikti bent 5 cm tarpelius, nes kepdami jie kils.
  5. Kepkite 180 °C įkaitintoje orkaitėje apie 20–25 min., kol gražiai paruduos.

 

Ievos Marijos Mišeikytės ir 123rf nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.
2024/03/28

Tyrimas atskleidė – rytinė ES siena visiškai atvira baltarusiškai medienai, neva atkeliaujančiai iš Azijos

Šiomis dienomis į viešumą iškilo Europos Sąjungos (ES) medienos sektorių kompromituojanti medžiaga. Nepriklausomo baltarusių portalo „Zerkalo.io“ žurnalistai paskelbė Baltarusijos tyrimų centro (BTC) medžiagą, atsk...
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...