Columbus +15,9 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +15,9 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Ūkio ministras E. Gustas su darbo vizitu lankosi Paryžiuje

2014/10/06

Š. m. spalio 6–8 d. ūkio ministras Evaldas Gustas su darbo vizitu lankosi Paryžiuje, kur pasirašys Europos bendradarbiaujančios valstybės (EBV) susitarimą su Europos kosmoso agentūra (EKA). Iš EKA pusės susitarimą pasirašys EKA generalinis direktorius Jeanas-Jacquesʼas Dordainas.

Susitarimu siekiama užtikrinti mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų kosmoso srityje plėtrą ir įsitraukimą į Europos kosmoso agentūros veiklą, kuri leis panaudoti įvairių Lietuvos mokslo ir technologijų sričių potencialą naujiems sisteminio pobūdžio aukštųjų technologijų produktams kurti ir išleisti į rinką.

Europos bendradarbiaujančios valstybės (EBV) susitarimo galiojimo laikotarpiu Lietuva kartu su EKA ekspertais rengs EBV planą nustatytose kosmoso veiklos srityse. Pagal EBV planą valstybė įsipareigoja 5 metus mokėti 1,3 mln. eurų metinį mokestį ir įgyja teisę dalyvauti pasirinktose EKA programose. Laikantis „teisingos  geografinės grąžos“ principo, Lietuvos įnašas EKA užsakymų keliu mokslui ir verslui sugrįš apie 1,17 mln. eurų suma.

Pasak ūkio ministro, įgyvendinus EKA planą, Lietuva galės tapti tikrąja EKA nare. Narystė EKA leis ne tik pakelti Lietuvos mokslo potencialo lygį, bet ir padės kurti aukštųjų technologijų produktus ir juos komercinti, t. y. plačiau bus panaudojami mokslo rezultatai, aktyviau bendradarbiaus mokslas ir verslas. Įsitraukimas į EKA veiklą Lietuvos mokslo ir verslo subjektams reiškia galimybę dalyvauti pripažintame aukščiausio lygio tarptautiniame mokslo, technologijų ir inovacijų tinkle.

Narystė EKA padės vystyti efektyvią Lietuvos inovacijų sistemą, nes Lietuvos mokslas vykdys mokslinius tyrimus, reikalingus verslui, o šis kurs paklausius produktus. Pagerės mokslo rezultatų panaudojimas ir mokslo bei verslo bendradarbiavimas, nes dėl didelio kosmoso sektoriaus imlumo mokslui ir dėl kosmoso veiklos horizontalumo bus panaudojami beveik visų mokslo sričių pastarojo meto Lietuvos mokslininkų pasiekti rezultatai. Atsivers naujos rinkos ir padidės aukštos pridėtinės vertės produkcijos eksportas, nes atsiras visiškai naujų produktų poreikis, kuris skatins kurtis naujas įmones.

1975 m. įkurtoje Europos kosmoso agentūroje šiuo metu yra 20 valstybių narių. EKA tikslas – sujungti narių finansinius ir intelektinius išteklius ir koordinuoti pastangas įgyvendinant tam skirtas programas. Pažangiosiomis technologijomis sukurti produktai plačiai paplitę ir naudojami kasdieniame žmonių gyvenime: skelbiamos orų prognozės, veikia internetas ir televizija, navigacinės sistemos.

Latvija EBV EKA susitarimą pasirašė 2013 m., Estija – 2010 metais. Estija sėkmingai įgyvendino EBV susitarimą ir jau pradėjo derybas dėl tikrosios narystės EKA.

Per vizitą Ūkio ministras susitiks su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Generalinio sekretoriaus pavaduotoju Rintaro Tamaki.

„Vienas iš Vyriausybės prioritetų yra narystė EBPO. Narystė šioje organizacijoje – teigiama nauda ir patirtis mūsų valstybei, ekonominiams ryšiams, verslui ir tarptautiniam prestižui, – teigia ūkio ministras E. Gustas. – Ūkio ministerija kartu su kitomis institucijomis siekia kuo geriau pasirengti deryboms dėl pakvietimo tapti visateise EBPO nare.“

 Pasak E. Gusto, Ūkio ministerijos darbuotojai aktyviai dalyvauja komitetų, darbo grupės, programų ir kitų svarbių priemonių veikloje: „Ūkio ministerija dalyvauja EBPO Bendrovių valdymo, Reguliavimo politikos, Pramonės, inovacijų ir verslininkystės, Mokslo ir technologijų politikos komitetų, Valstybės nuosavybės ir privatizavimo darbo grupės ir Vietos ekonomikos ir užimtumo plėtros programos veikloje. Siekiame dalyvauti Turizmo komiteto darbe, numatytas dalyvavimas dar kelių ekonomikai ir verslui reikšmingų priemonių veikloje. Šiemet pradėta Reguliavimo politikos peržiūra. Inovacijų politikos peržiūrą ir valstybės valdomų įmonių valdymo peržiūrą numatyta pradėti 2015 m. pradžioje.“ Šiuo metu Lietuva dalyvauja nuolatinių EBPO komitetų ir darbo grupės veikloje ir yra prisijungusi prie kelių tarptautinių EBPO priemonių, dalyvauja EBPO programose, forumuose ir kitose struktūrose. EBPO svarsto makroekonominius, aplinkosaugos, švietimo, mokslo, technologijų, inovacinius klausimus.

 Kitos tarptautinės ekonominės organizacijos ir finansinės institucijos vertina EBPO ruošiamas tyrimais ir analizėmis pagrįstas studijas, apžvelgiančias konkrečių valstybių vykdomą politiką konkrečioje srityje. EBPO yra sukaupusi vieną išsamiausių statistikos duomenų bazių. EBPO priklauso 34 valstybės. 2015 m. tikimasi pradėti derybas su Lietuva dėl narystės.

 Rasa Laurinavičiūtė  vyriausioji specialistė  LR Ūkio ministerija  870664836  Rasa.Laurinaviciute@ukmin.lt
Dalintis
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...
2024/04/19

Vilniaus oro uoste – terapiniai šunys

Lietuvos oro uostuose pirmą kartą išbandyta nauja praktika – keleiviams skirti trumpi terapiniai užsiėmimai su šunimis. Vilniaus oro uosto išvykimo zonoje skrydžių laukę keleiviai galėjo patirti profesionaliai parengtų t...
2024/04/19

PSO: žmonių užsikrėtimo paukščių gripu atvejai kelia didžiulį susirūpinimą

Ženeva, balandžio 19 d. (AFP-BNS). Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį išreiškė susirūpinimą dėl didėjančio paukščių gripo H5N1 viruso potipio plitimo į naujas gyvūnų rūšis, įskaitant žmones, kurių mir&s...
2024/04/19

Kaimo daugiabučių ateitis miglota

Šilalė („Šilalės artojas“). Laukiant naujo daugia­bu­čių namų renovacijos etapo, vis dažniau žvilgsnis kryps­ta į kaimuose esančius daugiabučius. Prieš keturis–­penkis dešimtmečius sta&...
2024/04/19

Kodėl dingo Lenkijos „Orlen“ 400 mln.?

Lenkijos žiniasklaida balandžio 11 d. pranešė apie Lenkijoje veikiančio „Orlen Trading Switzerland“ sudarytą  1,6 mlrd. zlotų (beveik 402 mln. dolerių) vertės sandorį bei atliktą mokėjimą nepatikrintai įmonei bei tokiu būdu...