Columbus +23,7 °C Dangus giedras
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +23,7 °C Dangus giedras
Penktadienis, 19 Bal 2024

Šparaginiai žirniai – prie 101 patiekalo

2023/06/06


Šparaginiai žirniai, kitaip dar vadinami cukrinukais, yra tokie, kurių ankštys ne gliaudomos, o valgomos jaunos. Kaip ir kiti jų giminaičiai, dažniausiai sėjami kuo anksčiau, vos sniegui nutirpus, mat spėja geriau užsigrūdinti – nepuola kirminai. Tačiau svarbu žinoti, kad „cukrinių“ ankščių neturėtume perlaikyti lysvėje, jas geriausia sunaudoti dar pavasariui baigiantis ar vasaros pradžioje. Tik jeigu periodiškai kartojame sėją, vartojame jaunas ankštis ir kiek vėliau.

Sultingos ir sveikos ankštys

„Suvalkijoje, mano tėviškėje Vilkaviškio rajone, nuo seno buvo sakoma: sėk žirnius kuo anksčiau, o jeigu paskui jų lysvę dar užsnigs ir pakąs šaltis, tai jie nebus kirmėlėti, – senais pastebėjimais dalijosi Genovaitė Kudrevičienė, agronomė iš Kauno rajono Akademijos gyvenvietės. – Kuo šalčiau jie sėti, tuo sultingesni ir sveikesni užauga.“

Pašnekovė pataria ir valgyti juos kuo anksčiau žalius su ankštimis, ir į troškinius dėti neperaugusius, nes jose vėliau atsiranda plaušo. Kad ilgiau išliktų sultingi, reikia nepamiršti ir pasėtus kartas nuo karto palaistyti.

Baltas ‘Norli’ žydėjimas.   

Šparaginiuose žirniuose esantis cukrus yra natūralus, tai ne tas pats mums įprastas baltasis cukrus. Ankštys minkštesnės negu įprastų, jos ypač baltymingos, švelniai salsvo skonio.

Cukrinius žirnius su ankštimis labai tinka kepti svieste, ypač gardus omletas su ankštimis. G. Kudrevičienė atkreipia dėmesį, kad šparaginiai žirniai itin tinkami troškiniams. Šie patiekalai, Lietuvoje dar nedažni, užtat labai mėgstami britų. Tereikia jaunas ankštis nuplikyti vandeniu ir trumpam pavartyti troškintuve, geriausia su sojų padažu, kuris, anot patyrusios šeimininkės, tinka prie 101 patiekalo. Galima sakyti, kad ir iš pačių šparaginių žirnių galima pagaminti 101 patiekalą.

Valgoma ‘Ambrosia’ veislės ankštis.

Veislių – daugiau negu manėte

Nors Lietuvoje šparaginiai žirniai kai kam vis dar naujiena, pasidairius po sėklų parduotuves, pasirinkimo tikrai užtektinai. Paminėsime tik vieną kitą šparaginių (cukrinių) žirnių veislę.

‘Jessy’ – šią ankstyvą veislę tinka auginti ne tik lauke, bet ir balkone. Kad nuolat būtų gausaus derliaus, galima sėti kas 10 dienų iki pat birželio vidurio.

Šios ‘Jessy’ veislės ankštys kiek perlaikytos lysvėje.

‘Norli’ – kita ankstyva šparaginių žirnių veislė, žydinti sniego baltumo žiedais. Kaip puošmeną galima auginti ir vazone. Augalai siekia apie pusmetrį aukščio. Ankštys tamsiai žalios, labai saldžios. Taip pat periodiškai jas galima sėti iki birželio vidurio, tik svarbu nepamiršti vartoti jaunas (apie 5–6 cm ilgio) ankštis. Jos itin skanios išlieka ir šaldytos.

‘Ambrosia’ – vidutinio ankstyvumo, švelnaus skonio ankštys užauga per 50–65 dienas. Tinka virti, troškinti, konservuoti, šaldyti.

‘Bajka’ veislės šparaginiai žirniai išskirtiniai ankščių saldumu ir platumu, o jų ilgis siekia apie 9 cm.

 

Jolantos Tamašauskienės ir 123rf nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/18

Naujosios Zelandijos „Fonterra“ traukiasi iš „Rokiškio sūrio“

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ traukiasi strateginė investuotoja, didžiausia pasaulyje pieno eksportuotoja – Naujosios Zelandijos kompanija „Fonterra“, turėjusi 10 proc. ak...
2024/04/18

Administracinė našta ūkininkams – kaip akmuo po kaklu

Europos Komisija (EK) baigė ūkininkų apklausą apie administracinę naštą, su kuria jie susiduria kasdieniame darbe. Už žemės ūkį atsakingas EK narys Januszas Wojciechowskis tikisi, kad, apžvelgus Europos Sąjungos (ES) ūkininkų problemas, bus...
2024/04/18

Penktadienį protestą rengiantis maitinimo verslas prašo grąžinti 9 proc. PVM lengvatą

Maitinimo sektoriaus atstovai penktadienį prie Vyriausybės rengia protesto akciją reikalaudami grąžinti iki šių metų galiojusį lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą. 
2024/04/18

Lietuvoje degalų kainos padidėjo, tačiau išlieka mažiausios tarp kaimynų

Praėjusią savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje padidėjo: benzinas pabrango 0,4 proc., o dyzelinas – 0,2 procento. Benzinas brangsta jau ketvirtą savaitę, dyzelinas – trečią savaitę iš eilės. Tačiau mūsų šalyje degala...
2024/04/18

Skiriamos dotacijos privačių miškų kokybei gerinti

Miškų savininkams, norintiems pagerinti jiems priklausančių išretėjusių ir ekonomiškai menkaverčių medynų ar krūmynų kokybę, pertvarkant juos į produktyvius ir atsparius klimato kaitai medynus, bus skiriamos dotacijos. Aplinko...
2024/04/18

Bankų sektorius 2023 m.: mažino paskolų maržas, didino palūkanas už indėlius, dalį pelno pervedė gynybai

„Bankai buvo aktyvūs ir skatino buksuojančią ekonomiką, tačiau kartu nenuleisdami kokybės kartelės – vadinamųjų blogų paskolų lygis yra vienas mažiausių euro zonoje. Gyventojus kviečiame pasinaudoti pakilusių palūkanų normų aplinkos te...
2024/04/18

Nors dalyje Lietuvos taikomos lengvesnės AKM valdymo priemonės – virusas nesitraukia

Šiuo metu Lietuvoje afrikinio kaulių maro (AKM) virusas jau patvirtintas beveik 400 šernų, kai 2023 m. per visus metus atvejų skaičius siekė 600. Taigi laukinėje gamtoje virusas plinta augančia tendencija, todėl ūkininkai ir medžioto...
2024/04/18

Priminė pacientų teises ir atsakomybę už savo sveikatą

Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyriausybinių organizacijų, visuomenės narių dėmesį į pacientų teisių svarbą. Ligonių kasos primena pagrindines Europos Sąjungos pa...
2024/04/18

Seimas priėmė pataisas dėl laikinos laisvos valstybinės žemės nuomos

Seimas pritarė Žemės įstatymo pataisomis, leisdamas laisvą valstybinę žemę (ne tik kaime, bet ir miestuose) laikinai naudoti tik ūkininkams arba įmonėms, kurie naudojo ją iki 2023 metų pabaigos.